Karamandan.com

Karamandan.com

07 Aralık 2019 Cumartesi
Karamanlı Bestekâr Gündoğdu Duran Kimdir?
Aslen Karamanlı olan Gündoğdu Duran Türk müziğinin yaşayan üstatlarından.
Kategori : Kim Kimdir
19 Nisan 2019 15:24
 
Karamanlı Bestekâr Gündoğdu Duran Kimdir?

Aslen Karamanlı olan Gündoğdu Duran Türk müziğinin yaşayan üstatlarından. 

Müziğe ve şiire yıllarını vermiş, bir çok ölümsüz söz ve besteye imzasını kalıcı bir şekilde atmış "Ankara Rüzgârı", "Gözleri Aşka Gülen", "Kara Sevda", "Seni Buldum Her Güzelde" gibi birçok eserle her döneme damgasını vurmuş ve derin izler bırakmıştır. 

Değerli Bestekar hocamız 1963 yılında üsteğmen iken, Seniha Duran ile Konya’da evlenmiş olup bu evlilikten Beste isimli bir kızı, Fatih isimli bir oğlu vardır. 

Gündoğdu Duran Kimdir?

27 Mayıs 1937 tarihinde Karaman’ın Taşkale köyünde doğdu, Öğretmen Mustafa Duran'ın oğludur. İlkokulu Beyşehir’de, Ortaokul ve Liseyi Konya Lisesi’nde okudu. 1961 yılında Ankara Dil ve Tarih-Coğrafya Fakültesi’nin tarih bölümünü bitirdi. 

Fakültede askeri Öğrenci olduğu için, 1961-62 ders yılından itibaren, sırasıyla Mersin, Konya, Çankırı Astsubay okullarında tarih öğretmenliği yaptı. 1980 yılında yarbay iken Kuleli Askeri Lisesi’nden kendi isteğiyle emekli oldu. 

1980-1995 yılları arasında bir taraftan korolar çalıştırırken, öbür taraftan kanun ve ut dersleri vererek öğrenciler yetiştirdi. Son yıllarda kendi bestelerimi düzenlemek, yazmak, CD ve Kitap halinde toplamak için çalışmakta.

Sanat Hayatı:

Gündoğdu Duran’nın aileden müziğe yakınlığı vardı. Anne tarafı ailesi ud ve keman çalan musikişinas aile idi. Babası Mustafa Duran güzel ud çalar, edebiyat, şiir, genel kültür konularında çok okuyan ve bilgi sahibi olan bir öğretmendi.

Bucak müdürü olan dayısı Ahmet Yazıcı; ud, keman ve kanun çalmakta usta idi ve çevresinde şöhret olmuştu. Duran’nın müziğe duyduğu aşk böyle başlıyordu.

1949 yılında ortaokul müzik öğretmeni Ârif Şahap Öktem’den keman dersleri almaya başladı ve bir yıl batı müziği metotlarıyla çalıştı. 1958 yılında batı müziğini bırakarak, Klasik Türk Müziği’ne yöneldi ve çalışmaya başladı. Neyzen Burhanettin Ökte, Neyzen Ulvi Erguner, Neyzen Akagündüz Kutbay, Kemanî Cahit Peksayar‘dan faydalandı.

Beste, güfte ve şiir alanında Bekir Sıtkı Erdoğan‘dan destek gördü. Ses sanatçılarından, Nermin Demirçay ve Nesrin Sipahi ile dostluklar kurdu. 1958 yılında fakültede okurken ilk bestesi olan “Ankara Rüzgârı” güftesini Muhayyer Kürdi makamında besteledi.

Bu şarkıyı ilk olarak Ankara radyosu’nda 1964 yılında Kutlu Payaslı icra etti ve Nesrin Sipahi aynı yıl 45’lik plağa okudu. Aynı yıl ikinci şahane şarkısı “Gözleri aşka gülen, taze söğüt dalısın” Türk sanat müziği repertuarına girdi. Nihavent makamındaki bu şarkının da söz ve müziği kendine aitti.

1959 yılında ise “Kara Sevda” isimli şarkısını Muhayyerkürdî makamında besteledi. Gündoğdu Duran, Sanat Alemi web sitesinde Münire Aksaray ile yaptığı röportajda genç bestecilere tavsiyelerini şöyle sıralıyor:

1. İlk önce bu konuda güçlü, bilgili, deneyimli büyüksanatçılarla, müzik adamlarıyla devamlı diyalog halinde olmaları, onların tavsiyelerine göre hareket etmeleri,

2. Evlerinde bir müzik kitaplığı oluşturup bu konuda yazılmış değerli eserleri, bilgi ve belgeleri toplamaları,

3. Türk edebiyatını,Türk şiirini ve bu konuda kıymetli eserler bırakan şair ve edebiyatçıların eserlerinden edinerek alışmaları, vezin, kafiye, nazım şekillerinin özelik ve inceliklerini öğrenmeleri,

4. Büyük bestecilerin eserlerinin teknik açıdan inceleyerek, bu güçlü eserlerin neden güçlü olduğunu anlamaları, onları kendi çalışmaları için örnek almaları,

5. Önemli müzik etkinliklerinde yer almaları,

6. Aynı amaçla çalışan arkadaşlarıyla ekipler, gruplar kurarak ortak çalışma yapmaları,

7. Büyük besteci ve sanatçıların biyografilerini incelemeleri gerekmektedir.

Okunma : 3242
Foto galeri
seç
guney sigorta
YARIŞMA
MEVLANA YEMEK
maboto
EKSPERTİZ
Gündem haberleri
Karamanlı kadın kocası tarafından öldürüldü
06 Aralık 2019 Okunma: 23448 Asayiş
Karaman'da büyük halı kampanyası
03 Aralık 2019 Okunma: 9670 Ekonomi
Meteoroloji saat verdi! Kar geliyor...
03 Aralık 2019 Okunma: 8107 Karaman Hava Durumu
Son dört günün en çok okunan haberlerini gösterir
Ayın en çok okunan haberleri için tıklayın