Karamandan.com

Karamandan.com

30 Mart 2020 Pazartesi
Karamanoğlu Pir Ahmet Kimdir ?
Fatih Sultan Mehmet'in yardımıyla tahta geçen Karamanoğlu Pir Ahmet kimdir? Fatih Sultan Mehmet'in yardımıyla tahta geçen Karamanoğlu Pir Ahmet'in Hisar Mahallesi Kale üzerinde adıyla anılan bir camisi bulunur.
Kategori : Kim Kimdir
30 Temmuz 2019 08:32
 
Karamanoğlu Pir Ahmet Kimdir ?

Fatih Sultan Mehmet'in yardımıyla tahta geçen Karamanoğlu Pir Ahmet kimdir?

Fatih Sultan Mehmet'in yardımıyla tahta geçen Karamanoğlu Pir Ahmet'in Hisar Mahallesi Kale üzerinde adıyla anılan bir camisi bulunur.

Karamanoğlu İbrahim Bey'in oğludur. Babasının hastalığı devam ederken hükümdarlığını ilan etti. Babasının ölümü üzerine (1464) onun veliaht seçtiği İshak Bey'le mücadele etti.

Fatih Sultan Mehmed'in yardımı ile Karaman tahtına geçen Pir Ahmed kendisine yapılmış olan yardıma karşılık Akşehir, Beyşehir, Saklan hisarı, Ilgın ve çevrelerini Osmanlılar'a verdi. Bundan sonra Pir Ahmed bir kaç yıl Osmanlı devletinin himayesinde hükümdarlık yaptı.

Ancak bu kez kardeşi Kasım Bey, ona karsı harekete geçti. Pir Ahmed, Osmanlılar'ın da yardımıyla Kasım Bey'i yendi. Durumunu sağlamlaştıran Pir Ahmed, bir süre sonra Osmanlılar'ın batıda yaptıkları savaşlardan istifade ederek, Osmanlılara terk etmiş olduğu yerleri geri almak için faaliyetlere başladı (1466). Fatih Sultan Mehmed, Pir Ahmed Bey'in bu hareketi üzerine ordusuyla Karaman topraklarına girdi. Pir Ahmed Fatih'in gelmesi üzerine Konya'yı bırakarak Lârende'ye kaçtı. Veziriazam Mahmud Pasa onu takip ederek yenilgiye uğratınca bu kez Tarsus'a kaçmak zorunda kaldı. Böylece Konya'yı eline geçiren Fatih Sultan Mehmed, buranın idaresini oğlu Şehzade Mustafa'ya verdi.

Lârende'ye çekilen Pir Ahmed mücadeleden usanmadı. O, kardeşi Kasım Bey ile barışarak birlikte Osmanlılar'ın kontrolündeki Konya üzerine yürüdü. Ancak Osmanlı emiri İshak Pasa karşısında yenilerek kaçmak zorunda kalan Pir Ahmed yardım sağlamak amacıyla Uzun Hasan'ın yanına gitti. Kardeşi Kasım Bey ise dağlık bölgelere çekilerek Pir Ahmed'in getireceği yardımı beklemeye başladı (1469-1470). Öte taraftan bu sıralarda Karaman'a gönderilen Gedik Ahmed Paşa buradan güneye inerek Alâiye ve Silifke'yi ele geçirdi. O, daha sonra Karamanlı ailesinin bulunduğu Mokan (Minen) kalesini de aldı.

Akkoyunlu hükümdarı Uzun Hasan'ın yanına giden Pir Ahmed, bu¬radan kalabalık bir kuvvet alarak geriye döndü. Bu sırada İçel'de bulunan Gedik Ahmed Pasa derhal Konya'ya geldi. Akkoyunlu ordusu önce Tokat'a gelip savunmasız şehri yakıp yıktı (1472). Bu ordu daha sonra Kayseri'den başlayarak Karaman, Hamideli ve çevresini ele ge¬çirdi. Yusufça Mirza emrindeki Akkoyunlu ordusu ile birlikte hareket eden Pir Ahmed ve Kasım Bey Larende'ye aldıktan sonra Konya'yı da ele geçirmek istedilerse de Konya halkı Osmanlılar'a sadık kalarak şehri savundu.

Bu yüzden Konya'yı ele geçiremeyen ordu Akşehir'e geldi. Bolva¬din'den geçerek Beyşehir civarında Şehzade Mustafa kuvvetleriyle karşılaştı. Burada iki taraf arasında meydana gelen savaşta Akkoyunlular yenilgiye uğradı ve Yusufça Mirza esir âlindi. Pir Ahmed Bey ise tekrar Uzun Hasan'ın yanına kaçmayı başardı. Kasım Bey de İçel'e çekilerek Silifke'de hüküm sürdü. Fatih Sultan Mehmed, Akkoyunlu hükümdarının Karamanoğulları'na devamlı surette yardım etmesi dolayısıyla bu devlete karşı bir sefer yapmak zorunda kaldı. Osmanlılar'la Akkoyunlular'ın 1473 yılında yaptıkları Otlukbeli savasında Uzun Hasan yenilgiye uğrayınca Karamanoğulları'nın ümitleri kırıldı. Otlukbeli yenilgisinden sonra Pir Ahmed Bey Uzun Hasan'la birlikte kaçtı. O, daha sonra İçel'de bulunan kardeşi Kasım Bey'in yanına gelerek tekrar Osmanlılar'a karşı harekâta başladı. Pir Ahmed Silifke'den ayrılıp Ermenek'e giderek Yelli Tepe'de karargâhını kurdu. Gedik Ahmed Paşa Pir Ahmet'e barış önerisi ile ansızın Yelli Tepe'ye baskın yaptı. Pir Ahmed saklandığı için yakalanamadı. Bununla birlikte Gedik Ahmed Paşa, Ermenek ve Minen kalelerini ele geçirdi. Pir Ahmed önce Tarsus'a, oradan da tekrar Uzun Hasan'ın yanına gitti. Uzun Hasan, Bayburt şehrini Pir Ahmet'e dirlik olarak verdi. Pir Ahmed burada ikamet etmekte iken 1474 yılında öldü.

Okunma : 5015
EKSPERTİZ
guney sigorta
atsepete
maboto
seç
Gündem haberleri
Karaman Konya yolunda trafik kazası 4 ölü var
28 Mart 2020 Okunma: 45867 Asayiş
Karaman'da coronavirüs karantinaları devam ediyor
26 Mart 2020 Okunma: 12618 Sağlık
6 Otobüs Karantina İçin Karaman'a Geliyor
28 Mart 2020 Okunma: 12217 Gündem
Son dört günün en çok okunan haberlerini gösterir
Ayın en çok okunan haberleri için tıklayın