Yazık günah değil mi bu şehre… | Karamandan.com - Karaman Haber

Yazık günah değil mi bu şehre… | Karamandan.com - Karaman Haber

29 Mayıs 2020 Cuma
Yazık günah değil mi bu şehre…

İstanbul’un bir ilçesi iken 1995 tarihinde  vilayet olan YALOVA’ya hiç kimse, bu ülkenin hiçbir yerinde İSTANBUL - YALOVA dememektedir. Yalova’yı İstanbul’un bir ilçesi olarak anmamaktadır. Yalova’dan altı yıl önce 1989 yılında vilayet olan Karaman ise halen herkes tarafından, ülkenin her yerinde Konya-Karaman olarak anılmaktadır. İşin ilginç tarafı Karaman’ın nerde olduğu dahi bilinmemektedir. Karaman’ı hala, Antalya’nın köyü, Kastamonu’nun oralarda falan sanıyorlar. Daha geçenlerde Karaman’a Devlet Bahçeli’nin geldiği günün akşamı Star Televizyonu haberlerde Konya - Karaman olarak geçti bu soylu şehrin ismini. Konya’nın ilçesi olarak tanıttı.

Ve en acısı…

HEGEM’İN YAYINLADIĞI “Türkiye’nin Suç-Sosyal ve Risk Haritası’na göre, Karaman en sıkıntılı, uyuşturucuya yöneliş, suç oranı en yüksek iller arasında en başta geliyor. Bu risk haritasına göre, Batı Anadolu Bölgesi’nde en sıkıntılı, suç oranı yüksek il Karaman. 

Nedir bu?

Eskiden bu soylu şehirde insanlar komşusuna güvensizlik olmasın, komşusu gücenmesin diye kapılarını kilitlemezdi. 
Esnaf, dükkânının kapısını açık bırakır namaza giderdi. 
Küçükler büyüklere, büyükler küçüklere saygılıydı. 
Herkesin bir hakkı hukuku vardı. 
İnsanlar dedikodu etmezler, değer kıymet bilirlerdi. 

Değer bilmeyen dedikoducu fesat, bencil, kötü, şiddet yanlısı kaba insanları da önce uyarırlar, baktılar yola gelmeyecek, adam olmayacak, onu dışlarlardı.

Şimdi iyi olanları, değerli olanları dışlıyorlar…
Zaten ondan bu hale geldi karaman. Değersiz olanla değerli olan birbirine karıştı. Değerlilere değersizler sürekli çamur attı… onları da değersizleştirmeye çalıştı. Doğru olanla yanlış olan ayırt edilemez hale geldi.

Sonuç bu işte… 

Her gün bıçaklama, dövüş kavga, yaralama, cinayet… 

Yok, yan baktın… yok, yol vermedin… yok şöylesin, yok böylesin… Yaşlılar gençlere, gençler çocuklara nasıl neyle örnek olacak bu suç şehri olarak anılan yerde… artık değersiz olanla değerli olan bir birine karışmışken… doğru olanla yanlış olan ayırt edilmezken… 

Türk Dilinin Başkenti bu güzel soylu şehri tanıtamadığımız gibi, üstüne üstlük birde her gün canilik, kabalık, vahşilik, kötülük haberleriyle Karaman ismini yan yana görür olduk. 

Yazık günah değil mi bu soylu güzel şehre…

Bu soylu güzel şehrin ismini tarihle, kültürle, sanatla, şiirle, Yunus Emre ile, Talat Duru ile, Karamanın çağdaş ermişi- bilgesi Gönüller Sultanı Muammer Baran ile,  Bekir Sıtkı Erdoğan ile, Dünya çapında bir yazar olduğunu tüm Türkiye’nin söylediği ama kendi şehrinin hiç mi hiç önemsemediği hatta fırsatını buldu mu çamur attığı Karamanlı Yazar Hasan Baran ile daha bir sürü yıldız gibi parlayan yetenekle ortaya koymak gerekir. Bu şehrin yarasına merhem olacak şey tarihi, kültürü, değerli insanları ön plana çıkarmaktır. Yoksa Karaman öyle yaralı yatar yerlerde… Kan kaybeder.

Bir müddet sonra da sadece Batı Anadolu Bölgesi’nin en sıkıntılı, suç oranı yüksek ili olmaktan üste çıkar Karaman, Türkiye’nin en sıkıntılı suç oranı en yüksek ili olur… 

Yazık günah bu soylu şehre...

Bu gün Karaman ismi gene çok kötü bir haberle duyuldu: TRAFİK TARTIŞMASINDA HAMİLE KADIN VURULMUŞ, KOCASI DÖVÜLMÜŞ.
Ben Karaman ismini dünya âleme tanıtmak için gece gündüz Karaman'ı anlatan romanlar yazmak için hayattan, dünyadan koparken, sırf Karaman’ı yazmak için çok şeylerden vazgeçmişken, bir yokluğun bile içine düşmüşken, ömrümü bu işe adamışken... Karamanın bu hali gerçekten beni çok üzüyor...

Yazık... 

Çok yazık soylu şehrimiz Karaman'a...

Yara almış, yarası kanıyor bu soylu şehrin…

O, kültürden, örf adetten, büyük saygısı, küçük sevgisi, insan hürmetinden kopmuş, belinde tabanca bıçak taşıyan gençler birbirlerini yaralamıyorlar sadece bu şehri de yaralıyorlar, bu şehrin de tarihini, kültürünü, insanını, bu şehrin gövdesini oluşturan her şeyi yaralıyorlar, kanatıyorlar.

Yara almış, yarası kanıyor bu soylu şehrin.

Onu ayağa kaldırmak, yarasını sarmak yine bu şehrin insanlarına düşüyor.

O soylu Karaman şehri, her gün isminin böyle kötü şeylerle anılmasını hak etmiyor.

Böyle mi tanınacak Karaman?

“Karamanın koyunu sonra çıkar oyunu” kinayeli laflarına maruz kalmaktan... 

Konya-Karaman ekseninden… 

“Karaman Antalya'nın köyü mü?..” denilmekten böyle mi kurtulacak.

Bari, Karaman ismini dünya aleme iyi bir şekilde duyurmaya çalışan değerlerinizin kıymetini bilin. 

Yoksa böyle giderse Karaman ismini dahi duymak istemeyecek insanlar...

Karamanın yerini, nerede olduğunu bile bilmeyecek...

Hasan Baran

Okunma : 2929