Karamandan.com

Karamandan.com

28 Mayıs 2020 Perşembe
Hristiyan Türklerin Türküsü
Karamanlılar, 20.
Kategori : Karaman Videoları
11 Eylül 2019 17:59
 
Hristiyan Türklerin Türküsü

Karamanlılar, 20. yüzyılın ilk çeyreğine kadar yoğun olarak Orta ve güney Anadolu’da yaşayan Hıristiyan Türklerdir. 1924 yılında Yunanistan ile yapılan nüfus mübadelesi sonucunda, Yunanistan’a gönderilen Karamanlılar, bugün neredeyse asimile olmuşlardır. 

Karamanlıların kimlikleri ve kökenleri, Karamanlı ağzıyla 17.-20. yüzyıllar arasında meydana getirilen eserler ve Karamanlı ağzının belirgin yazım, ses ve şekil özellikleri oluşturmaktadır.

Osmanlı İmparatorluğu zamanında, Anadolu’da Müslüman Türklerle birlikte yaşamış olan bu Türk topluluğu, Hıristiyan olmalarının yanı sıra Türkçe’den başka bir dil bilmemeleri ve genellikle dinî karakterde olan eserlerini Grek alfabesiyle Türk dilinde yazmış olmaları nedeniyle, her zaman araştırmacıların dikkatini çekmiştir.

Bu anlamda bir taraftan Anadolu’da Hıristiyanlık inancına bağlı olan diğer taraftan da Türkçe konuşan ve yazan bu topluluğun dili ve kökenleri konusu, araştırmacıları bugüne kadar meşgul etmiştir. Karamanlılar, 1924 yılına kadar çoğunlukla orta
Anadolu’da Niğde, Nevşehir, Karaman, Kayseri ve Konya gibi şehirlerde, daha genel bir ifadeyle Trabzon-Silifke hattında yer alan şehirlerde ve hatta Suriye, Balkanlar, Basarabya ve Kırım’da (Eckmann 1950: 165), Rumeli’de Tesalya, Makedonya ve Tuna’da (Anhegger 1988: 73) yaşamışlardır. 

Karamanlılar, Millî Mücadele’den sonra 1924 yılında Yunanistan ile yapılan nüfus mübadelesi antlaşmasından sonra Yunanistan’a gönderilmişlerdir. Nüfus mübadelesiyle Yunanistan’a gönderilen Karamanlılar, bir taraftan Hıristiyan oldukları için; diğer taraftan da Türkçe’den başka bir dil bilmedikleri için Müslüman Türklerle Yunanlılar arasında kalmışlardır. Mübadeleden sonra Yunanistan’da kendilerini yabancı hisseden Karamanlı Türkleri, Türkçe konuştukları için, Yunanlılar tarafından “Yunan adına lâyık olmayan … yarım Hıristiyan … kara dinli … Karamanlılar” (Balta 1998: 4) olarak görülmüşlerdir. 
Karamanlı nüfusu, 1924 yılında 1 milyon civarında iken, bugün Yunanistan’da sayıları iyice azalmış ve büyük çoğunluğu Türkçe’yi tamamen unutmuştur. 

Bu yazı, “Karamanlı Türkçesi Morfolojisi” başlığı altında, Erciyes Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü’nden Ferruh Ağca'nın yüksek lisans tezinden alıntıdır.

Aşağıda bir Karamanlı Türküsü bir de son Karamanlılardan Rum Hacı Ana Kadinko ile ropörtajı aktarıyoruz. Hacı Ana Kadinko Yunanistan'da yasayan nadir birinci nesil Karamanlı Rumlardan... Bu video bir röportajın küçük bir parçası ama gercekten yaşantıları hakkında ciddi bilgiler veriyor.

Η Χατζίνα Καντίνκω είναι από τους ελάχιστους πρόσφυγες της πρώτης γενιάς. Είναι Ρωμιά της Καππαδοκίας (Καραμανλού ). Αυτό το βίντεο είναι ένα μικρό κομμάτι του συνόλου όλης της συνέντευξης. Αλλά δίνει πραγματικά σημαντικά στοιχεία για τη ζωή τους.
 

Okunma : 9192
seç
guney sigorta
atsepete
EKSPERTİZ
karaman


Gündem haberleri
Karaman'da hastaneden kaçan korona şüphelisi aranıyor
24 Mayıs 2020 Okunma: 9522 Asayiş
Polisin "dur" ihtarına uymayan kişiye 7 bin 938 lira ceza kesildi
26 Mayıs 2020 Okunma: 7207 Asayiş
Mut'ta çalınan keçiler Karaman'da kesilmiş halde bulundu
27 Mayıs 2020 Okunma: 5548 Asayiş
Son dört günün en çok okunan haberlerini gösterir
Ayın en çok okunan haberleri için tıklayın