Kim kimi seçecek? | Karamandan.com - Karaman Haber

Kim kimi seçecek? | Karamandan.com - Karaman Haber

26 Mayıs 2020 Salı
Kim kimi seçecek?

Seçim varken geçimi bir sonraki yazıya bırakıp seçimler hakkındaki düşüncelerimizi yazalım istedik.

Seçimler şahsen çok inançlı olmadığım bir sistem. Seçme ve seçilme hakkımızı kullandığımız tek yer muhtarlık maalesef. İsteyen her vatandaşımız muhtarlığa aday olabiliyor. Muhtarlık ta artık ne kadar gerekli düşünmek gerekiyor.

Bu konuda ben sizlerden farklı düşünüyor olabilirim. Bana göre köyler hariç şehirlerden muhtarlık sisteminin kaldırılması elzem olmuştur. Teknolojinin ilerlemesi ile artık her türlü evrak işi sanal ortamda halledilebilir. Mahallesine hizmet gelmesi için de bir aracıya ihtiyaç yoktur. Seçimi kazanan kişiler ve devletin kurumları gerekeni zaten yapmak zorundadırlar. İlerleyen zamanlarda da köylerden de kaldırılmalıdır. Yeni yöntemleri birkaç ülkeyi incelersek görebiliriz.

Belediye başkanlığına, encümen üyeliğine ve il genel meclisi üyeliğine aday olabilmek, ilk önce genel merkezlerde yoğun bir kulis yapmak sonrada bulunduğunuz şehirlerde ki siyasi teşkilatlarda arka çıkacak ekip aramaktan geçiyor.

Anayasayı yüzlerce kez değiştiren siyasi erk partiler yasasını değiştirmeyi düşünmez mi ?

Halka güvendiğini söyleyen siyasetçiler niçin ön seçimden uzak dururlar ?

Demokrasiyi, eşitliği, adaleti dillerinden düşürmeyenler niye bu duyguları kalplerinde taşımazlar ?

Genel merkezlerin gösterdiği adaylara oy vermek millet olarak bize biçilmiş bir görev ve biz yıllardır itina ile bu görevi ifa ediyoruz.

Adaylar ve parti teşkilatlarının da işi zor bu seçimde. Ne konuşacaklar, ne söyleyecekler uzun uzun ölçüp biçmeleri gerekiyor. Hangi ittifak hangi konuşmaları hazmedemiyor, hangi aday eleştirilebilir hangisi eleştirilemez. Bu şehirde söylediğim öbür şehirde nasıl anlaşılır gibi çok ince hesaplamaları yapmak zorundalar. Allah korusun son düzlükde görevden alınmak da var.

Belki de yerel de isim ve parti bazlı bir değerlendirme bekliyor olabilirsiniz. Ama şu anda bütün aday ve partilere çok vakıf değilim. Ben sisteme eleştirimi yaptım. Sizde inceleyin ve kararınızı verin. Sadece bir fikir fırtınası oluşturalım diye ben bir kaç değerlendirme konusu yazayım.

Oy vereceğiniz adayın belediyeyi yönetibilme kabiliyet, kararlılık ve kapasitesine bakın.

Beraber olduğu kişilere ve ekibine bakın.

Projelerine bakın. Ama her ilde ilçede standart söylenen slogan projeleri de gale almayın.

Seçildikten sonra birilerine mi halka mı çalışacak bu konuyu irdeleyin.

Ankara siyasetini bir kenara bırakarak düşünün. Onlar birbirlerine en ağır lafları söyler sonra hiç bir şey yokmuş gibi kucaklaşabilirler. HDP hariç her parti ve aday bizimdir.

Onun şansı yok bunun şansı var gibi çıkarımlarla oyunuzu yönlendirip, adaylara ve kendinize zulüm etmeyin. Değerlendirmenizde kalbinize ve beyninize hangisi uyarsa ona atın. Velev ki tek oy sizin bile olsa.

Saygı ve sevgilerimle

Hasan Hüseyin Şanlıtürk

 

Düzenleme : 08 Ocak 2019 13:04 Okunma : 3244