Karamandan.com

Karamandan.com

07 Aralık 2019 Cumartesi
DÜNYANIN 3.BÜYÜK MAĞARASI MARASPOLİ
Karaman’ın Ermenek ilçesinde bulunan Maraspoli Mağarası, dünyanın bilinen üçüncü büyük mağarası olup Karaman’ın tarihi geleceğine ışık tutmaktadır, Ermenek'in kuzeyindeki dağların kaya bloklarının altında suların kireçli kayaları oyması ile meydana gelen mağaranın sonu hâlâ sır.
Kategori : İlçeler
26 Aralık 2017 08:51
 
DÜNYANIN 3.BÜYÜK MAĞARASI MARASPOLİ

Karaman’ın Ermenek ilçesinde bulunan Maraspoli Mağarası, dünyanın bilinen üçüncü büyük mağarası olup Karaman’ın tarihi geleceğine ışık tutmaktadır, Ermenek'in kuzeyindeki dağların kaya bloklarının altında suların kireçli kayaları oyması ile meydana gelen mağaranın sonu hâlâ sır. Şelaleyi andıran biçimde içinden su çıkması, onu daha da gizemli kılıyor.

Mağara dünyanın en büyük yeraltı suyunu bünyesinde taşımaktadır. Birçok bölme ve katlardan meydana gelen içinde küçüklü büyüklü sarkıt, dikit bulunan bu mağara, ilk çağlarda mesken, sığınak ve zindan olarak kullanılmıştır. Mağaraya iki yönden giriş vardır. Bunlardan birisi ne zaman açıldığı bilinmeyen ilkel bir giriştir. Bu giriş doğal bir mağaranın tabanındadır. Genişliği 40×45 cm. olan delikten mağaraya inilir. Rehbersiz ve ışıksız inilmesi imkânsızdır. İri kaya parçalarından yapılmış 8-10 ayaklık basit ve dar bir merdivenle aşağıda basık tavanlı bir mağaraya inilir. Burada çeşitli yönlere yol vardır. Kuzeydoğuya gidilen dehlizlerden birisi ile kademe kademe inilir ve yeraltı nehri görülür.

İkinci giriş, Başpınar Mahallesi Cumma mevkisinde Ermenek Belediyesi tarafından kente tazyikli içme suyu sağlamak için açılmış bir galeridendir. 193 metre uzunluğundaki bu galeri, kuzeydoğu doğrultusunda yeraltı nehrine ulaşır. Galerinin yeraltı nehri ile birleştiği noktaya kadar 150 metrelik bir mesafede kuzey-güney yönünde akmakta, galeri deposuna 90 metre kala kuzeyde bir noktada 200 metre yüksekliğinde bir yeraltı şelalesi oluşturmaktadır. Nehir yatağı batıya gittikçe daralmakta, Düdenli Mağara denilen yerde yok olmaktadır. Mağarada bulunan yeraltı suyu kentin ve çevre kasabaların içme suyu ihtiyaçlarını karşılamaktadır. Ermenek ve çevresine elektrik sağlayan hidroelektrik santralini çalıştıran su da bu mağaradan çıkmaktadır.

Okunma : 9239
Foto galeri
Gündem haberleri
Karamanlı kadın kocası tarafından öldürüldü
06 Aralık 2019 Okunma: 25332 Asayiş
Karaman'da büyük halı kampanyası
03 Aralık 2019 Okunma: 9852 Ekonomi
Meteoroloji saat verdi! Kar geliyor...
03 Aralık 2019 Okunma: 8281 Karaman Hava Durumu
Son dört günün en çok okunan haberlerini gösterir
Ayın en çok okunan haberleri için tıklayın