Karamandan.com

Karamandan.com

24 Haziran 2019 Pazartesi
Ali Beke Hazretleri Kimdir?
Neden bu isim sadece Karaman’da?.
Kategori : Kim Kimdir
19 Nisan 2019 08:40
 
Ali Beke Hazretleri Kimdir?

Neden bu isim sadece Karaman’da?...

Ali Beke ismi neden sadece Karaman'da çocuklara konulur hiç merak ettiniz mi? Bunun sebebi Karaman'da yaşamış bir evliyadır.

Sadece Karaman'da yaygın olan Ali Beke isminin neden Karaman'da çocuklara sıkça konulduğunu merak ettiniz mi hiç? Bunun sebebi Karaman'da yaşamış bir evliyadır.

Nice ilim erbabı, mütefekkir ve derviş gelmiş geçmiş bu mümbit topraklardan. Onlardan biri de Ali Beke Hazretleridir.

Türbeler ve ziyaret yerleri, ülkemizin her yerinde olduğu gibi Kara-man'da da çok sayıda bulunuyor. Karaman'da çocuğu olmayandan, olup da konuşamayanlara, yılancık hastalığından egzamaya, ağrıya, sızıya kadar birçok sorun için insanlar, şifa türbelerine umut bağlıyorlar. Çocuğu olmayanlar Karaman Morcalı Köyü'nde bulunan Ali Beke Türbesi'ne gidip, kurban kesiyor ve dua ediyor. Eğer çocuk erkek olursa, ismi "Ali Beke" konuluyor.

Karaman'ın Morcalı köyü yakınındaki bir yüksek tepe üzerinde türbesi olan bu yatırın makamına Karaman ve Karaman dışından birçok ziyaretçi gelir. Bu türbe Ali Beke Türbesi olarak adlandırılmıştır. Bundan dolayı türbenin bulunduğu tepeye de Ali Beke Dağı denilmiştir.

Ali Beke Hazretleri
 
Herhangi bir dileği olanlar; bilhassa erkek evladı olmayanlar buraya, aileleriyle ziyarete gelerek, kurbanlar keserler, Kur'an okurlar, dualar ederler, nafile namazları kılarlar. Arzularının yerine gelmesi için te-menniler de bulunurlar. Sonrasında erkek evladı olanlar doğan çocuğa "Ali Beke" adını verirler.

Buraya halkta hasat bitince toplanır ziyafetler çekerek şükürlerini burada eda ederler. Bu gelenek Oğuz Türklerinin toy geleneğinin kalıntılarıdır.

Bu yatırın 40-50 yıl öncesinde Mevlevi külahlı bir derviş bekçisi varmış. Her yıl bahar mevsimi ile buraya gelip kışa kadar kalır; buraya getirilen bağışları, sadakaları ve yiyecekleri alarak yaşantısını sürdürürmüş. Şimdilerde bölge bir nevi piknik alanı gibi düzenlenmiş ve özellikle yöre halkı burada hafta sonlarında piknik yapıyor.

Buna rağmen hâlâ eski geleneklere batıl inançlara devam edenler de var. Bunlardan biri de bölgede bulunan ağaçlara taş parçaları sokmak. Böylece dileklerinin yerine geleceğine inanıyorlar.

Kaynak: Karamandan.com

Okunma : 10981
guney sigorta
maboto
EKSPERTİZ
Gündem haberleri
Karaman'da piknik alanında "sarıkız" paniği
22 Haziran 2019 Okunma: 16018 Gündem
TOKİ Kırbağı Kura Sonuçları Açıklandı!
21 Haziran 2019 Okunma: 15435 Gündem
TOKİ Karaman Kırbağı Kura Çekilişi Yapıldı!
21 Haziran 2019 Okunma: 13128 Gündem
Son dört günün en çok okunan haberlerini gösterir
Ayın en çok okunan haberleri için tıklayın