Ülkücülük | Karamandan.com - Karaman Haber

Ülkücülük | Karamandan.com - Karaman Haber

22 Eylül 2020 Salı
Ülkücülük

Ülkücülük hakkında bir yazı yazılacaksa bu hakkı kendinde görenlerden biriyim. Birçok arkadaşımız, abimiz ya da kendini iyi yetiştirmiş kardeşlerimiz de olabilir. Epey yazı da yazılmıştır zaten. Ama bugünlerde tekrar bir üstünden geçelim istedim.

Esasen bu yazıyı yazma sebebim son zamanlarda Ülkücülüğün herkes tarafından kullanılmasıdır.

Bozkurt işareti yapmakla Ülkücü olunmaz. Bebekler bile işareti yapabiliyorken parmaklarla bir işareti yapabilme becerisi kimseyi bir ideoloji mensubu ve ahkam kesme yetkilisi yapmamalıdır.

Olmayan bir maziyi olmuş gibi anlatmak ve aktarmakla da Ülkücü olunmaz. Herkes okuldayken, mahalledeyken falan filan mücadele edebiyatı yapıyor. Hiç biri bu mücadeleleri yapmadı ama zaman gösteri zamanı, at babam at deyimini tam uyguluyorlar.

Milliyetçi Hareket Partisi’nde üye ya da yönetici olmak da Ülkücü olundu anlamına gelmez. Ben şu tarihlerde delege idim, her kongrenin aranan ismiyim gibi sözler sadece siyasi partinin işleyişiyle alakalı cümlelerdir. Davanın sözcüsü gibi davranmak sadece abes görüntü oluşturur.

Son zamanlarda moda olan bir diğer saçma durum da gerçek ülkücülere laf söyleyerek daha iyi ideoloji mensubu olduğuna kendini ve etrafını inandırdığını sanmak. Ülkücü geçmişi olan birine yaptığı mücadeleyi küçümseyerek konuşmalar yapmak sadece ne kadar sığ ve basit olduklarının ispatıdır.

Ama bizlerde de hata yok mu? Kesinlikle var. Bu güruh yukarıda yazdıklarımı ve daha yazmadığım birçok saçmalığı sergilerken hiç tepki göstermedik. Hep meydanı onlara bıraktık. Ortalık ülkücü olmayan ülkücülerle doldu.

Ülkücülerin; ülkücüden geçinenler, ülkücü geçinenler ve yapay ülkücülerle uğraşacak istekleri kalmamıştır.  Kıskandığımız ve herkesin bizi ters gördüğü zamanlar da bile ‘’Ülkücüyüz’’ kelimesini o günde gururla kullandık bugün de gururla hala kullanmaktayız. Fakat şu da ülkücüymüş diye önümüze öyle şahıslar atılıyor ki kirlenmiş hissediyoruz.

Ülkücü ilk başta ideolojisinin eğitimini iyi almalıdır. Okumak bunun ilk realitesidir. Her konuda, bilimin ışığında davasının bakış açısını öğrenmeli ve uygulamalıdır. Ayrıca insani davranışlarına da işlemelidir. Hatta ruhuna bile işlemelidir deyip devamını da yazacaktım ama gerek görmedim. 

Gerçekten ülkücü olmak isteyen benim yazdıklarıma ve yazacaklarıma zaten birçok alandan ulaşır ve uygular. Dert, sahtekar ve yalancıları ayıklamak.

Hasan Hüseyin Şanlıtürk

 

Düzenleme : 03 Ekim 2019 18:24 Okunma : 3725
Foto galeri