Karamandan.com

Karamandan.com

23 Eylül 2019 Pazartesi
Ali Şahane Kimdir?
Karaman'da bir mahalleye adı verilen Ali Şahane Kimdir? Karaman'da bir mahalleye adı verilen Ali Şahane, Osmanlı dönemi emniyet memuru görevlilerinden biri olan Sadrettin Ali idi.
Kategori : Kim Kimdir
30 Nisan 2019 08:20
 
Ali Şahane Kimdir?

Karaman'da bir mahalleye adı verilen Ali Şahane Kimdir?

Karaman'da bir mahalleye adı verilen Ali Şahane, Osmanlı dönemi emniyet memuru görevlilerinden biri olan Sadrettin Ali idi.

Karaman'da merkezi bir mahalleye adı verilen Ali Şahane, adını Osmanlı döneminde "Şahne" diye tabir edilen İnzibat memuru Sadettin Ali'den alır. Şahne ismi daha sonraları halk arasında "Şahane" kelimesine evrilmiş olabileceği değerlendirilmektedir.

Ayrıca bir de Ali Şahne Mahalle Mescidi'nden bahsedilir. Gülcan'a göre mescidin bulunduğu mahalle adını, Karamanoğulları Dönemi'nde şehrin güvenlik hizmetlerinden sorumlu olan "Şahne" Sadettin Ali'den almıştır.

Ali Şahne Mescidi, yapım tarihini net olarak aydınlatacak vakfiyesi veya kitabesine ulaşılamamakla birlikte yukarıda geçen Zilhicce 1110/ Mayıs-Haziran 1699 tarihli en eski atama belgesinden yola çıkarak XVIII. yüzyıldan önce yaptırıldığı söylenebilir. Ayakta kalamadığına göre basit mimari tekniklerle toprak ve taş malzemeden yaptırılmış küçük bir mahalle mescidi olmalıdır.

Kaynak: Karamandan.com
 

Okunma : 4403
Gündem haberleri
Karaman'da sokak ortasında adam vurdular
20 Eylül 2019 Okunma: 22896 Asayiş
Feci kaza ağır yaralılar var
20 Eylül 2019 Okunma: 12879 Asayiş
Karaman’da yolcu otobüsü ile çarpışan kadın sürücü kaçtı!
21 Eylül 2019 Okunma: 8536 Asayiş
Son dört günün en çok okunan haberlerini gösterir
Ayın en çok okunan haberleri için tıklayın