Karamandan.com

Karamandan.com

11 Temmuz 2020 Cumartesi
karaman

Dursun Fakıh Kimdir?
Karamanda huzur evine de adı verilen Dursun Fakıh Kimdir? Şeyh Edebali'nin öğrencisi olan ve Karamanda huzur evine de adı verilen Dursun Fakıh; Osmanlı devrinin Türk bilginlerindendir.
Kategori : Kim Kimdir
08 Haziran 2019 09:27
 
Dursun Fakıh Kimdir?

Karamanda huzur evine de adı verilen Dursun Fakıh Kimdir?

Şeyh Edebali'nin öğrencisi olan ve Karamanda huzur evine de adı verilen Dursun Fakıh; Osmanlı devrinin Türk bilginlerindendir.

Osmanlı Devleti'nin kuruluşuna şahitlik etmiş bir Türk bilgini olan Dursun Fakıh, Karaman'da doğmuştur. Şeyh Edebali'nin öğrencisi olup Yunus Emre, Aşık Paşa, Gülşehri ile çağdaş olan Dursun Fakıh; tefsir, hadis, fıkıh bilimlerini okumuş ve Osmanlı devrinin ilk şairlerindendir. Aynı zamanda Şeyh Edebali'nin kızı ile evlenerek damadı olmuş, böylelikle Osman Gazi ile de bacanak olmuştur.

Anadolu Selçuklu Devleti Sultanı'nın, İlhanlı Gazân Hân tarafından İran'a götürülmesi üzerine devlet parçalandı. Her önüne gelen bey, herkes, sığınacak yer arar oldu. Haber Osman Bey'in meclisine ulaştı. Mecliste hazır bulunan Osman Bey'e, hatip ve va'izi Dursun Fakîh şu teklifi yaptı: "Beyim! Cenâb-ı Hak size, sığınacak yer arayan Müslümanları bir araya toplayıp idare etmek basiretini ve gücünü ihsan etmiştir. Allahü Telanın inâyeti, dua ordusunun himmet ve bereketi, gazâ ordusunun kuvvet ve kudretleriyle çevrenizdeki tekfurları dize getirip, birçoklarının topraklarını mülkünüze dâhil ettiniz. Şimdi sıra Anadolu topraklarını ehil olmayanların elinden kurtarıp, ahalisini huzûra kavuşturmaya gelmiştir. Müsaade buyurun da, adınıza hutbe okuyup, sizi sultan ilân edelim" dedi. Sultan düşünüp, istişare etti. Dursun Fakîh'e hak verdi.

Dursun Fakıh | 51
 
O gün Dursun Fakîh, Osman Gazi adına hutbe okuyup, beyinin sultanlığını ilân etti.

Dursun Fakih'in sadece iyi bir hatip ve bilgin değil aynı zamanda devlet idaresinde ne kadar etkili bir şahsiyet olduğu da görülmektedir. Osmanlı devletinin kuruluş yılarında Osman Bey'i yönlendirmesi devletin kurulmasındaki etkinliğini de bizlere göstermektedir.

Dursun Fakîh okuduğu hutbelerde, vaaz ve nasihatlerinde gazilerin gazâ şevkini artırıcı sözler söylerdi. Resûlullah Efendimizin (SAV) ve O'nun mübarek Eshâbının (radıyallahu anhüm), güzel ahlâk ve örnek yaşayışını anlatırdı. Hatta halkı ve orduyu yüreklendirmek için Hz. Ali'nin kahramanlıklarını anlatan Dasitan-ı Muhammed Hanefi ve Sandık hikayesi adlı iki cenkname de kaleme almıştır.

28 Eylül 1299 yılında Karaca Hisar fethedildikten sonra, Karaca Hisar'da ilk Cuma namazını ve Eskişehir'de ilk bayram namazını o kıldırdı. Dursun Fakih, adı üstünde Fakih'dir. Osmanlı tarihinde bilinen ilk "Şeyhülislam" da odur. Genç devletin bütün müesseslerini Şeyhi Edebali hazretleri ile beraber kurarlar.

Osman Gazi 1302'de memleketi beş idare bölgesine ayırıp, Bilecik'in idaresini Şeyh Edebali hazretlerine bıraktı. Dursun Fakih bundan sonra Şeyh Edebali'nin yanında kalıp onun yerine tefsir okuttu ve fetva ilerini yürüttü. Edebali hazretlerinin vefatından (1326) sonra zaviyenin Şeyhlik makamına oturdu.1330'da İznik Orhan Gazi tarafından alındıktan sonra Bilecik Kadısı olan Çandarlı Kara Halil, İznik Kadılığına getirildi.

Bu tarihten itibaren Bilecik Kadılığı vazifesi de Dursun Fakih' e verildi. Sultan Orhan devrinde; Dursun Fakih'in bu görevde iken vefat ettiği sanılmaktadır.

Dursun Fakih'in kabri şerifi Bilecik'in 10 km uzağındaki Küre köyüne yakın bir tepe üzerindedir. Aynı zamanda Şeyhi Edebali hazretlerinin yanında da bir makamı vardır.
 

Okunma : 4455
guney sigorta
karaman


EKSPERTİZ
Gündem haberleri
Bakanlıktan 81 il valiliğine koronavirüs talimatı!
07 Temmuz 2020 Okunma: 10506 Gündem
Küçükbaş kurbanlıkların canlı kilo fiyatları belli oldu
08 Temmuz 2020 Okunma: 9242 Ekonomi
DEVLET KARAMAN'DA KONUT VE TAŞIT SATACAK ARAZİ KİRAYA VERECEK
09 Temmuz 2020 Okunma: 6664 Ekonomi
Son dört günün en çok okunan haberlerini gösterir
Ayın en çok okunan haberleri için tıklayın