Karamandan.com

Karamandan.com

19 Temmuz 2019 Cuma
Tütün Tadında Dil Bayramı
Eskiler bilirler eski Belediye Zabıtalarından Tarık Özkor'un oğlu Üzeyir ve İdris Ustaların torunu Sinan Özkor.
Kategori : Karaman Resimleri
09 Temmuz 2014 10:33
 
Tütün Tadında Dil Bayramı

Eskiler bilirler eski Belediye Zabıtalarından Tarık Özkor'un oğlu Üzeyir ve İdris Ustaların torunu Sinan Özkor.

Karamandan.com'un Facebook sayfasına, Sinan Bey'in attığı bir sigara resmi ile başlayan muhabbet eskilere, eski dil bayramlarına kadar uzandı. Traktör kasasından sahne yapılıp, bisküvi fabrikalarının resmi geçit töreninde halka çikolata attığı yıllara, o yıllarda yapılan Dil Bayramlarıana kadar gitti muhabbet. Sonradan anladık ki Sinan Özkor iyi bir koleksiyoncu. Ve Karaman ile ilgili olanlar başta olmak üzere bir çok hatırayı derdest edip saklamış, yaşamında yer açmış unutulmuş anılara.

Onlardan bir tanesi, belkide en ilginci, 1981 yılının 6-7 Haziran tarihlerinde kutlanan Türk Dil Bayramı törenleri anısına yaptırılan bir sigara paketi. Üzerinde şimdikinden farklı bir logo bulunan Türk Dil Bayramı Sigarası.  Sinan Bey'in arşivinden anlıyoruz ki o dönemlerde önemli günler için yapılırmış böyle sigara paketleri. Aynı yıl Türk Dil Bayramı ve Yunus Emre'yi Anma törenleri için bir de hatıra tabaklar yapılmış.

Şimdi Kayseri'de bir banka personeli olarak çalışan fakat aslen Karaman Kırmahalleli Zabıta Tarık Özkor'un mahdumu olan Sinan Özkur arşivinden bir kaç ilginç fotoğraf sunalım. Kendisinede teşekkür edelim bizi bu seyehate çıkardığı için...

Adem Kocatürk

Okunma : 3937
EKSPERTİZ
guney sigorta
maboto
Gündem haberleri
Karaman'da Trafik Kazası; 1 Yaralı!
15 Temmuz 2019 Okunma: 19797 Asayiş
5 kişi tutuklandı
17 Temmuz 2019 Okunma: 8147 Asayiş
Genç Yarışçımız Koray Kehya 1.Oldu 
15 Temmuz 2019 Okunma: 7720 Spor
Son dört günün en çok okunan haberlerini gösterir
Ayın en çok okunan haberleri için tıklayın