Karamandan.com

Karamandan.com

23 Eylül 2019 Pazartesi
Meteoroloji'den Karaman için 'Sarı Alarm'
Karaman'da bir süredir devam eden bahar havalarının üzerine meteoroloji tarafından 'sarı alarm' uyarısı yapıldı.
Kategori : Karaman Hava Durumu
22 Mart 2019 11:37
 
Meteoroloji'den Karaman için 'Sarı Alarm'

Karaman'da bir süredir devam eden bahar havalarının üzerine meteoroloji tarafından 'sarı alarm' uyarısı yapıldı.

Mart ayının son günlerinde tam bahar havalarına geçilirken Karaman için bu hafta sonu sıcaklıklarda sert düşüş yaşanacak. Meteoroloji ise Karaman için 'sarı alarm' uyarısı yaptı.

Son günlerde Karaman'da hava sıcaklıkları ortalama 14 derece ile seyrederken, ılık bahar havası yaşanıyordu. Bugün ve yarın da hava ılık ve ortalama 12-15 derece aralığında seyredecek.

Pazar gününe 'sarı alarm'

Meteoroloji'den alınan bilgilere göre, 24 Mart Pazar günü, hava sıcaklıkları 15 derece ortalamasından 8 derece ortalamasına kadar düşecek. Yaşanan bu sert sıcaklık düşüşü beraberinde karla karışık yağmur yağışı getirebilir.

Sarı alarm nedir?

Meteoroloji Genel Müdürlüğü tarafından kuvvetli meteorolojik hadiseler öncesi hazırlanan ve yayımlanan uyarıların renk kodları sistemiyle duyurulması için "MeteoUyarı" uygulaması devreye alındı. Avrupa Birliği ülkelerinde de bulunan yeni sistem, "Haberdar olun, hazırlıksız yakalanmayın" sloganıyla kullanıma sunuldu.

Kurumun "www.mgm.gov.tr" internet sitesinde başlayan uygulamayla hava durumu artık renkli uyarı sistemiyle veriliyor. Hazırlanan "Türkiye için uyarı durumu" haritasında her il ve ilçe, şiddetli meteorolojik hadise riskine göre, kırmızı, turuncu, sarı ya da yeşil renklerden biriyle gösteriliyor. Böylece, kullanıcıların karşısına renkli bir ülke haritası çıkıyor.

MeteoUyarı uygulamasında kullanılan renklerin anlamları şöyle:

KIRMIZI RENK: Kırmızı, havayla ilgili "çok tehlikeli durum"un olduğunu gösteriyor. Son derece kuvvetli bir meteorolojik hadise tahmin edildiğinde bu renkle uyarı yapılıyor. Haritada kırmızı rengin olduğu yerde büyük hasar ve kayıpların oluşması muhtemel görülüyor. Bu hadiseler çoğu durumda geniş bir alan üzerinde hayatı tehdit edecek nitelikte kabul ediliyor. Güncel meteorolojik koşullar ve tahminlerin bu durumda sıklıkla takip edilmesi önem taşıyor.

TURUNCU RENK: Turuncu, havayla ilgili "tehlikeli durum"larda kullanılıyor. Bu renkte tahmin edilen meteorolojik hadise sıklıkla gerçekleşmiyor. Hasar ve kayıpların oluşması muhtemel görülüyor. Çok tedbirli olunması, güncel meteorolojik koşullar ve tahminlerin takip edilmesi gerekiyor.

SARI RENK: Sarı, havada "potansiyel tehlike durumu"na işaret ediyor. Tahmin edilen meteorolojik hadise olağan dışı olmamakla birlikte, meteorolojik şartlardan etkilenebilecek faaliyetler konusunda dikkatli davranılması uyarısında bulunuluyor.

YEŞİL RENK: Yeşil ile belirtilen yerde uyarı yapılmasını gerektiren meteorolojik hadisenin tahmin edilmediği anlaşılıyor.

Okunma : 19706
EKSPERTİZ
maboto
seç
guney sigorta
Gündem haberleri
Karaman'da sokak ortasında adam vurdular
20 Eylül 2019 Okunma: 22876 Asayiş
Feci kaza ağır yaralılar var
20 Eylül 2019 Okunma: 12863 Asayiş
Karaman’da yolcu otobüsü ile çarpışan kadın sürücü kaçtı!
21 Eylül 2019 Okunma: 8532 Asayiş
Son dört günün en çok okunan haberlerini gösterir
Ayın en çok okunan haberleri için tıklayın