Foto galeri

Karamandan.com

Karamandan.com

 
 
Tarih : 05 Ağustos 2015  -  Saat : 10:05:22   Görüntülenme: 13221

Belediye Taş Bina'da ahşap üzerine yakma sanatıyla yapılmış olan sergi halktan büyük ilgi görüyor. Bu sanatla uğraşan İdris Dağ ile yapmış olduğumuz söyleşide bazı açıklamalarda bulundu.

"İsmim İdri Dağ, aslen Yeşildere’liyim. Emekli polis memuruyum. Şuan Mersinde ikamet etmekteyim. Memuriyetimden dolayı bir çok şehir gezdim. Yaptığım iş ahşap üzerine yakma sanatı. Zaten bilinen bir sanat olmasına rağmen artık ilgisizlikten dolayı bitme tehlikesi yaşıyor. 1990 yılında kızıma bir dersde yardımcı olmak için başladım ve o günden sonra bağlılık oldu. Maliyetsiz ve çok güzel bir iş. Bütün vatandaşlarımızın biraz istek ve çabasıyla yapabileceğine inanıyorum. Eski Türklerden beri devam eden bir sanat, devam ettirmemiz lazım. 

Sergi ticari bir amaç taşımıyor, sadece memleketime özlemimi yansıttığım ürünleri sergilemek istedim. İlla isteyen olursa maliyeti neyse o fiyata veriyorum. Tek isteğim bu sanat yaşasın. Bir havya ve rastgele bir tahta parçası ile başlayın, göreceksiniz ki çok çabuk ilerleyeceksiniz. İlk gün gelenlerden dolayı çok mutlu oldum. Bu kadar yoğunluk beklemiyordum. 8 Ağustosa kadar devam edecek bu sergiye bütün hemşerilerimi bekliyorum". dedi.

Memleket Özlemi Sanata Dönüştü
Belediye Taş Bina'da ahşap üzerine yakma sanatıyla yapılmış olan sergi halktan büyük ilgi görüyor.