Karamandan.com

Karamandan.com

05 Temmuz 2020 Pazar
karaman

Dolaman türküsü dillere dolandı
Domalan mantarını toplamak için Karaman ve yöresindeki vatandaşlar dağlara tepelere çıkmaya başladı.
Kategori : Karaman Videoları
11 Nisan 2019 14:08
 
Dolaman türküsü dillere dolandı

Domalan mantarını toplamak için Karaman ve yöresindeki vatandaşlar dağlara tepelere çıkmaya başladı. 

Karaman’da büyük ilgi gören ve afrodizyak özelliği olduğu belirtilen ’domalan’ (dolaman) mantarı mevsimi başladı. Hemen her yerde yetişebilen ancak oldukça zor bulunan bir tür olan domalan mantarını toplamak isteyenler ilkbahar ile birlikte genellikle gruplar halinde topladıkları mantarı, evde tüketiyor ya da semt pazarlarında kilosu 50-60 TL’den satıyor. 

Domalanın yenilebilir, zehirsiz bir tür olduğunu dile getiren Prof. Dr. Öztürk, şöyle konuştu: "Domalan otunun bulunduğu yerde toprak altında kabarır. Patatese benzeyen bir şekli vardır. Bu mantar türünü bilen köylüler tarafından kolaylıkla fark edilerek bulunur. Arazide çok nadirdir. Çok lezzetli olan bu mantar türünü insanlar evlerinde tüketmek ya da semt pazarlarında satmak için topluyorlar. Konya ve Karaman yöresinde birçok bölgede insanları arazilerde mantar ararken görmek mümkündür. Domalan mantarına bu derece yoğun ilgi gösterilmesinin afrodizyak etkisinden kaynaklandığını düşünüyorum. Afrodizyak etkisi olduğu için çok aranan bir tür. Özellikle Araplar çok fazla tüketiyor." 

Prof. Dr. Öztürk, mantarların genel özelliğini taşıyan ve protein açısından zengin olan domalan mantarının, domalan otu ile birlikte yetiştiği için kültürünün yapılamadığını da sözlerine ekledi. 

Okunma : 11283
karaman


guney sigorta
EKSPERTİZ
Gündem haberleri
Karaman’da bir fabrika virüs nedeniyle üretimi durdurdu
01 Temmuz 2020 Okunma: 19348 Ekonomi
Karamanlı polis memuru hayatını kaybetti
03 Temmuz 2020 Okunma: 11778 Gündem
Cumartesi Pazarında yangın
04 Temmuz 2020 Okunma: 8741 Asayiş
Son dört günün en çok okunan haberlerini gösterir
Ayın en çok okunan haberleri için tıklayın