Karamandan.com

Karamandan.com

26 Mayıs 2020 Salı
LÂL PAŞA KİMDİR?
Karaman'da hamam, medrese, darülhuffaz ve zaviyesi bulunan Lâl Paşa Kimdir? Karaman'da ve çevre illerde cami, hamam, medrese, darülhuffaz ve zaviyesi bulunan Lâl Paşa, Karamanoğulları bürokrasisinde görev almış siyahi bir hadım ağasıydı.
Kategori : Kim Kimdir
19 Ekim 2019 08:40
 
LÂL PAŞA KİMDİR?

Karaman'da hamam, medrese, darülhuffaz ve zaviyesi bulunan Lâl Paşa Kimdir?

Karaman'da ve çevre illerde cami, hamam, medrese, darülhuffaz ve zaviyesi bulunan Lâl Paşa, Karamanoğulları bürokrasisinde görev almış siyahi bir hadım ağasıydı.

Şikârî'nin yazdığına göre "Ağa" unvanı ile de anılan Lâl Paşa, siyahi hadım ağasıydı. Karamanoğulları bürokrasisinde görev almış, bir ara Niğde Dizdarlığı da yapmıştır.

Ölüm tarihi bilinmemekle birlikte türbesi, Mut'ta yaptırdığı caminin önündedir. Karaman'daki cami ve hamamının dışında Konya'da darülhuffaz, Şahne köyünde zaviye, Mut'ta cami ve medrese yaptırmıştır.

Lâl Paşa'nın yaşadığı yıllar göz önüne alınırsa Karaman'daki camisini XV. yüzyılın ilk yarısında yaptırdığı söylenebilir. Karaman'ın eski camilerinden biridir. 1476 vakıf tahririnde ismi "Lâl Paşa" olarak geçmekte, belgelerde Say Mahallesi'nde olduğuna işaret edilmektedir. Lâl Paşa Camii günümüzde ayakta olmayıp mimari yapısı ve müştemilatı ile ilgili herhangi bir belgeye şimdilik ulaşılamamıştır. Ancak Lâl Paşa'nın Mut'taki camisi, taş ve tuğladan kubbeli olarak yaptırılmıştır.

Konya'daki kendi adı ile anılan darülhuffaz da kubbeli idi. Bu örneklere bakarak Karaman'daki caminin de kubbeli olarak taş ve tuğladan inşa edildiği düşünülebilir.
 
Lâl Paşa Camii, Karaman'ın Osmanlıların eline geçtiği 1471 yılında kullanılamayacak durumda idi. Bunun için 1476 tarihli tahrirde "el-an harâb" şeklinde kaydedilmiştir. II. Bayezit Dönemi'nde de aynı şekilde idi. Bunun için daha önce değinildiği üzere vakıfları Fasih/Dikbasan Camii ile Hacı Beyler Camii'ne tahsis edilmiştir. Daha sonra tamamen ortadan kalkmış olmalıdır.

XVI. yüzyıldan sonraki arşiv kaynaklarında din görevlisi adının geçmemesi de bunu göstermektedir.

Okunma : 3855
atsepete
EKSPERTİZ
guney sigorta
karaman


seç
Gündem haberleri
Karaman sessizliğe büründü
23 Mayıs 2020 Okunma: 9675 Gündem
Karaman'da hastaneden kaçan korona şüphelisi aranıyor
24 Mayıs 2020 Okunma: 8227 Asayiş
Karaman Sokakları boş kaldı!
23 Mayıs 2020 Okunma: 5680 Gündem
Son dört günün en çok okunan haberlerini gösterir
Ayın en çok okunan haberleri için tıklayın