Foto galeri

Karamandan.com

Karamandan.com

 
 
Tarih : 13 Ekim 2020  -  Saat : 17:52:09   Görüntülenme: 5066

Gökçeseki Ören Yeri...

Karaman'ın Ermenek İlçesi Gökçeseki Köyü'nün kuzeyinde yer alan iki tepeden güneydeki tepenin eteklerinde bulunmaktadır. 

Tepenin  güney, doğu ve batı eteklerinde yer alan Örenyeri içinde bir çok yapının temel izleri, mimari parçalar, bol miktarda çanak çömlek parçaları ve tam tepe noktasında basamaklı bir kutsal alan bulunmaktadır. 

Bu tepenin kuzey etekleri ile karşısında yer alan tepenin güney yamaçlarında çok sayıda kaya mezarı ve yine iki tepe arasında kalan küçük vadide bazı yapı kalıntıları ve mezarlar bulunmaktadır. 

Bazıları çok, bazıları tek odalı olan kaya mezarlarının içerisinde klineler ve aslan şekilli kapaklar halen durmaktadır. Mezarların bazıları düz bazıları beşik tonoz örtülüdür. Örenyerindeki buluntulardan ve mezarlardan buranın Roma ve Bizans döneminde yerleşim gördüğü anlaşılmaktadır.

Karaman'daki Gökçeseki Ören Yeri'nde (Philadelphia) yapılan kazılarda ortaya çıkarılan ve oyuncak olduğu düşünülen pişmiş topraktan minyatür at figürleri, müzede sergileniyor.

Karaman'da Gökçeseki Ören Yeri'nde yapılan kazılarda ortaya çıkarılan ve oyuncak olabileceği belirtilen pişmiş topraktan minyatür at figürleri sergilendiği müzede ziyaretçilerini bekliyor.

Ermenek ilçesine bağlı Gökçeseki köyü sınırlarında bulunan Philadelphia (Kardeş Seven) Antik Kenti'nde Karaman Müzesi başkanlığında Karamanoğlu Mehmetbey Üniversitesi (KMÜ) danışmanlığında 2015 yılında gerçekleştirilen kazılarda, kaya mezarları ve birçok lahit ortaya çıkarıldı.

Kazılar sırasında gün yüzüne çıkarılan lahitlerin batısında, "antik atık alanı" olarak belirlenen bölümde ise birçok tarihi esere ulaşıldı.

Atık alanından çıkarılan eserler arasında taş heykel parçaları, pişmiş topraktan insan ve hayvan figürleri, seramik ile cam kaplar, kandiller, sikkeler, yüzük, bilezik, küpe, kolye, zincir, boncuk gibi takılar ile çeşitli kemik objeler yer alıyor.

Heykeller, Philadelphia’nın başka merkezlerle sanatsal etkileşimine ve dönemin yöresel sanatına ışık tutarken, seramik kaplar ise bölgesel üretim ve ticari ilişkiler hakkında yeni bilgiler sunuyor.

Kazılarda ele geçen buluntuların, bilimsel inceleme, temizlik ve restorasyonu tamamlananların çizim ve fotoğraflama gibi belgeleme çalışmaları KMÜ Arkeoloji Bölümü laboratuvarında devam ediyor. Çalışmaları tamamlanan birçok eser ise Karaman Müzesi'nde sergilenmeye başlandı.

Karaman İli Ermenek ilçesi; Gökçeseki Köyünün kuzeyinde yer alan iki tepeden güneyde yer alan tepe üzerinde, tepenin güney, doğu ve batı eteklerinde yer almaktadır. Örenyeri içerisinde birçok yapının temel izleri; bazı mimari parçalar, bol miktarda çanak çömlek parçaları ve tam tepe noktasında basamaklı bir kutsal alan bulunmaktadır.

Bu tepenin kuzey etekleri ile karşısında yer alan tepenin güney yamaçlarında çok sayıda kaya mezarı ve yine iki tepe arasında kalan küçük vadide bazı yapı kalıntıları ve mezarlar bulunmaktadır. Bazıları çok, bazıları tek odalı olan kaya mezarlarının içerisinde klineler ve aslan şekilli kapaklar halen durmaktadır. 16Mezarların bazıları düz bazıları beşik tonoz örtülüdür. Örenyerideki buluntulardan ve mezarlardan buranın Roma ve Bizans döneminde yerleşim gördüğü anlaşılmaktadır.

Son yıllarda yapılan kazı çalışmaları ile önemi daha da artmış yeni bulgular ışığında 2500 yıllık kent gün yüzüne çıkarılmıştır. Pheledelpia antik kenti sağlık kenti olarak tarihte yükselmiş ve doğu Roma için önemli bir merkez olarak kayıtlara geçmiştir.
 

Gökçeseki Ören Yeri
Gökçeseki Ören Yeri.