Karamandan.com

Karamandan.com

21 Eylül 2020 Pazartesi
Tapduk Emre kimdir?
Karaman'da bir mahalleye adı verilen,Yunus Emre'nin hocası, Ahmet Yesevi'nin öğrencisi olan Tapduk Emre, Mevlana ile aynı dönemde yaşamıştır.
Kategori : Kim Kimdir
11 Şubat 2020 09:02
 
Tapduk Emre kimdir?
karaman

Karaman'da bir mahalleye adı verilen,Yunus Emre'nin hocası, Ahmet Yesevi'nin öğrencisi olan Tapduk Emre, Mevlana ile aynı dönemde yaşamıştır.

Yol bu, yola çıkıp varmayan, yoldan çıkıp varan yoktur. Yolu sorar isen, yol tektir. O da Hakk'a doğrudur. İşte, o sebepten tek bir yaratılmış yoktur ki, Hakk yolunda olmaya.
Tapduk Emre

Yunus' un hocası, Ahmet Yesevi'nin talebesi Emrem Sultan. Yürüdüğü yolun izleri hakkında kesin bilgiler bulunmamakla birlikte onun yoluna ait bilgileri bize Yunus'un şiirleri vermektedir. Yunus Emre'yi, Tapduk Emre'den ayrı düşünmek olanaksızdır. Birinden söz açılınca dil diğerini çağırır ve başlar anlatmaya.

Tapduk Sultan, Yunus'a: ''Şair sözü yalandır derler inanma Yunus'um inanma, yalandır!'' demiş ve Yunus' u Anadolu'nun hatta tüm dünyanın en büyük gönül elçisi ve şairi yapmıştır. Tapduk Emre'nin 13. yüzyılda Mevlana zamanında yaşadığı düşünülmektedir. Bunu destekler nitelikteki kaynak ise yine Yunus'un bir şiiridir. Şair sözü, hakikattir.

"Mevlana Hüdavendigar bize nazar kılalı Onun görklü nazarı gönlü-müz aynasıdır." dizeleri bize bu bilginin doğruluğunu göstermektedir.
 
Onun en tanınan müridi Yunus Emre'dir. Uzun yıllar hizmetinde bulunmuş ve Tapduk'un fikirlerini Anadolu'da ve Şam'da yaymış, ondan sevgiyle ve övgüyle söz etmiştir ve bunu, "Vardığımız ellere şol sefa gönüllere/ Halka Tapduk manisin saçtık elhamdülillah" dizeleriyle dile getirmiştir.

Yunus Emre hakikat yolculuğuna Hacı Bektaş'ın kapısına uğradıktan sonra başlamış ve Yunus, Hacı Bektaş diyarından Tapduk Emre Dergâhı'na gönderilmiştir. Zira Yunus'un eğitilmek üzere kendisine gönderildiği Tabduk Emre de Hacı Bektaş yolunun erenlerindendir.

Çünkü Hacı Bektaş, o çağda ulu bir şeyh olarak bütün Anadolu erenlerinin bağlı bulunduğu en üst makamdır. Tapduk Emre'ye de o, el vermiştir.

Menkıbe, bu münasebeti şöyle izah eder: "Hacı Bektaş, bir gün kendi Dergâhı'nda büyük bir toplantı düzenler. Bu toplantıya bütün tekkelerin mürşidleri gelir fakat Tapduk Emre gelmez. Hacı Bektaş ona elçi yollayarak bu durumun sebebini sorar. Tapduk Emre, bunun üzerine Sulucakarapüyük'e gelir.

Gelmeyişini "Biz perde ardından velâyeti alırken orada sizi görmedik. O makamda görmediğim birinin davetine bu yüzden gelmek istemedim, der. Hacı Bektaş, bu açıklama üzerine "Velâyeti aldığı kimseyi tarif etmesini söyler. Tapduk Emre de onu görmedim. Perde arkasından el verdi. Ancak avucunun içinde yeşil bir ben vardı, der. Hacı Bektaş, bu söz üzerine sağ elinin avucunu açar.

Tapduk, Hacı Bektaş'ın avucuna bakınca ortasında o yeşil beni görür ve vecd içinde kendinden geçer. Ve size bağlandım anlamında "Tapduk...., Tapduk sultanım" diyerek Hacı Bektaş'a bağlılığını belirtir."

 

Okunma : 6703
karaman


EKSPERTİZ
guney sigorta
Gündem haberleri
SON DAKİKA: ŞEHİDİMİZ VAR
18 Eylül 2020 Okunma: 16122 Gündem
Karaman'da pancar üreticilerinin sorunları masaya yatırıldı
17 Eylül 2020 Okunma: 15202 Tarım
Son dakika: Karaman sallandı
20 Eylül 2020 Okunma: 11657 Gündem
Son dört günün en çok okunan haberlerini gösterir
Ayın en çok okunan haberleri için tıklayın