Karamandan.com

Karamandan.com

10 Temmuz 2020 Cuma
karaman

Yunus Emre odalarında ders aldı: Karaman İsmail Hacı Tekkesi
Karaman – Ereğli güzergâhında, Karaman’a 29 km uzaklıkta olan Hacı İsmail yaylası, Yeşildere kasabasına 8 kilometre mesafededir.
Kategori : Kim Kimdir
04 Temmuz 2019 12:34
 
Yunus Emre odalarında ders aldı: Karaman İsmail Hacı Tekkesi

Karaman – Ereğli güzergâhında, Karaman’a 29 km uzaklıkta olan Hacı İsmail yaylası, Yeşildere kasabasına 8 kilometre mesafededir.

Tatlı meyilli bir tepe üzerine kurulmuştur. Burası vakfiyelerde ve arşiv kayıtlarında Evlad-ı İsmail Hacı köyü olarak geçer. Yunus Emre’nin Dedesi olan İsmail Hacı, cemaati ile beraber Horasan’dan gelmiş, Larende civarından gelerek Karamanoğlu 2. İbrahim Bey’den Yerce isimli bu yeri satın alarak yerleşmiştir.

Yavuz Sultan Selim adına tutulan Karaman Eyaleti il yazıcı defterinde bu geliş ve yerleşiş şöyle yazılıdır: “Karye-i Şeyh Hacı İsmail an Kaza-i Larende Mezkûr Şeyh İsmail Hacı an Cemaatin dervişleri ile diyar-ı Horasan’dan gelmiş azizdir. Burada tavattun etmiş."

Daha sonraki vesikalarda burası Evladı Hacı İsmail Köyü adını almıştır. İsmail Hacı Tekkesi'nde İsmail Hacı'nın mezarı vardır. Tekkenin tam ortasına rastlayan duvara ve dört tahta sütuna dayanan mihraplı kısım mescittir. Mescidin sağında zikir odası, misafirhane ve kahve ocağı, solunda da ahırlar vardır. İsmail Hacı Türbesi 2007 yılında Kültür ve Turizm Bakanlığı'nın katkılarıyla restore edilmiştir.

Yunus Emre burada ders aldı

Bir çok kaynakta Hacı İsmail’in Yunus Emre’nin dedesi olduğu bilgisi bulunmasına karşın, Yazar Yusuf Yıldırımdan alınan bilgilere göre; Yunus Emre Camisi 1474 yılı vakfiye kayıtlarında  1474 Kirişçi Baba Yunus Emre'nin "İsmail" oğlu olduğu yazmaktadır. Buna göre İsmail Hacı Yunus Emre'nin babasıdır.

Hacı İsmail Horasan Türkmenlerinden olup bu yaylayı Karamanoğulları Beyliğinden satın aldığını ve ailesiyle yerleşerek bir köy kurduğu çeşitli kaynaklarda bahsediliyor. Alınan bilgilere göre, Yunus Emre burada yaşadı ve ilk tasavvufi derslerini burada aldı.

O devirde oldukça kalabalık olan köyün nüfusu giderek azalmış ve bu gün terk edilmiş bir durumdadır. Köyün aşağısında bir tek ağıl bulunmaktadır. Köyün mezarlığı epeyce eskidir ve tarihî kitabesi olan hiçbir mezar taşı yoktur. Yeni harflerle yazılmış bir tek mezar taşı vardır. Mezarlığın sonunda Dikdörtgen bir plan üzerine oturtulmuş, fakat üzeri yıkılmış üstü açık bir vaziyette Hacı İsmail’in türbesi bulunuyor.

Büyük insanların etrafında oluşturulan halk hikâyelerinde ise; buraya çocuğu olmayan ailelerin gelip dilekte bulunduğu; hatta 60 yaşında bir adamın bu türbeyi ziyaretten sonra bir çocuğu olduğu, çocuğa Hacı İsmail adını verdiği, o çocuğu dövmeye kalktığı zaman elini kaldıramadığı, daha sonra onun çocuğuna da Hacı İsmail adını verdikleri anlatılmaktadır.

Dilsizler haberini, kulaksız dinleyesi
Dilsiz kulaksız sözün, can gerek anlayası

Dinlemeden anladık, anlamadan eyledik
Gerçek erin bu yolda, yokluktur sermayesi

Biz sevdik aşık olduk, sevildik maşuk olduk
Her dem yeni dirlikte, sizden kim usanası

Yetmiş iki dil saçtı, araya sınır düştü
Evvel bakışı biz baktık, yermedik am-ü hası

Miskin Yunus ol veli, yerde gökte dopdolu
Her taş altında gizli, bin İmran oğlu Musi

Okunma : 4474
Foto galeri
karaman


guney sigorta
EKSPERTİZ
Gündem haberleri
İkna etmeye çalışan komiser de yaralandı
06 Temmuz 2020 Okunma: 13229 Asayiş
Bakanlıktan 81 il valiliğine koronavirüs talimatı!
07 Temmuz 2020 Okunma: 10169 Gündem
Küçükbaş kurbanlıkların canlı kilo fiyatları belli oldu
08 Temmuz 2020 Okunma: 8754 Ekonomi
Son dört günün en çok okunan haberlerini gösterir
Ayın en çok okunan haberleri için tıklayın