Karamandan.com

Karamandan.com

19 Ağustos 2019 Pazartesi
Gazi Alp (Kazalpa) Kimdir?
Karamanoğulları Dönemi'nde yaşamış bir devlet adamı olan Gazi Alp kimdir? Bugün adı Çeltek olan eski adıyla Kazalpa Mahallesi, adını Karamanoğulları Dönemi'nde yaşamış bir devlet adamı olan Gazi Alp'ten almıştır.
Kategori : Kim Kimdir
18 Haziran 2019 08:05
 
Gazi Alp (Kazalpa) Kimdir?

Karamanoğulları Dönemi'nde yaşamış bir devlet adamı olan Gazi Alp kimdir?

Bugün adı Çeltek olan eski adıyla Kazalpa Mahallesi, adını Karamanoğulları Dönemi'nde yaşamış bir devlet adamı olan Gazi Alp'ten almıştır.

Mahallenin adı, XVII. ve XVIII. yüzyıla ait belgelerde Gazaliye ya da Gazialp, halk arasında ise Gazalpa olarak geçer. Mahalle şu an varolmayan Gazalpa Çayı'nın kenarında kuruludur. Günümüzde bu yer, Çeltik Mahallesi olarak isimlendirilmektedir.

Şu an bulunmayan Gazialp/Gazaliye Mescidi'ni de yaptıran Gazi Alp, hakkında yeterli malumat bulunmamakla birlikte bazı kaynaklarda Karamanoğulları Dönemi'nde yaşamış bir devlet adamı olduğu kanaati yaygındır. 1476 tarihli vakıf tahririnde ismi geçtiğine göre Osmanılardan önce Karamanoğulları Dönemi'nde yaşadığı kabul edilebilir.

Gazialp/Gazaliye Mescidi, aynı adla anılan mahallede bulunmakta olup adı vakıf yapılarına yapılan atamalar sebebiyle belgelerde sık sık geçer. Kitabesi olmayan mabedin yapım tarihini aydınlatacak herhangi bir kayıt bulunmamaktadır. Konyalı, mescidin yıkılmadan önceki mimari tarzına bakarak XV. yüzyıl başlarında Karamanoğulları Dönemi'nde yapıldığını yazmıştır.

1476'da mevcut olması bunu teyit etmektedir. Yapı, günümüze kadar ayakta kalamamıştır.

Okunma : 6190
EKSPERTİZ
guney sigorta
maboto
Gündem haberleri
Karaman’da namaz sırasında cami tavanı çöktü
16 Ağustos 2019 Okunma: 12643 Gündem
Karaman'da bıçaklı kavga 
15 Ağustos 2019 Okunma: 11921 Asayiş
Direksiyon başında rahatsızlanan adam öldü
16 Ağustos 2019 Okunma: 8695 Asayiş
Son dört günün en çok okunan haberlerini gösterir
Ayın en çok okunan haberleri için tıklayın