Karamandan.com

Karamandan.com

22 Eylül 2019 Pazar
Emir Musa Bey Kimdir?
Karaman'ın Ermenek İlçesi'nde bulunan Emir Musa Bey Medresesini yaptıran Emir Musa Bey Kimdir? Karaman'ın Ermenek İlçesi'nde bulunan Emir Musa Bey Medresesini yaptıran ve ismini veren Karamanlı Beylerinden birisidir.
Kategori : Kim Kimdir
12 Haziran 2019 08:20
 
Emir Musa Bey Kimdir?

Karaman'ın Ermenek İlçesi'nde bulunan Emir Musa Bey Medresesini yaptıran Emir Musa Bey Kimdir?

Karaman'ın Ermenek İlçesi'nde bulunan Emir Musa Bey Medresesini yaptıran ve ismini veren Karamanlı Beylerinden birisidir.

Emir Musa Bey, ilk olarak babası Mahmut Bey'in 707 (1307-1308) yılın-da ölümünden sonra, Larende'de (Karaman) tahta geçmiştir.
Onun bu hükümdarlığı sırasında kardeşi Bedreddin İbrahim Bey, kendisine muhalefette bulunarak bağımsız hareket etmiş ve Memlük sultanı Melik Nasır adına hutbe okutup sikke kestirmiştir. Memlükler İbrahim Bey'e beylik merkezi olarak Larende'yi, Musa Bey'e de Ermenek Beyliğini vermişlerdir. Muhtemelen, durumu arz için Memlük Sultanlığı'nın merkezi Kahire'ye giden 'Musa Bey, bu ziyaretinden bir netice alamamıştır. Onun bu ziyareti sırasında hac görevini de yerine getirdiği anlaşılmaktadır.

Larende'de tahta geçen İbrahim Bey 1332'den sonra kardeşi Halil Bey lehine emirlikten feragat etmiş, ancak Halil Beyin 1340'ta veya bundan kısa bir süre önce vefatı üzerine tekrar beyliğin başına geçmiştir.

İbrahim Bey'den sonra 744 (1343) yılında Karamanlılar'ın "Ulu Beyi" olarak Konya'da hüküm sürdüğü bilinen Ahmed Bey hükümdar olmuştur. Ahmed Beyin ölümünden sonra beyliğin başına 1350 tarihinde Şemseddin Bey geçmiştir. Şemseddin Beyin bir yıl sonra küçük kardeşi Karaman tarafından zehirletilerek öldürülmesi üzerine Musa Bey Larendeliler'in davetiyle Ermenek'ten Larende'ye gelerek tahta oturmuştur 753 (1352) tarihinde ikinci defa Karaman hükümdarı olan Musa Bey'in, beylik müddeti fazla uzun sürmemiştir.

Kendisi Mut'a çekilmiş, Larende'de ise Kardeşi Halil Bey'in oğlu Seyfeddin Süleyman Bey ile Bedreddin İbrahim Bey'in oğlu Karaman'ı bırakmıştır.

Ancak adı geçen beylerin ittifak halinde hareket ederek pek çok yeri zaptetmesi üzerine, Musa Bey bu sırada Konya'da emir olarak bulunan Halil Bey'in diğer oğlu Alaeddin Bey'i davet etmiş ve idareyi Alaeddin Bey ile Süleyman Bey'e bırakmıştır. Musa Bey, 757 (1356) tarihinde vefat etmiştir.

Musa Bey, Ermenek'te emir olarak bulunduğu sırada yaptırdığı Tol Medrese'den başka, yine Ermenek'e bağlı Lamas Köyü'nde bir cami, Karaman'da bir medrese ile imaret, Mut'ta da bir mektep ve muallimhane yaptırmıştır. Karaman'daki Emir Musa Medresesi'nin muhtemelen, adı geçen hükümdarın buradaki ilk hükümranlığı zamanında inşa ettirildiği anlaşılınaktadır. Mut'taki mektep ve mualliınhane de yine Musa Bey'in Karaman'daki ilk hükümdarlığı sırasında yaptırılmış olmalıdır.

Kaynak: İsmail Çiftçioğlu
 

Okunma : 5180
guney sigorta
seç
maboto
EKSPERTİZ
Gündem haberleri
Karaman'da sokak ortasında adam vurdular
20 Eylül 2019 Okunma: 22160 Asayiş
Gece Ağıla Giren Kurtlar Koyunları Telef Etti
18 Eylül 2019 Okunma: 12997 Gündem
Feci kaza ağır yaralılar var
20 Eylül 2019 Okunma: 11935 Asayiş
Son dört günün en çok okunan haberlerini gösterir
Ayın en çok okunan haberleri için tıklayın