Karamandan.com

Karamandan.com

18 Ekim 2019 Cuma
Gazi Alp (Kazalpa) Kimdir?
Karamanoğulları Dönemi'nde yaşamış bir devlet adamı olan Gazi Alp kimdir? Bugün adı Çeltek olan eski adıyla Kazalpa Mahallesi, adını Karamanoğulları Dönemi'nde yaşamış bir devlet adamı olan Gazi Alp'ten almıştır.
Kategori : Kim Kimdir
18 Haziran 2019 08:05
 
Gazi Alp (Kazalpa) Kimdir?

Karamanoğulları Dönemi'nde yaşamış bir devlet adamı olan Gazi Alp kimdir?

Bugün adı Çeltek olan eski adıyla Kazalpa Mahallesi, adını Karamanoğulları Dönemi'nde yaşamış bir devlet adamı olan Gazi Alp'ten almıştır.

Mahallenin adı, XVII. ve XVIII. yüzyıla ait belgelerde Gazaliye ya da Gazialp, halk arasında ise Gazalpa olarak geçer. Mahalle şu an varolmayan Gazalpa Çayı'nın kenarında kuruludur. Günümüzde bu yer, Çeltik Mahallesi olarak isimlendirilmektedir.

Şu an bulunmayan Gazialp/Gazaliye Mescidi'ni de yaptıran Gazi Alp, hakkında yeterli malumat bulunmamakla birlikte bazı kaynaklarda Karamanoğulları Dönemi'nde yaşamış bir devlet adamı olduğu kanaati yaygındır. 1476 tarihli vakıf tahririnde ismi geçtiğine göre Osmanılardan önce Karamanoğulları Dönemi'nde yaşadığı kabul edilebilir.

Gazialp/Gazaliye Mescidi, aynı adla anılan mahallede bulunmakta olup adı vakıf yapılarına yapılan atamalar sebebiyle belgelerde sık sık geçer. Kitabesi olmayan mabedin yapım tarihini aydınlatacak herhangi bir kayıt bulunmamaktadır. Konyalı, mescidin yıkılmadan önceki mimari tarzına bakarak XV. yüzyıl başlarında Karamanoğulları Dönemi'nde yapıldığını yazmıştır.

1476'da mevcut olması bunu teyit etmektedir. Yapı, günümüze kadar ayakta kalamamıştır.

Okunma : 6491
EKSPERTİZ
maboto
seç
guney sigorta
Gündem haberleri
Bakanlık hileli ürünleri ifşa etti Karaman'dan 6 firma var
14 Ekim 2019 Okunma: 12782 Gündem
Karaman'a yağmur geliyor!
14 Ekim 2019 Okunma: 12527 Karaman Hava Durumu
SON DAKİKA: KARAMAN'DA İNANILMAZ OLAY
14 Ekim 2019 Okunma: 10189 Asayiş
Son dört günün en çok okunan haberlerini gösterir
Ayın en çok okunan haberleri için tıklayın