Karamandan.com

Karamandan.com

24 Ağustos 2019 Cumartesi
Karamanoğlu Mehmet Bey Kimdir?
Şimdengeru, hiç gimesne divanda, dergâhta, bargâhta, mecliste ve meydanda Türkçeden gayri dil kullanmaya.
Kategori : Kim Kimdir
25 Temmuz 2019 08:32
 
Karamanoğlu Mehmet Bey Kimdir?

Şimdengeru, hiç gimesne divanda, dergâhta, bargâhta, mecliste ve meydanda Türkçeden gayri dil kullanmaya.

Tam adı Mehmed Şemseddin olup, Karamanoğulları'nın ikinci beyi Kerimüddin Karaman'ın oğludur.

Doğum tarihi belli olmadığı gibi ölüm tarihi de tartışmalıdır. Karamanoğulları Beyliği, Anadolu Selçuklu Devleti'nin ardından kurulan, Karaman merkezli bir beylik olup, Türkçe'yi devlet yönetiminin resmi dili olarak kullanan Anadolu'daki ilk Türk devletidir.

Mehmed Bey, babasının ölümü (1261) üzerine aşiretin başına geçerek, Selçuklulara karşı ayaklanan Niğde Emiri Hatiroğlu Şerafeddin Bey'le işbirliği yaptı ve yardımına kardeşi Ali Bey'i gönderdi. Üzerine gönderilen Selçuklu ve Moğol kuvvetlerini Göksu Derbendi'nde büyük bir bozguna uğrattıktan sonra Emiri Sevahil Hoca Yunus'u da yendi. Ardından Konya'ya girdi ve burada yaşayan Selçuklu Türkleriyle ittifak ederek, kısa zamanda Konya vilayeti ve çevresine egemen oldu.

Daha sonra Selçuklu Sultanı II. İzzeddin Keykavus'un oğlu Gıyaseddin Siyavuş'u başa geçiren Mehmed Bey'in kendisi de vezir oldu. Egemenlik alanını Karaman, Mut ve Ermenek'ten Toroslarda Gülek boğazına kadar genişletti. Selçuklu-Moğol kuvvetlerini Elbistan'da yendikten sonra Kayseri'ye giren Memluk Sultanı Baybars'a bağlılığını bildirdi ve ondan beylik menşuru iznini aldı.

Karamanoğlu Mehmed Bey, milli birliği gerçekleştirmek için ilk iş olarak, Toroslar'ın üzerinde yaşayan bütün Türkmen boylarını çevresinde toplayarak bir ordu oluşturdu. Konya üzerine yürüyen Sahipataoğullarını Akşehir yakınında yendi. Ancak Aksaray'ı ele geçiren Selçuklu-Moğol kuvvetlerinin baskısına önceleri başarı ile karşı koyup birçok kez karşı tarafı yenmesine karşılık, daha sonra yapılan savaşların birinde çekildiği Ermenek-Mut yakınlarında ele geçirilerek iki kardeşi ile birlikte öldürüldü. Karamanoğlu Mehmed Bey'in ölümünden sonra yerine Güneri Bey beyliğin başına geçmiştir.

Moğol istilasıyla büyük bir kargaşanın yaşandığı Anadolu'yu, çevresi¬ne toplanan Candar, Saruhan, Eşrefoğlu ve Hatıroğlu gibi birçok Türk¬men beyiyle ayağa kaldırmayı başaran Karamanoğlu Mehmed Bey, Türklerin anadilini korumak ve yörüngesinden kayan Türkçeyi resmi devlet dili olarak ilân ederek medeniyet tarihimizde önemli bir başarıya imzasını atan önemli şahsiyetlerden birisidir.
Anadolu'da XIII. yüzyıl ortalarında Selçuklular, genellikle edebi dil olarak Farsçayı, devlet işlerinde Arapçayı, halk ise öz dilleri olan Türkçeyi kullanıyordu. Anadolu Selçukluların dağılmasından sonra, kurulan beyliklerden biri olan Karamanoğulları hakanı Mehmed Bey de, millet olarak birlikte yaşamanın ilk koşulu olan dil birliğinin sağlanmasının gerekliliğine inanıyordu. Bu nedenle yöneticiliği sırasında Türkçeyi resmi dil olarak ilan eden fermanını vermiştir: "Şimden gerü hiç gimesne divanda, dergâhta, bergâhta ve dahi her yerde Türk dilinden özge söz söylemeye" (13 Mayıs 1277) bir irade yayımladı. Bu sözlerin anlamı günümüz Türkçesi ile şöyledir. "Bugünden sonra hiç kimse divanda, dergâhta, camide, mecliste ve meydanda Türkçeden başka dilde söz söylenmesin."

Askeri başarıların olmanın yanı sıra bilgili bir devlet adamı de olan Karamanoğlu Mehmed Bey, dönemindeki bilim ve sanat adamlarını çevresinde toplayarak onlara büyük önem verip desteklerde bulundu. Karaman'da kurulan üniversiteye ve başka eğitim kurumlarına onun adı verilmiştir.
 

Okunma : 3555
EKSPERTİZ
maboto
guney sigorta
Gündem haberleri
Karaman’da cinayet!
21 Ağustos 2019 Okunma: 17932 Asayiş
Bahçe evine giden genç, babası tarafından ölü bulundu
21 Ağustos 2019 Okunma: 15097 Asayiş
Karamanlı gurbetçi aile maskeli ve bıçaklı 4 kişinin gasbına uğradı 
22 Ağustos 2019 Okunma: 11251 Asayiş
Son dört günün en çok okunan haberlerini gösterir
Ayın en çok okunan haberleri için tıklayın