Karamandan.com

Karamandan.com

18 Ekim 2019 Cuma
Hacı Celal Kimdir?
Karaman'da bir mahalleye adı verilen Hacı Celal Kimdir? Karaman'da bir mahalleye adı verilen, asıl adı Ahizade Celalettin Mehmet olan Hacı Celal, Karamanoğulları Dönemi'nde yaşamış bir devlet adamıdır.
Kategori : Kim Kimdir
24 Haziran 2019 10:10
 
Hacı Celal Kimdir?

Karaman'da bir mahalleye adı verilen Hacı Celal Kimdir?

Karaman'da bir mahalleye adı verilen, asıl adı Ahizade Celalettin Mehmet olan Hacı Celal, Karamanoğulları Dönemi'nde yaşamış bir devlet adamıdır.

Karamanoğulları'nda Halil Yahşi ve Ebülfeth Alaettin Ali Bey'in hü-kümdarlıkları zamanında görev yapan devlet adamlarından olan Hacı Celal'in tam adı Ahizade Celalettin Mehmet'tir.

Hacı Celal, Ahi teşkilatının Lârende'deki önde gelenlerinden olmalıdır. Eşiyle birlikte defnedildiği türbesi, mescidin yakınlarında bulunuyordu. Yol çalışmaları kapsamında türbe yıkılmış, içindeki sandukalar ise Kızlar Türbesi mezarlığına götürülmüştür.

Vefat tarihi, mezar taşı kitabesine 765/1363 olarak kaydedilmiştir. Hacı Celal Mescidi Bugün mevcut olmayan Hacı Celal Mescidi, belgelerde "Hâcı Celal binâ eylediği mescid" olarak geçmektedir.

Hacı Celal Mescidi, arşiv belgelerinde Kale yakınlarındaki aynı adla anılan mahallede gösterilmektedir. Günümüzde de mescidin yeri, yine Hacı Celal Mahallesi olarak isimlendirilmektedir.
 
Hacı Celal Mescidi, moloz taş malzemeden inşa edilmişti. Üstü toprak dam örtülü olup iki ahşap sütun üzerinde durmakta idi. Mescidin istelaktitli taş mihrabı bulunmakta, mihrabın sağındaki duvarda ise 1282/1865 yılında tamir edildiğini gösteren bir kitabe yer almaktaydı. Tamir esnasında caminin duvarlarına renkli çiçek, cami ve Kâbe resimleri yapılmıştı.

Hacı Celal Mescidi zikredilen onarımlarla yakın döneme kadar ayakta kalabilmiştir. 1961 yılında Kadir Ağa/Kadiroğlu, eski mescidi yıktırıp yerine yeni bir cami yaptırmıştır.

 

Okunma : 7453
seç
guney sigorta
maboto
EKSPERTİZ
Gündem haberleri
Bakanlık hileli ürünleri ifşa etti Karaman'dan 6 firma var
14 Ekim 2019 Okunma: 12783 Gündem
Karaman'a yağmur geliyor!
14 Ekim 2019 Okunma: 12532 Karaman Hava Durumu
SON DAKİKA: KARAMAN'DA İNANILMAZ OLAY
14 Ekim 2019 Okunma: 10203 Asayiş
Son dört günün en çok okunan haberlerini gösterir
Ayın en çok okunan haberleri için tıklayın