Karamandan.com

Karamandan.com

26 Mayıs 2020 Salı
Mümine Hatun Kimdir?
Mevlana Celaleddin-i Rumi'nin Annesi olan Mümine Hatun'un kabri Karamanda Aktekke Cami'sinin içindedir.
Kategori : Kim Kimdir
29 Ekim 2019 09:17
 
Mümine Hatun Kimdir?

Mevlana Celaleddin-i Rumi'nin Annesi olan Mümine Hatun'un kabri Karamanda Aktekke Cami'sinin içindedir.

Mevlana Celaleddin Rumi'nin annesi Mümine Hatun aslen Horasanlı olup Harezm Türklerindendir.

Bugün Afganistan toprakları içerisinde bulunan Belh şehrinde dün-yaya gelmiştir. Belh Emiri Sultan Rükneddin'in kızıdır. Mevlana'nın babası Sultan-ül Ulema Bahaeddin Veled Belh şehrinin ileri gelen alimlerinden Hatipoğulları soyuna mensup Hüseyin Hatibi'nin oğludur. Bahaeddin Veled, Mümine Hatun ile evlenmiş bir yıl sonrada bir oğlu olmuştur.

Bu çocuğun adı Alâaddîn Muhammed oldu. Ardından ikinci bir evladı daha oldu. Baha Veled, yüzünde gün ışığı gibi celâl nurları parlayan bu ikinci oğlunu pek sevmişti.

Lohusa yatağında, şefkat damarlarından annelik sütünü emziren Mümine Hatun'un kucağından alarak: Mübarek olsun Muhammed Celâleddin. Bu çocuk hiçbir çocuğa benzemez. Ona iyi bak Mümine demiş ve adını böylece "Muhammed Celâleddin" koymuştu. Muhammed beyaz tenli, maviye çalan renkli gözlü, siyah saçlı bir bebekti. Sütten yaşıtlarına nispeten daha erken kesilen Muhammed, geceleri uyumak nedir bilmiyordu.

Bazen aşırı derecede sessiz, bazen de ailesini tedirgin edecek şekilde acayip ağlayışlarıyla beşikte iken ailesinin dikkatini çekmişti. Annesi husursuz bebeğini susturmak için türküler, ilahiler okuyor "Uyu yavrum, uyu benim mevlâ-nam" derdi. Ne bilsin, Arapça'da "efendim" anlamına gelen bu kelime¬nin ileride oğlunun dünyaca anılacak ünvanı olacağını.

Bahaeddin Veled ilim ve ahlaki olgunluğu ve büyüklüğü nedeni ile Sultan-ül Uleme (Alimler Sultanı) lakabı ile tanınmış ve öyle çağrılmış-tır. Sultan-ül Uleme aynen dedeleri gibi Belh şehrinin medrese ve cami-lerinde çevresine toplanan halka ve talebelere ilim öğretmiş ve mürşit-lik yaparak insanlar tarafından çok sevilmiştir.

Bu durumunu çekemeyen bazı kişilerin emire şikayet etmeleri üzerine yanına aldığı iki oğlu Mehmet Celaleddin (Hz. Mevlana) ile Muham-met Alaeddin (Mevlana'nın Abisi) ve çevresine aldığı bir grup seven¬leri ile birlikte Belh'ten çıkmış, Bağdat, Hicaz (Mekke-Medine), Şam ve Halep yoluyla Erzincan'a (Akşehir) gelerek yerleşmiştir. İki yıl kadar burada kaldıktan sonra, tekrar göç hazırlığı yaparak , Erzincan'dan hareket etmiş ve Larende'ye (Karaman'a) gelerek yerleşmiştir.

Mevlana Celaleddin Rumi Larende'ye geldiği zaman 11-12 yaşlarında bir çocuktu. Annesi Mümine Hatun H.621, M.1224 yılında vefat ettiği için, çocukluk çağından çıkıp gençlik çağına giren Hz. Mevlana ve ağa-beyi Muhammed Alaaddin'in mürüvvetlerini göremeden genç denile-cek bir yaşta gözlerini dünyaya kapamıştır.

Hz. Mevlana, annesini genç yaşta kaybetti. Ölüm yılı Ankara İl Halk Kütüphanesi yazma eserler bölümündeki" Veriye Meşahir-i İslamiye" adli kitaptaki kayda göre H. 621, M.1224 yılı olarak gösterilmektedir. Mümine Hatun'un vefatının arkasından Mevlana'nın ağabeyi Muhammed Alaaddin'in de vefatı hem Mevlana'yı hem de babası Sultan-ül Ulema'yı derinden üzmüştür. Karaman Beyi Emir Musa tarafından kendileri adına yaptırılan Medreseye defnedilmiştir. Bu medrese, daha sonra Karamanoğulları tarafından cami olarak yeniden yapılmış ve Mader-i Mevlana (Aktekke) Camii olarak güzel bir eser halinde günü¬müze kadar gelmiştir.

Aktekke (Mader-i Mevlana) Camii'nin iç kısmının sol tarafında kubbe köşesinde Mevlana'nın annesi Mümine Hatun'un türbesi, kapıdan girince soldan birinci kabir, ağabeyi Muhammed Alaeddin ve diğer yirmi kabir de Mevlana'nın diğer yakınlarına aittir.

Okunma : 5497
guney sigorta
atsepete
karaman


seç
EKSPERTİZ
Gündem haberleri
Karaman sessizliğe büründü
23 Mayıs 2020 Okunma: 9670 Gündem
Karaman'da hastaneden kaçan korona şüphelisi aranıyor
24 Mayıs 2020 Okunma: 8218 Asayiş
Karaman Sokakları boş kaldı!
23 Mayıs 2020 Okunma: 5672 Gündem
Son dört günün en çok okunan haberlerini gösterir
Ayın en çok okunan haberleri için tıklayın