Karamandan.com

Karamandan.com

20 Ekim 2020 Salı
Teknolojiye yenik düşmelerine rağmen mesleği bırakmıyorlar
Gelişen teknoloji ve sanayileşme ile birlikte el emeği ürünlerine rağbet hızla azalırken, yorgancılar mesleklerini yaşatmak için mücadele veriyor.
Kategori : Gündem
19 Eylül 2020 09:15
 
Teknolojiye yenik düşmelerine rağmen mesleği bırakmıyorlar
karaman

Gelişen teknoloji ve sanayileşme ile birlikte el emeği ürünlerine rağbet hızla azalırken, yorgancılar mesleklerini yaşatmak için mücadele veriyor.

Kahramanmaraş’ta genellikle gelin adayları ve ailelerince tercih edilen yorgancılar, üretimini sürdürüyor. Halk dilinde ‘sırıklı yorgan’ olarak adlandırılan meslek, makinalaşma ile üretimin artmasıyla itibarını kaybetti. Osmanlı döneminden kalan geleneği sürdürmek isteyen gelin adayları ise kentteki maharetli ustalarca hazırlanan el emeği göz nuru yorganları hala tercih ediyor.

Son zamanlarda çırak ve kalfa sorunlarının da artmasıyla yorgancılık mesleğinin yok olmaması için mesleklerini devam ettirdiklerini söyleyen yorgancı Murat Sürücü, “İş yerimizde döşek, yorgan, namazlık gibi ürünleri üzerine farklı desenler işleyerek hazırlıyoruz. Ben bu işe 8 yaşında başladım, şu anda 50 yaşındayım ve devam ediyoruz. Son zamanlarda artan teknolojik ürünlere olan rağbetin artması ile bizim mesleğimiz artık bitmek üzere ve yenik düştük. Yoksa her düğün yaptıran mecburen bir tane yaptırırdı. Talep azaldı gibi ama yine de ekmeğimizi buradan yiyoruz. Çırak yetişmiyor, herkes okumak istiyor, bizler de bu mesleğin son sahipleri gibiyiz. Ürünlerin fiyatları ise 150 lira ile 500 lira arasında değişiyor” diye konuştu.

Gelin adayı kızı için yorgan alacağını söyleyen Türkan Utmuş ise, “Sırıklı yorgan almaya geldim kızımın düğünü için. Daha önce ben de kullandım ve evlenen ilk kızıma da almıştım, şimdi diğer kızıma alacağım. Fiyat konusunda da anlaşırız umarım. Bu ürünler sağlık açısından da faydalı serin ve rahat oluyor kullanımı” dedi.

Karaman Haber - Kaynak : IHA

Okunma : 344
REKLAM
EKSPERTİZ
guney sigorta
karaman


Gündem haberleri
Karaman’da motosiklet kazası: Ömer Ünal hayatını kaybetti
16 Ekim 2020 Okunma: 16105 Asayiş
Karaman’da silahlı kavga: 1 yaralı
18 Ekim 2020 Okunma: 12875 Asayiş
Işıksız Römork Dehşeti Yaşattı! 1'i Ağır 4 Yaralı
16 Ekim 2020 Okunma: 9993 Asayiş
Son dört günün en çok okunan haberlerini gösterir
Ayın en çok okunan haberleri için tıklayın