Artık Polisiye Roman Yazacağım | Karamandan.com - Karaman Haber

Artık Polisiye Roman Yazacağım | Karamandan.com - Karaman Haber

22 Eylül 2020 Salı
Artık Polisiye Roman Yazacağım

Gaziantep, binbir gayret gösterek Ahmet Ümit'i yaratmıştır. Ahmet Ümit polisiye  roman yazarı bir Gaziantep markasıdır. Gaziantep istediği kadar övünebilir, helal olsun. 

Fakat Karaman'ın, kendi yazarı varken, Gaziantep markası bir yazarı tanıtması, çağırması, onu alkışlaması, Karaman ile uzaktan yakından hiç  ilgisi olmayan bir polisiye yazar olan Ahmet Ümit'i davet etmesi, tanıtması, alkışlaması çok yazık. 

Ülkenin tüm ünlü yazarları ve aydınları tarafından dünya çapında bir edebiyatçı, klasikler arasına girebilecek bir yazar olarak gösterilen Karamanlı yazar Hasan Baran için kendi hemşerileri Karamanlılar, çıkıp da " bizim de Karamanlı Hasan Baran isminde bir yazarımız var, Karaman'ı yazmak, dünya aleme tanıtmak için ömrünü, her şeyini ortaya koydu, adam gece gündüz Karaman'ı yazmaktan başka işlerle uğraşamadı, başka iş yapamadı,  yokluklarla düştü, aç ile kaldı, bu yazarımıza sahip çıkalım, arkasında duralım, bari onun ismini de analım, morali olsun Karaman'ı daha iyi, daha çok yazsın, Karaman ismini dünya aleme tanıtsın, arkasında duralım, destekleyelim, Karaman'ın da bir marka yazarı olsun," dememiştir. 

Karaman İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü Karamanoğlu Mehmetbey İl Hak Kütüphanesi, Yazar Ahmet Ümit'i davet ediyor... Karaman Kitap Fuarı yapılıyor, Karaman ile hiç alakası olmayan bir sürü yazar çağırılıyor, ama ömrünü Karaman'ı yazmaya adamış, özbeöz Karamanlı  Hasan Baran bırakın çağrılmayı falan, ismi bile anılmıyor. Türkiye'nin bütün  ünlü yazarları, aydınları "...Hasan Baran klasikler arasına girecek dünya çapında  değerli bir yazardır..." derken, övgüler düzerken, Karaman bu büyük yazarını yok sayıyor, gidip başka şehirlerin yazarlarını getirip alkışlıyor. Çok yazık.

Karaman adına buna çok üzüldüm. Fakat kendimce bir karara vardım. Artık bundan sonra, İstanbul'da Beyoğlu'nda geçen bir polisiye roman yazacağım.

HASAN BARAN

 

Okunma : 1906