Karamandan.com

Karamandan.com

04 Temmuz 2020 Cumartesi
karaman

Karamanoğlu İbrahim Bey Kimdir?
Adına Karaman'da Camii, medrese ve imaret bulunan Karamanoğlu İbrahim Bey Kimdir? Adına Karaman'da Camii, medrese ve imaret bulunan Karamanoğlu İbrahim Bey'in türbesi kendi yaptırdığı medresenin içerisindedir.
Kategori : Kim Kimdir
09 Temmuz 2019 08:23
 
Karamanoğlu İbrahim Bey Kimdir?

Adına Karaman'da Camii, medrese ve imaret bulunan Karamanoğlu İbrahim Bey Kimdir?

Adına Karaman'da Camii, medrese ve imaret bulunan Karamanoğlu İbrahim Bey'in türbesi kendi yaptırdığı medresenin içerisindedir.

Babası II. Mehmed Bey'in ölümünün (1424) ardından hükümdarlığını ilan eden amcası Ali Bey'i Osmanlıların da yardımıyla yenerek tahta geçmiştir.

Aynı yıl, II. Murad'ın kız kardeşi İlaldı Hatun ile evlenmiş; bunun karşılığında Ankara Savaşı'nın (1402) ardından Karamanlılara geri verilmiş olan toprakları Osmanlılara bıraktı. Ama daha sonra bu toprakları yeniden ele geçirmek amacıyla Sırp ve Macarlarla işbirliği yapmıştır; Beyşehir'i ele geçirip Hamideli'ne (Isparta) doğru ilerledi (1433).

Bunun üzerine Osmanlı kuvvetleri Karamanlıların üzerine yürüyerek, beyliğin merkezi dışındaki bütün topraklarını aldılar. İbrahim Bey barış istemek zorunda kaldı ve 1435'te yapılan antlaşma uyarınca alınan yerler karşılıklı olarak geri verildi. İbrahim Bey'in Macarlarla yeniden ittifak kurması üzerine II. Murad 1444'te Anadolu'ya geçerek Karamanlı topraklarını yağmaladı.

Taşeli'ne kaçan İbrahim Bey barış istemek zorunda kaldı. Aynı yıl II. Mehmed'in Osmanlı tahtına geçmesi sırasında çıkan olaylardan yararlanarak Antalya üzerine yürüdüyse de, Osmanlı ordusunun Akşehir'e doğru ilerlemesi üzerine bir kez daha barış istedi. Bazı topraklarını Osmanlılara bıraktı ve savaşlarda asker göndermeyi kabul etti.

Ama bir yandan da Venedik'le Osmanlılar aleyhine bir ticaret antlaşması imzaladı. Beyliğin yönetimini 1463'te oğlu İshak Bey'e bıraktı. Öbür oğullarından Pir Ahmed Bey hükümdarlığını ilan edince, İshak Bey'le birlikte Gevele Kalesi'ne kaçtı ve orada öldü. Larende'de (Karaman) kendi yaptırdığı medresedeki türbesine gömüldü.

 

Okunma : 5183
karaman


EKSPERTİZ
guney sigorta
Gündem haberleri
Tek Ailesinin Acı Kaybı
30 Haziran 2020 Okunma: 19130 Yaşam
Karaman’da bir fabrika virüs nedeniyle üretimi durdurdu
01 Temmuz 2020 Okunma: 18823 Ekonomi
SON DAKİKA: Tuvalette can verdi
30 Haziran 2020 Okunma: 9942 Asayiş
Son dört günün en çok okunan haberlerini gösterir
Ayın en çok okunan haberleri için tıklayın