İzdivaç programları | Karamandan.com - | Karaman Haber

İzdivaç programları | Karamandan.com - | Karaman Haber

23 Haziran 2018 Cumartesi
İzdivaç programları

Bu yazımda gündemimizi büyük şekilde meşgul eden izdivaç programları üzerinde durmak istiyorum. Ne yazıktır ki izdivaç programları sosyolojik bir felaket içinde olduğumuzu gösteren örneklerin başında geliyor. Günümüzde normal bir evlilik iki gencin evlenme yaşına gelip ailelerinin aracılığıyla veya kendilerinin tanışmasıyla anlaşarak evlenmesidir.

Ancak bu programlarda tam olarak ne var, bayan aday çıkıyor talibimi arıyorum diyor erkek talibi geliyor olmuyor başka bir talip geliyor olmuyor başka biri geliyor olmuyor o kadın reklamlaşıyor çünkü ekranlarda o kadını takip eden binlerce erkek var. Kim böyle herkesin istediği baktığı gördüğü bir kadını ister ki? Aynı şey erkek içinde geçerli. Erkek aday programa katılıyor bayan arıyorum diyor biri geliyor olmuyor bir sürü kişi geliyor yine de olmuyor bunun sonucunda aday ya programı terk ediyor veya rezil olup gidiyor. Benim merak ettiğim bu insanların ailesi, akrabası, arkadaşları, çevresi, komşusu yok mu hiç utanmıyorlar mı? Orada stüdyoda bulunan yaşlılar yorum yapıyor hep düşünürüm bu insanların hiç çocukları torunları yok mu, sormuyorlar mı nine veya dede size ne milletin ilişkisinden niye yorum yapıyorsun yaşlandın artık  ya da biraz da kaba tabirle bir ayağın çukurda niye stüdyo stüdyo geziyorsun diye. Hele hele o programlarda elektrik alma meselesi, maddi sohbetler, arada boşanıp gelenler ve çocuklar kimde kalacak sohbetleri tam bir rezillik.

Benim iddia ettiğim şey toplum olarak rezil oluyoruz. Bir toplumun ahlaki sağlığı ailenin sağlamlığıyla olur. Aile kurumu ekranlarda böyle rezil bir şekilde temsil edilemez. Hele hele ülkemizde terör belası varken doğuda askerimiz polisimiz gece gündüz vatan için şehit olurken ve o insanlar ailelerini çocuklarını ihmal edip dağlarda şehirlerde bizim güvenliğimiz için çalışırken bu kişilerin TV’lerde bu tekillikleri ve ahlaksızları yapmaları kabul edilemez. Biz nasıl bir ülkeyiz? Bir tarafta şehit cenazesinde kadınlar ağlarken bir tarafta programda kadın kahkaha atabiliyor. Bu programları yapandan, destekleyenden, katılandan ve izleyenlerden büyük bir utanç duyuyorum. O programı yapanlar her ay tonlarca para kazanırken sizleri orada kullanırlarken sizler de asgari ücrete zam bekliyorsunuz. Toparlamak gerekirse halk olarak belki de bilim, ilim, kitap, teknoloji, gelişme gibi konularla uğraşmak yerine nelerle uğraşıyoruz.

Bunları yeniden düşünmek ve gözden geçirmek lazım. Bizler için, vatan ve namus için canlarını vermekten çekinmeyen şehitler bütün bunların hesabını ahiret günü bizlerden sormayacak mı sanıyorsunuz.

– Hüseyin Zenginoğlu

Okunma : 2669