Yeni Türkiye | Karamandan.com - Karaman Haber

Yeni Türkiye | Karamandan.com - Karaman Haber

15 Temmuz 2020 Çarşamba
Yeni Türkiye

Yıllardır ülkemizde süren terör örgütleriyle silahlı mücadele, AK Parti hükümetinin 2012 yılında ‘’Çözüm Süreci’’ adı altında barış sürecini başlatmasıyla yerini demokratik yollarla çözüme bırakmıştı. Yaklaşık 3 sene süren bu süreç 7 Haziran seçimleri sonrasında son buldu.

Peki Çözüm Süreci Neden Sona Erdi?

Öz yönetim sevdası ile yanıp tutuşan HDP, meclisteki 80 milletvekilinden ilham alarak ve 7 Haziran seçimleri sonrasında oluşan hükümet boşluğunu da fırsat bilerek sırtını tekrardan eli kanlı bebek katili terör örgütüne yasladılar. Hatta bu da yetmiyormuş gibi terör örgütü PKK’nın, Türkiye Cumhuriyeti devletini tükürüğüyle boğabileceğini ifade ederek tehditler savurmuşlardı. Ve sonuç..

Cizre'de PKK Özerklik İlan Etti...

Cizre'yi Pilot bölge seçip ‘Öz Yönetim’ maskesi adı altında ÖZERKLİK ilan etmişlerdi. 200 silahlı PKK'lı, Bir mahalleyi tamamen ele geçirip, önce Cizre'yi, sonra oradan başlayıp Diyarbakır, Siirt, Şırnak, kısacası Doğu ve Güneydoğu'yu Türkiye'den koparacak, Türkiye'yi parçalayacaklardı. Zaten Cizre belediye başkanı hatırlayacağınız üzere İngiliz medyasına Türk devletine karşı iç savaş yürüttüklerini açıklamıştı.

Oysaki hesaplamadıkları bir şey vardı...

Karşılarında eski, hantal, dünyadan habersiz, içine kapanık Türkiye yoktu ve devlet etraflarını sardı ve Cizre pislikten temizlendi. Devletin şefkati ne kadar büyükse, Tokadı da o derece büyüktür...

Peki Bu Olayların Sorumlusu Kim?

Çözüm sürecinin arkasına gizlenip cephane stoku yapan PKK mı? Yoksa bunların örgütlenmesinden bihaber olan kolluk kuvvetleri mi? Ya da PKKya her türlü lojistik desteği veren HDPli belediye başkanları mı? Yoksa hala o belediye başkanlarını koltukta oturtan devlet mi? Kazılan hendeklerden haberi olmayan Milli istihbarat Teşkilatı mı? Yoksa gözü önünde hendek kazanlara tepki göstermeyen halk mı, bu olayların sorumlusu?

Çözüm Başkanlık Sistemi Mi?

1 Kasım seçimlerden sonra Ak Partinin tekrardan güçlü bir hükümet kurmasıyla başkanlık sistemi tekrardan gündeme geldi. Peki nedir bu başkanlık sistemi? Başkanlık sisteminin ülkemize katkısı ne olacak?

Başkanlık sistemi, hükümet başkanının aynı zamanda devlet başkanı olduğu ve yürütme erkinin yasama organından bağımsız bir şekilde yönetimde bulunduğu cumhuriyete dayalı demokratik bir yönetim sistemidir. Başkanlık sistemi ile koalisyon dönemleri kapanmış olacaktır. Bu sistem ile çok başlılık ve otorite boşluğuna müsaade etmeyen bir yapı ortaya çıkacaktır.

Belki başkanlık sistemi Türkiye’ye birçok şey katacak ancak üniter devlet anlayışından federal yapılı sisteme yönelmek ülkenin sonu olacaktır. Kısacası Türkiye için federal yapılı bir sistem; PKK’nın silahlanmasını artık meşru şekilde gerçekleştirmesi demektir! Anlayana... Saygılarımla…

Hüseyin KILINÇ

Okunma : 3559