Karamandan.com

Karamandan.com

26 Mayıs 2020 Salı
Nuh Paşa Kimdir?
Bir çok imar faaliyetinde bulunan Karamanlı Nuh Paşa Karamanda çok zarif bir yapı olan Nuh Paşa Cami'sini yaptırmıştır.
Kategori : Kim Kimdir
11 Aralık 2019 08:28
 
Nuh Paşa Kimdir?

Bir çok imar faaliyetinde bulunan Karamanlı Nuh Paşa Karamanda çok zarif bir yapı olan Nuh Paşa Cami'sini yaptırmıştır.

Nuh Paşa, aslen Karamanlı olup Osmanlı İmparatorluğu'nda birçok alanda hizmet vermiştir. Özellikle maliye alanında başlayan hizmetleri ile valilik, serdarlık ve vezirliğe kadar yükselmiştir.

Nuh Paşa, 1587'de Karaman'da ve sonrasında Diyarbekir defterdarlık-larında görev almıştır. Kasım 1591 yılında ise Kıbrıs, 1592 yılında Sivas Beylerbeyliği görevlerinde bulundu.

En son görevinden azledilince 1597'ye kadar başkentte kalmıştır. 1597 yılında ise ilk önce Konya ve sonra 1600 yılında Anadolu Eyaleti valisi olmuştur. Vezirliğe yükselen Nuh Paşa 1603'te azledilerek Darende'ye gönderilmiş ve burada vefat etmiştir.

Görev yaptığı yerlerde birçok imar faaliyetlerinde bulunan Nuh Paşa'nın özellikle memleketi Karaman'da yaptırmış olduğu Nuh Paşa Cami mimari ve işçiliği bakımdan çok zarif bir yapıdır.

NUH PAŞA CAMİ

Cami 1596 yılında yaptırılmıştır. Cami, kesme taştan, merkezi büyük kubbe olarak inşa edilmiştir. Yapı, kare yapılı bir harim (duvar) ve önde üç bölümlü son cemaat yerinden oluşmaktadır.

Harimin kuzeydoğu köşesinde tek şerefeli minaresi vardır. Taç kapı, cepheden dikdörtgen bir kütle şeklinde biraz taşırılmıştır. Bu kütle içerisinde sivri kemerli bir niş oluşturulmuş, tamamen mermer olan bu alana cümle kapısının basık kemeri yerleştirilmiştir. Niş kemeri arasına ise iki parça halinde kitabe konulmuştur.

Cami günümüzde ibadete açıktır.
 

Okunma : 5700
guney sigorta
EKSPERTİZ
karaman


atsepete
seç
Gündem haberleri
Karaman sessizliğe büründü
23 Mayıs 2020 Okunma: 9674 Gündem
Karaman'da hastaneden kaçan korona şüphelisi aranıyor
24 Mayıs 2020 Okunma: 8226 Asayiş
Karaman Sokakları boş kaldı!
23 Mayıs 2020 Okunma: 5679 Gündem
Son dört günün en çok okunan haberlerini gösterir
Ayın en çok okunan haberleri için tıklayın