Karamandan.com

Karamandan.com

21 Ağustos 2019 Çarşamba
105 yaşındaki Karamanlı
105 Yaşındaki İhtiyar Çınar Divan Gazetesi’ne Konuştu.
Kategori : Karaman Resimleri
30 Haziran 2015 16:15
 
105 yaşındaki Karamanlı

105 Yaşındaki İhtiyar Çınar Divan Gazetesi’ne Konuştu.

Bugün 105 yaşında olan Recep Dede’nin hikâyesi aslında 450 yıllı aşıyor.

Halen sağ ve sağlıklı olarak, 96 yaşındaki eşi ile birlikte yaşayan Karaman’ın en yaşlı insanlarından Recep Üstbaş Divan Gazetesine konuştu.

Biraz halden düşmüş, takati zayıflamış ama olabildiğince dinç ve diri bir dimağa sahip Recep Dede 450 yıllık hikâyesini anlatırken sanki yeniden yaşıyordu acı tatlı hatıraları.

450 yıllık Sürgün Hayatlar

Her şey 1400’lerin ortalarında Karamanoğlulları ile Osmanlı Devletinin aralarının açılmasıyla başladı. Yaşanan şiddetli savaşların ardından binlerce aile gibi Recep dedenin ataları da sürgüne yollandı. Artık onlar için nasip Balkanlardaydı. Anadolu’nun müzmin Türkmen ailelerinden olan bu ve diğer tüm Karamanoğlu halkları için zor ama katlanılması gereken yıllardı. Neden sonra alıştılar yeni yurtlarına. Toprak tutup vatan bellediler Balkanları. Aradan uzun zaman geçti ama çekilen acılan ve yaşanan çileler bir gün olsun unutulmadı. Tam 450 yıl sonra bu kez de Balkanlar karıştı. Osmanlı’nın Evlad-ı Fatihan deyip kol kanat gerdiği Balkan Türklerine yol yine görünmüştü. İşte O ailelerden birinin 3 çocuğundan biri Recep dede. Ailenin büyüklerinden nakledilen bilgiye göre 3 kardeşten biri Adana’ya, diğeri Adapazarı’na biri de Karaman’a gelir. 
Kader onları 450 sene sonra tekrar ata topraklarına geri getirmiştir. 

Osmanlı ve Cumhuriyet Çocuğu

Nasıl geçti Ömür” diyoruz Recep dede’ye, anlatıyor;
1910 yılında doğrum. Nüfus cüzdanımda doğum yerim “Açık” yazar. 105 yaşındayım ama resmi yaşım 100. Olarak görülüyor. Cumhuriyet kurulduktan sonra benden 5 yaş küçük kardeşim Cemal ile birlikte aynı tarihte kaydettiler. Soyadımızda Üstbaş Oldu. 
Biz hem Osmanlı hem de Cumhuriyet çocuğuyuz. Aslımız da Karamanoğulları’dır.  Ömrüm boyunca hep çok çalıştım. İtibar en önemli hasletimiz oldu. Titizlikten ve kurallarımdan hiç vazgeçmedim. Bu yaşıma geldim ama ütüsüz elbise giymedim, traş olmadan sokağa çıkmadım.

Gençliğim Kırmahalle’de Geçti

Gençliğim Kırmahalle’de bahçeli bir evde geçti. İlk eğitimimi Cumhuriyet ilkokulunda tamamladım. Öğretmenimin adı da Kemal Aydın idi hiç unutmam. Karım benden 9 yaş küçük. Tam hatırlamamakla birlite 1941 yazında evlendik. Sekiz çocuğumuz oldu. İkisi hayata tutunamadan öldü ama şu an altı çocuğum var.

56 Ay Askerlik Yaptım

Hiç unutmadığım konulardan biride her halde askerlik. Kütahya – Tavşanlı’da 56 ay askerlik yaptım. Uzun bir askerlik yaptığım için geç evlendim. Askere gittikten nerdeyse 5 sene sonra döndüm. 
Recep Üstbaş işe nasıl girdiğini anlatıyor:

Belediye Başkanı Ziya Göncü idi

Askerden yeni gelmiştim. 1 gün sonra sabah traş olup şehri gezmeye çıktım. Ömer Aslan ve banka müdürü beni çağırarak ‘’delikanlı nereye gidiyorsun? ‘’ diye sordular. Gezmeye çıktığımı söyleyince beni belediyeye yolladılar. Önceden benim geleceğimi konuşmuşlar ve beni hemen belediyeye gönderip bizde geleceğiz dediler. O günlerde zenginimiz azdı ama hatırlıydı. O dönem Belediye Başkanı Ziya Göncü idi. Hemen beni terziye götürdüler, kıyafetimin siparişi verildi. Encümen de toplanıp karar vermiş. İlk maaşımda 38 liraydı.

33 yıl Karaman Belediyesinde görev yaptım. Uzun yıllar zabıta memurluğu ve son 15 yıl da zabıta amirliği yaparak 1976 yılında emekliye ayrıldım. Aynı yıl hac nasip oldu. 

Uzun Yaşamanın Sırrı 

Uzun ömürlü yaşamanın sebeplerini ben bilmem. Ama bildiğim bir şey varsa; Hep doğal beslendim. Öğünleri hiç şaşmadan zamanında yaptım hep. Sabah kahvaltısını gayet güçlü yaparım, öğlen aperatif atıştırıp akşam yemeğine yine çok önem veririm. Yıllarca doğal beslenmeye çok dikkat ettim. Etlikleri her zaman dağ bölgelerinden genellikle de Ermenek’ten getirtirdim. Abur- cubur yemem ve atıştırmalıklar da yapmam. Stres ve can sıkıntısı hiç olmaz bende. Hata karşıdakinde olsa, hatta bu çocuğum bile olsa olay büyümesin diye özür dilerim.

Uzun yaşamın bir nedeni de çalışmak olabilir. Şimdi insanlar bedenen çalışmıyor. Ben sabah kalkıp namazımı kılar, oradan samanlığa gider ve oradaki bütün işleri erkenden bitirirdim. Memuriyet görevinin yanında çiftçilik ve hayvancılık işlerini de aynı zamanda yetiştirirdim. Çok çalışırdım, bazen harmanın üzerine yetiştiremediğimizden dolayı kar yağardı. “ diye anlatıyor Recep Dede.

Anlaşılan o ki, çalışmak çok çalışmak lazım. Özür dilemek hiç de kötü bir şey değil. Yıllar sonra dönüp geriye baktığımızda kırıp döktüğümüz insanları hatırlamaktansa özür dilemek evladır. Titiz ve düzgün giyinip itibarlı onurlu bir yaşam sürmeliyiz. Yeme içme alışkanlığı ise hiç de boş verilecek bir şey değil. Hayat insanı nereden alıp nereye götürür bilinmez, onun için hiç umutsuz olmamak lazım.

Okunma : 12679
Foto galeri
guney sigorta
EKSPERTİZ
maboto
Gündem haberleri
Youtube video ücretsiz nasıl indirilir? instatakipci indirme
19 Ağustos 2019 Okunma: 39974 Eğitim
Bahçe evine giden genç, babası tarafından ölü bulundu
21 Ağustos 2019 Okunma: 11846 Asayiş
Karaman’da cinayet!
21 Ağustos 2019 Okunma: 11416 Asayiş
Son dört günün en çok okunan haberlerini gösterir
Ayın en çok okunan haberleri için tıklayın