Karamandan.com

Karamandan.com

26 Mayıs 2020 Salı
Nefise Melek Hatun Kimdir?
Karaman'da mahalle ve okula adı verilen, Yıldırım Bayezid'in kız kardeşi Nefise Sultan, Hatuniye Medresesini yaptırmıştır.
Kategori : Kim Kimdir
16 Aralık 2019 08:43
 
Nefise Melek Hatun Kimdir?

Karaman'da mahalle ve okula adı verilen, Yıldırım Bayezid'in kız kardeşi Nefise Sultan, Hatuniye Medresesini yaptırmıştır.

Nefise Melek Hatun, I. Murad'ın kızı, Karamanoğlu Halil Bey'in oğlu Alaaddin Bey'in eşidir. 1377-78 senesinde Alaaddin Bey'le evlenmiştir. Kendisinin dışında yedi kardeşi daha olan Nefise Hatun'un ise, diğer kardeşleri 1.Bayezid, Savcı Bey, Halil Bey, Sultan Hatun, İbrahim Bey, Yahşi Bey, Yakub Çelebi'dir.

Kendisinden sonra tahta çıkacak olan oğlu Yıldırım Bayezıd'ı, Osmanlı devleti ile Germiyanoğulları arasındaki husumeti yumuşatabilmek için Devlet Şah Hatun'la evlendiren 1. Murat, kızı Nefise Hatun'u da Kara-man'a gelin eder.

Karamanoğulları Beyliği'nden Alaaddin Ali ile, ( 1360-1385 ) aralarında birbirlerine kardeşim diyecek kadar büyük bir dostluk oluşan Sultan Murat'a, Alaaddin Ali, görüşme talep eden bir mektup ve muhteşem hediyelerle, Hızır Bey'in oğlu Ali Bey'i elçi kılarak Nefise Melek Hatun'u istemeye gönderir.

Sultan Murat ise bu teklif karşısında kayıtsız kalmaz ve cevabı olumludur. Neticede Bursa'da verilen bu tarihi karardan sonra Nefise Hatun'la Alaaddin Ali 1377 yılında nişanlanırlar.

Hem Karamanoğulları adına olan sorumluluğundan dolayı, hem de Hüdavendigar gibi bir sultanın damadı olacağı için büyük bir serveti gözden çıkaran Ali, müstakbel eşine dudak uçuklatan cinsten bir çeyiz gönderir. Her iki tarafta gelişmelerden oldukça memnundur ve uzun süren bir nişanlılık döneminden sonra 1380 yılında ihtişamlı bir dü-ğünle evlenen çift, daha sonra Karaman'a yerleşirler.

Şikari'ye göre bu evlilik, Alaaddin Ali için bir ilk değildi ve Nefise Ha-tun'dan önce de bir kaç evliliği olmuştu. Evliliklerinin ilk yıllarında çok mutlu olan çiftin, Karaman ismini verdikleri bir de oğulları olur ancak1,5 yaşında vefat eder. Nefise Hatun, oğlunun anısını yaşatabilmek adına bir sanat şaheseri olan Hatuniye Medresesi'ni yaptırır.

Pek çok insana verilecek ilim eğitimiyle teselli bulan Nefise Hatun, bu-rasının tam manasıyla bir ilim evi olabilmesi için hiç bir masraftan ka-çınmaz. Aradan geçen zaman içerisinde Melek Hatun'un Karaman'dan sonra, Ali ve Mehmet isminde iki oğlu daha olmuştur.

Alaaddin Ali, kayınpederi Murat Hüdavendigar'ın Rumeli'de fetihler-de bulunmasını da fırsat bilerek, Osmanlı sınırlarına dahil olan Beyşehir'i ele geçirir.

Sultan Murad Hüdavendigar ise, Rumeli'den Anadolu'ya geçerek Karamanoğulları'nı mağlup eder ve Konya'ya yeniden sahip olur. Nefise Hatun, kocasını affetmesi için babasına ricada bulunur. Nefise Hatun'un bu ricası üzerine Anadolu üzerinde Sultan, aldığı toprakları Alaaddin Ali'ye geri iade eder. Sultan Murat ve Alaaddin Ali'nin tek ortak noktaları olan Nefise Hatun'un yüzü suyu hürmetine varılan bu anlaşma, ne yazık ki hükümdarın 1389 yılında Kosova savaşında şehit edilmesi üzerine bozulur ve Alaaddin Ali yeniden Osmanlı topraklarına girer.

Babasından sonra tahta geçen Yıldırım Bayezid duruma öfkelenir ve babasının kızının hatırına gösterdiği müsamahayı göstermeksizin atağa kalkar. Kardeşi Nefise Hatun'u iki oğlu Ali ve Mehmet Bey'leri Bursa'ya göndererek, onları koruma altına alan Bayezid, büyük bir orduyla Konya'ya girer, Karamanoğulları'nı yeniden mağlup eder ve ardından da Alaaddin Ali'yi öldürtür.

XV.yüzyılın başlarında hayatını kaybeden Nefise Hatun, kendi şaheseri olan Hatuniye Medrese'sinde medfundur.

Okunma : 6562
karaman


guney sigorta
EKSPERTİZ
atsepete
seç
Gündem haberleri
Karaman sessizliğe büründü
23 Mayıs 2020 Okunma: 9676 Gündem
Karaman'da hastaneden kaçan korona şüphelisi aranıyor
24 Mayıs 2020 Okunma: 8228 Asayiş
Karaman Sokakları boş kaldı!
23 Mayıs 2020 Okunma: 5681 Gündem
Son dört günün en çok okunan haberlerini gösterir
Ayın en çok okunan haberleri için tıklayın