Karamandan.com

Karamandan.com

19 Ağustos 2019 Pazartesi
Hacı Celal Kimdir?
Karaman'da bir mahalleye adı verilen Hacı Celal Kimdir? Karaman'da bir mahalleye adı verilen, asıl adı Ahizade Celalettin Mehmet olan Hacı Celal, Karamanoğulları Dönemi'nde yaşamış bir devlet adamıdır.
Kategori : Kim Kimdir
24 Haziran 2019 10:10
 
Hacı Celal Kimdir?

Karaman'da bir mahalleye adı verilen Hacı Celal Kimdir?

Karaman'da bir mahalleye adı verilen, asıl adı Ahizade Celalettin Mehmet olan Hacı Celal, Karamanoğulları Dönemi'nde yaşamış bir devlet adamıdır.

Karamanoğulları'nda Halil Yahşi ve Ebülfeth Alaettin Ali Bey'in hü-kümdarlıkları zamanında görev yapan devlet adamlarından olan Hacı Celal'in tam adı Ahizade Celalettin Mehmet'tir.

Hacı Celal, Ahi teşkilatının Lârende'deki önde gelenlerinden olmalıdır. Eşiyle birlikte defnedildiği türbesi, mescidin yakınlarında bulunuyordu. Yol çalışmaları kapsamında türbe yıkılmış, içindeki sandukalar ise Kızlar Türbesi mezarlığına götürülmüştür.

Vefat tarihi, mezar taşı kitabesine 765/1363 olarak kaydedilmiştir. Hacı Celal Mescidi Bugün mevcut olmayan Hacı Celal Mescidi, belgelerde "Hâcı Celal binâ eylediği mescid" olarak geçmektedir.

Hacı Celal Mescidi, arşiv belgelerinde Kale yakınlarındaki aynı adla anılan mahallede gösterilmektedir. Günümüzde de mescidin yeri, yine Hacı Celal Mahallesi olarak isimlendirilmektedir.
 
Hacı Celal Mescidi, moloz taş malzemeden inşa edilmişti. Üstü toprak dam örtülü olup iki ahşap sütun üzerinde durmakta idi. Mescidin istelaktitli taş mihrabı bulunmakta, mihrabın sağındaki duvarda ise 1282/1865 yılında tamir edildiğini gösteren bir kitabe yer almaktaydı. Tamir esnasında caminin duvarlarına renkli çiçek, cami ve Kâbe resimleri yapılmıştı.

Hacı Celal Mescidi zikredilen onarımlarla yakın döneme kadar ayakta kalabilmiştir. 1961 yılında Kadir Ağa/Kadiroğlu, eski mescidi yıktırıp yerine yeni bir cami yaptırmıştır.

 

Okunma : 7159
guney sigorta
EKSPERTİZ
maboto
Gündem haberleri
Karaman’da namaz sırasında cami tavanı çöktü
16 Ağustos 2019 Okunma: 12688 Gündem
Karaman'da bıçaklı kavga 
15 Ağustos 2019 Okunma: 11926 Asayiş
Direksiyon başında rahatsızlanan adam öldü
16 Ağustos 2019 Okunma: 8754 Asayiş
Son dört günün en çok okunan haberlerini gösterir
Ayın en çok okunan haberleri için tıklayın