Karamandan.com

Karamandan.com

20 Kasım 2019 Çarşamba
Koçak Dede Kimdir?
Karaman’ın manevi mimarlarından olan Koçak Dede Kimdir? Yaşadığı mahalleye adı verilen Karaman'ın manevi mimarlarından Koçak Dede Osmanlı Dönemi tasavvuf erbabından bir zat idi.
Kategori : Kim Kimdir
03 Eylül 2019 08:38
 
Koçak Dede Kimdir?

Karaman’ın manevi mimarlarından olan Koçak Dede Kimdir?

Yaşadığı mahalleye adı verilen Karaman'ın manevi mimarlarından Koçak Dede Osmanlı Dönemi tasavvuf erbabından bir zat idi.

Karaman'ın manevi mimarlarından olduğu söylenen ve yaşadığı mahalleye adı verilen Koçak Dede (Küçük Dede) hakkında çok bilgi bulunmamaktadır. Koçak Dede, Karaman'ın ulularından sayılmıştır.

Aynı zamanda Küçük Dede Mescidi'ni yaptıran, Osmanlı Dönemi'nin tasavvuf erbabından Küçük Dede belgelere göre; "Ahmed Şeybanî hazretlerinin müntesibi" ve Halveti Tarikatı şeyhlerindendi.

Bu tasavvuf büyüğünün türbesi, Koçakdede sokağında bulunan ve günümüze ulaşamayan küçük bir tekke içinde idi.

Kitabesi bulunmayan Küçük Dede Mescidi'nin adı Kanuni Dönemi'nde yapılan 937/1530 tahririnde "Vakfı Mescidi Küçük Dede" olarak tespit edildiğine göre XV. yüzyıl sonlarında, Osmanlı Dönemi'nde inşa edilmiş olmalıdır.

Belgelerde "Küçük Dede" olarak geçen mescit, küçük kelimesinin halk arasında değişime uğramasıyla "Koçak Dede" veya "Köçek Dede" adını almıştır. Karşısında hâlâ ayakta olan Aşiranlı Çeşmesi vardı.

Okunma : 3204
maboto
guney sigorta
seç
EKSPERTİZ
Gündem haberleri
Erken vefat yakınlarını yasa boğdu
19 Kasım 2019 Okunma: 18761 Asayiş
Karaman eksi dereceyi görecek!
18 Kasım 2019 Okunma: 11049 Karaman Hava Durumu
Karamanlı Hümeyra'nın katilinin cezası belli oldu
18 Kasım 2019 Okunma: 8735 Gurbetçilere
Son dört günün en çok okunan haberlerini gösterir
Ayın en çok okunan haberleri için tıklayın