İdare-i Maslahat ve Kaynak İsrafı | Karamandan.com - | Karaman Haber

İdare-i Maslahat ve Kaynak İsrafı | Karamandan.com - | Karaman Haber

15 Ekim 2018 Pazartesi
İdare-i Maslahat ve Kaynak İsrafı

Hüner bir şehr bünyad eylemekdür
Reâya kalbin âbâd eylemekdür!

Fatih Sultan Mehmed.

"Ne olacak bu memleketin hali?" cümlesi yıllardan beri söylene söylene artık iyice dilimize yerleşti. Devlet dairelerinde, çarşıda pazarda, evde, hemen her zaman bu cümleyi kuruyor, vatandaş olarak dert yanıyoruz birbirimize.

Birilerine göre her şey yolunda gidiyor, hemen savunmaya geçiyorlar; "Ne var kardeşim memleketin durumunda? Her şey yolunda gidiyor işte! Bulvarlar ışıl ışıl, parklar bahçeler yemyeşil çiçek bahçesi, yollar sokaklar pırıl pırıl asfalt kaplı, hem bak hızlı tren geliyor, havaalanı da ihaleye çıkacak, aslında daha güzel şeyler olacakta ..."

İşin gerçeği kendi kendimizi 'cak cek'lerle avutup gün geciriyoruz.

Ülkenin, her seçimde iktidar partisi için yerelde ve genelde en yüksek oy çıkartan illerinden birisiyiz lakin gözle görülür, dişe dokunur hiçbir ilerleme yok şehirde.

Karaman il olduğu günden beri değişen tek şey şehrin silueti, bu değişim de en çok betonlaşma olarak kendini gösterdi.

Şu Ensar talihsizliği ve kız yurdu soytarılığı da olmasa bizim varlığımız hiç hatırlanmayacak. Tv de, basında Karaman adı geçmeyecek. Tabi buna günden güne bozulan güvenlik ve asayiş durumunu da eklemek gerekiyor ki, yarın suç şehri Karaman diye adı çıktığında kimse yadırgamasın.

Tamam, ölmüşle olmuşa çare yok ama diğer birçok il ve ilçe hiç akla gelmeyecek özellikleri ile adını ve imajını en iyi şekilde duyurmaya çalışırken bizim şehrimizin neyi eksik!

Bakın başka şehirlerde ve ilçelerde tanıtım adına neler yapılıyormuş.

Bozcaada Bağbozumu Festivali
Tekirdağ Kiraz Festivali
Mut Karacaoğlan Kayısı Festivali
Manisa Mesir Macunu Festivali
Yeşil İhsaniye Elma Festivali
Beypazarı Havuç Festivali
Kaman Ceviz Festivali
Fethiye Yeşil Üzümlü Kuzugöbeği Mantar Festivali
Kızılcahamam Su Festivali
Gümüşhane Kuşburnu Festivali
Bartın Kültür Sanat Festivali...

Liste böyle uzayıp gidiyor, küçücük ilçelerin kocaman etkinliklerini buraya yazmadım bile.

Bunları bizler yapacak değiliz elbette ama bu şehrin ilerlemesi yaşanabilir bir yer olması için bizim seçtiğimiz veya devletin gönderdiği bir sürü yetkili ve bürokrat var.

Evet, koca şehrin idaresi kolay değil ama o makamların hakkını verebilen kaç seçilmiş ve bürokrat gördük söyler misiniz? 

Gelin milletvekillerimize, valilerimize, kolluk kuvvetleri amir ve müdürlerini mercek altına alalım.

Bu güne kadar seçilen ve atanan yetkililer vaziyeti idare etmek, böyle gelmiş böyle gider demek, suya sabuna dokunmamak, elini taşın altına koymaktan kaçınmak, önlerine gelen evrakları imzalamak, resmi törenlere katılmaktan başka ne yaptılar?

İki vekilimiz var zaman zaman sosyal medyadan görüyoruz. Biri ithal, Konya şekeri yönetti zahir Karaman'ı da idare eder deyip bize seçtirdiler, konuğumuz oldu. 

Diğeri geliyor gidiyor işte, şeker gibi kimi zaman teşkilatta, kimi zaman esnaf gezmesinde.

Peki soruyorum; bu iki zat çalıştığınız fabrikaya, ter döktüğümüz tarlaya, çalıştığınız inşaata, oturduğunuz eve, toplu bir hasta ziyareti için bir hastaneye gittiler mi?

Yolda sokakta güleryüz tatlı dil ile bir selam verdiler mi size?

- Yahu bir 'Goca Osman' kadar olamadınız sayın vekiller! O yolda sokakta bari bir vatandaş gördüğünde; "Gardaşım!" diye sarıldığı zaman insanın kemikleri birbirine geçerdi.-

Gelelim valilere. Karaman adeta valilerin emeklilk günlerini beklediği bir şehir halini aldı. Düşünün bakalım son 5 yılda kaç vali değişti şehrimizde.

Peki bu vali insanlarını halkın arasında göreniniz oldu mu?

Hatırlıyor musunuz Erdoğan vali ve kaymakamlara bir talimat vermişti. 

Ne demişti  Cumhurbaşkanımız bu 'bir ilin veya ilçenin en yüksek idare amirleri'ne! "Eşinizi de yanınıza alıp benim vatandaşlarımın evlerine gideceksiniz. Onların dertlerini dinleyecek, ihtiyaçlarını karşılayacaksınız! Aç ve açıkta kimse kalmayacak, kışın kimse üşümeyecek. Gerekirse sırtınızda kömür taşıyacaksınız fakir fukaranın evine."

Var mı evinde valiler tarafından ziyaret edilen fakir fukara, hasta bakıma muhtaç, öğrenci vs?


Peki bu şehrin kolluk kuvvetlerinden sorumlu zatlar? Olağanüstü Hal uygulaması ile yonetildiğimiz bir dönemde bile şehirdeki asayiş ve güvenlik konusunda elleri kolları bağlı oturuyorlar. Artık akşamları hem biz sokağa çıkamaz olduk hem çocuklarımızı dışarı çıkarmaktan korkar olduk.

Daha dün gece koca Karaman Emniyet Teşkilatı iki hırsız yüzünden sınıfta kaldı.

Evet, maalesef durum bu vaziyette.

Maalesef bu şehrin seçilmiş ve atanmışları kaynak israfından başka bir şey değil.

Maalesef bu şehrin muhtarları kendi mahallelerini yerel idarecilerden daha iyi yönetiyorlar.

Memleketin derdiyle derlenen sadece vatandaş ve yetkililerin hiçbiri vatandaşa; "Söyle bakalım derdin Ne? Ne ister, ne beklersin?" diye sormadı, sormaz da zaten. Kimse konforunu bozmak istemez.

Ama bilinsin ki memleket s.o.s. veriyor. Yetkililere; "işte eseriniz!" denilecek günlerin gelmemesi dileğiyle.

Selametle...
S. Cengiz

Düzenleme : 06 Aralık 2017 18:42 Okunma : 1796