Karamandan.com

Karamandan.com

20 Ekim 2019 Pazar
Atılan FETÖ'cülerin yerine personel aranıyor
15 Temmuz darbe girişiminin ardından görevinden alınan örgüt mensuplarının yerine polisten hakim ve savcıya, sağlık elemanından mübaşire kadar binlerce yeni personel alınacak.
Kategori : İş İlanları
31 Ağustos 2016 23:16
 
Atılan FETÖ'cülerin yerine personel aranıyor

15 Temmuz darbe girişiminin ardından görevinden alınan örgüt mensuplarının yerine polisten hakim ve savcıya, sağlık elemanından mübaşire kadar binlerce yeni personel alınacak. Başvurular başladı, adaylar sınavlar konusunda müjde bekliyor.

 
Fetullahçı Terör Örgütü (FETÖ) ile ilişkilerinden dolayı kamu kurum ve kuruluşlarında gözaltı ve görevden almalar devam ederken, kurumların personel alımına ilişkin kararlar da açıklanmaya başladı başta Emniyet, Milli Eğitim Bakanlığı, Adalet Bakanlığı ve TSK'da olmak üzere 90 bin kamu çalışanı görevden uzaklaştırıldı veya açığa alındı. Devlet çalışmalarını başlatarak işten el çektirilen 90 bin kamu çalışanının yerine ilk aşamada 50 bin kişinin alınacağını açıkladı.

Peki hangi meslekten, kaç kişi alınacak?
50 bin öğretmen, 20 bin polis, 20 bin sağlık personeli, 3 bin hakim ve savcı, 2 bin 371 adliye elemanı.

Polis adayları bekliyor

Emniyet Genel Müdürlüğü, FETÖ soruşturmaları kapsamında 8 bin memurun işine son verdi ve 10 bin polis alınacağını duyurdu. Başbakan Yardımcısı Numan Kurtulmuş 1000'i kadın olmak üzere 10 bin özel harekat polisinin alınacağını duyurdu. KPSS şartı aranmayacağı, lise mezunlarının başvurabileceği bildirilmiş fakat askerlik şartının aranacağını ifade etmişti.

20 bin sağlıkçı

Sağlık Bakanı Recep Akdağ, yıl sonuna kadar 20 bin personel alımı yapılacağını söyledi. 8 bin sağlık çalışanı açığa alındı. Bakan Akdağ, alımların eylül ayına yetişmeyeceğini, aralık ayına kadar tamamlanacağını söyledi ve FETÖ'ye ait sağlık kurumlarının bazılarının içinin boşaltıldığını, bazılarının verimsiz olduğunu, verimlilik şartıyla, söz konusu hastanelerin personelleriyle birlikte devralınacağını söyledi.

Sözleşmeli subaylık 

FETÖ soruşturmaları devam ederken personel açığı için diğer kurumlarda çalışma sürüyor, OHAL ile birlikte uygulaması başlayan Kanun Hükmünde Kararname (KHK) ile askeri liselerin kapatılıp harp akademilerinin mezun vermemesi sonucu oluşacak açığın kapatılması için sözleşmeli subay ihtimalini ifade eden Milli Savunma Bakanı Fikri Işık'tan müjde bekleniyor FETÖ soruşturması kapsamında ordudan atılan pilotların yerine alım yapılması için çalışma başlatılmış, daha önce çeşitli sebeplerle ordudan ayrılan subayları geri kazanmak için düzenlemeler hayata geçirilmişti denildi.

Toplam 50 bin öğretmen alınacak
Milli Eğitim Bakanlığından 27 bin civarında personel açığa alındı. Yerine ilk aşamada 15 bin öğretmen alımı için süreç başladı. Başvurular 5 Eylül'e kadar alınacak. Başvurular kabul edilirken, toplamda 50 bin sözleşmeli öğretmen alımı kararı da var. Adayların KPSSP10 ve KPSSP121 puan türlerinden en az 50 puan almış olmaları şartı aranacak. Sınav merkezlerinin 9 Eylül'de ilanının ardından adaylar 19-27 Eylül tarihlerinde sözlü sınava alınacak, tercihler 4-7 Ekim arasında alınıp atamalar 10 Ekim'de başlayacak. Öğretmen adayları ise mülakat şartının kaldırılmasını istiyor.

Adalet Bakanlığı'na 4 bin kadro

Yeni Çıkan Kanun Hükmünde Kararnameler (KHK) ile Adalet Bakanlığı'na 4 bin kadro ihdas edilmişti buna göre Adalet Bakanlığı, zabıt katibi, mübaşir, teknisyen, kaloriferci, şoför ve aşçı kadroları için 2 bin 371 personel alınacağını söyledi. 2 bin 161'i sözleşmeli, 210'u ise kadrolu olacağı duyuruldu. 22 Ağustos 2016 'da başlayan başvurular, 5 Eylül'de sona erecek. KPSS puanı barajı ise 70 olacak. Bakanlık, 3 bin hakim ve savcı adayının başvurularını da 11-20 Ekim 2016 tarihleri arasında alacak, Devlet Hava Meydanları İşletmesi için 63'ü stajyer, 25'i asistan olmak üzere 88 kişi alacak. Başvurular 30 Eylül'e kadar sürecek. Sahil Güvenlik için 93 sürekli işçi, BTK için 45 uzman memur alımı yapılacak. Personel alım ilanları, Devlet Personel Başkanlığı'nın internet sitesinden takip edilebilek.

 

Okunma : 12516
Gündem haberleri
Binlerce kişiye Karaman'ın nerede olduğunu öğretti
16 Ekim 2019 Okunma: 10176 Yaşam
Traktörün altında can verdi
16 Ekim 2019 Okunma: 9722 Asayiş
SON DAKİKA: AK Parti Merkez İlçe Başkanı Atandı
16 Ekim 2019 Okunma: 9522 Siyaset
Son dört günün en çok okunan haberlerini gösterir
Ayın en çok okunan haberleri için tıklayın