Karamandan.com

Karamandan.com

17 Temmuz 2018 Salı
Asırlık buğday dövme geleneği
Karaman'ın toroslar üzerinde bulunan bazı köylerinde yaşayan kadınlar, dibek taşında atalarından kalma yöntemlerle buğday dövme geleneğini sürdürüyor.
Kategori : Karaman Resimleri
11 Ekim 2017 10:31
 
Asırlık buğday dövme geleneği

Karaman'ın toroslar üzerinde bulunan bazı köylerinde yaşayan kadınlar, dibek taşında atalarından kalma yöntemlerle buğday dövme geleneğini sürdürüyor.

Gelişen teknolojiye rağmen dibek taşında hem yemeklerde kullanacakları ürünleri hazırlıyor hem de atalarından kalma asırlık geleneği genç nesillere öğretiyor.

Dibek taşında imece usulüyle buğday döven kadınlar, zahmetli olan bu işi büyük bir zevkle yerine getiriyor. 

Vatandaşlardan Hayriye Çelik, AA muhabirine yaptığı açıklamada, atalarından kalma bazı gelenekleri imkansızlıklara rağmen sürdürdüklerini bildirdi. 

Dibek taşında buğdayı saatlerce dövdüklerini aktaran Çelik, dinlenerek, yardımlaşarak dövme işini gerçekleştirdiklerini söyledi.

Çorba ve keşkek yaptıklarını anlatan Çelik, şunları kaydetti:

"Buğdayı döverek kepeğini alıyoruz. Daha sonra sıcak suda yıkayıp kurutuyoruz. Kepeği alınmazsa lezzeti olmaz. Buğday dövme işi birkaç saat sürüyor. Köydeki dibek taşının buraya ne zaman konulduğunu bilen yok. Bu taş tarihi bir taş ve yıllara meydan okuyor. Herkes düğünlerde mevlitlerde verdikleri yemeklerin, çorbalarının buğdaylarını bu taşta döver. Köyümüzün hepsi bu taşta buğdayını dövdüğü gibi ilçe dışında yaşayan akrabalarımıza ve çocuklarımıza da hediye olarak göndeririz." 

Havva Yiğit de dibek taşında buğday dövme geleneğinden vazgeçmeyeceklerini aktardı. Yiğit, "Yöreye özgü keşkek çorbası, aşure çorbasını buğdayı döverek yapıyoruz. Dibek taşında döverek yaptığımız yemeklerin lezzeti bu yöntemle artıyor." dedi.

Okunma : 4555
Foto galeri
Gündem haberleri
Yol ortasında dövdüler
13 Temmuz 2018 Okunma: 13327 Asayiş
Karaman'da 113 işçi gıda zehirlenmesi yaşadı
13 Temmuz 2018 Okunma: 11796 Asayiş
Kız Çocuğu Kaza ile Kendini Vurdu!
16 Temmuz 2018 Okunma: 11246 Asayiş
Son dört günün en çok okunan haberlerini gösterir
Ayın en çok okunan haberleri için tıklayın