Karamandan.com

Karamandan.com

10 Temmuz 2020 Cuma
karaman

Gazi Alp (Kazalpa) Kimdir?
Karamanoğulları Dönemi'nde yaşamış bir devlet adamı olan Gazi Alp kimdir? Bugün adı Çeltek olan eski adıyla Kazalpa Mahallesi, adını Karamanoğulları Dönemi'nde yaşamış bir devlet adamı olan Gazi Alp'ten almıştır.
Kategori : Kim Kimdir
18 Haziran 2019 08:05
 
Gazi Alp (Kazalpa) Kimdir?

Karamanoğulları Dönemi'nde yaşamış bir devlet adamı olan Gazi Alp kimdir?

Bugün adı Çeltek olan eski adıyla Kazalpa Mahallesi, adını Karamanoğulları Dönemi'nde yaşamış bir devlet adamı olan Gazi Alp'ten almıştır.

Mahallenin adı, XVII. ve XVIII. yüzyıla ait belgelerde Gazaliye ya da Gazialp, halk arasında ise Gazalpa olarak geçer. Mahalle şu an varolmayan Gazalpa Çayı'nın kenarında kuruludur. Günümüzde bu yer, Çeltik Mahallesi olarak isimlendirilmektedir.

Şu an bulunmayan Gazialp/Gazaliye Mescidi'ni de yaptıran Gazi Alp, hakkında yeterli malumat bulunmamakla birlikte bazı kaynaklarda Karamanoğulları Dönemi'nde yaşamış bir devlet adamı olduğu kanaati yaygındır. 1476 tarihli vakıf tahririnde ismi geçtiğine göre Osmanılardan önce Karamanoğulları Dönemi'nde yaşadığı kabul edilebilir.

Gazialp/Gazaliye Mescidi, aynı adla anılan mahallede bulunmakta olup adı vakıf yapılarına yapılan atamalar sebebiyle belgelerde sık sık geçer. Kitabesi olmayan mabedin yapım tarihini aydınlatacak herhangi bir kayıt bulunmamaktadır. Konyalı, mescidin yıkılmadan önceki mimari tarzına bakarak XV. yüzyıl başlarında Karamanoğulları Dönemi'nde yapıldığını yazmıştır.

1476'da mevcut olması bunu teyit etmektedir. Yapı, günümüze kadar ayakta kalamamıştır.

Okunma : 7487
guney sigorta
karaman


EKSPERTİZ
Gündem haberleri
İkna etmeye çalışan komiser de yaralandı
06 Temmuz 2020 Okunma: 13248 Asayiş
Bakanlıktan 81 il valiliğine koronavirüs talimatı!
07 Temmuz 2020 Okunma: 10185 Gündem
Küçükbaş kurbanlıkların canlı kilo fiyatları belli oldu
08 Temmuz 2020 Okunma: 8772 Ekonomi
Son dört günün en çok okunan haberlerini gösterir
Ayın en çok okunan haberleri için tıklayın