Karamandan.com

Karamandan.com

23 Temmuz 2019 Salı
Gerçekten Tek Sorun Tatminsizlik mı?
Bir 'Kadınlar Günü'nü daha geride bıraktık.
Kategori : Köşe Yazıları
09 Mart 2019 17:45
 
Gerçekten Tek Sorun Tatminsizlik mı?

Bir 'Kadınlar Günü'nü daha geride bıraktık.

Maalesef ki toplum olarak bir ayarımız yok, hiçbir zaman da olmadı zaten. (Burada insanı üzen hususlardan biri, bu konuşan ağızların ürettikleri cümlelerin ve beyinlerinin içi boş olması. Ve maalesef bu güruh hiç değişmiyor.)

Çünkü bilgisizlik ve cehalet sinir yapar. Nitekim bunun örneklerini sosyal medya platformlarında sürekli görüyoruz.

Yaşadığımız dünyaya bakınca İki çeşit insan türünün var olduğunu görüyoruz, birincisi çözüm odaklı insanlar ikincisi ise kaostan beslenen insanlar. 

Çözüm odaklı insanlar bahsettiğiniz durumlarda ellerinden geldiğince sıkıntılarını duyurmak için çabalarken 'provokatif' insanlar işin sadece 'muhalif olma kısmından zevk aldıkları için birinci türden insanların çözüm yollarını tıkamaktan öteye gidemiyorlar. 

Akıllarından geçen her şeyi söyleyip rahatlamaları onlar için yeterli oluyor, ki bu büyük bir bencillik. Doğru kelimeler kullanılmadan ve doğru tavır sergilenmeden hiçbir düşünce ciddiye alınmaya değer değildir. 

Toplum sorunlarına duyarlı olan insanların en başta düşüncelerini nasıl 'doğru' şekilde ifade edeceklerini öğrenmesi lazım. (Eğer gerçekten bir fayda sağlamak istiyorlarsa tabi.)

Hatırlarsanız birkaç yıl  önce LGBT'nin (lezbiyen, gey, biseksüel ve transgender)
onur yürüyüşü Ramazan ayına denk gelmişti ve o yürüyüşte de benzer tahrik edici pankartlar açılmıştı ve yürüyüşte asıl meseleye hiçbir katkısı olmayan davranışlar sergilenmişti. 

Bu hareketler karşı tarafın gözünde onları (hasta değil de) sapık göstermekten başka bir işe yaramadı. Bu taşkınlıklardan ötürü meseleler kovana çomak sokma yarışından öteye taşınmıyor malesef. 

Affınıza sığınarak bir şey merak ediyor ve birkaç soru sormak istiyorum.

Her yıl karşımıza çıkıyor ve sizi bilmem ama ister istemez benim merakımı celbediyor: Kadınlar yürüyüşünde, "haftada en az üç kere orgazm" pankartı açmanın, kadın mücadelesine katkısı nedir? 

Bu pankart ile ne anlatılmak istenmektedir? Kadının en önemli sorunlarından biri orgazm mıdır? 

Öyle ise bu sorun nasıl çözülür? Bu pankart, Fabrika, atölye, ofis vs işçisinin sorunun çözümünde ne gibi etki yaratmıştır. 

Fabrika, ofis, merdiven altı tekstil atölyelerinde sağlıksız, güvencesiz çalışan kadınların sorununun çözümünde nasıl katkı sağlıyor? 

Kadının daha fazla üretimin içine girmesinde, kadın üzerindeki toplumsal baskının azalmasında, kadının eve kapatılmamasında, kadın cinayetlerinin azalmasında, feodal baskıya maruz kalmamasında ne gibi çözümler içeriyor? 

Kadınlara: "hayır, haftada üç kere orgazm olamazsın, bu çok size, bir yeter de artar" diyerek baskı mı kurulmaktadır? 

Üç kez orgazm olamayanlar öldürülmekte, taşlanmakta mıdır? Kadın buna mı zorlanmaktadır? 

Mutlu aile kurmanın, insanlar ve cinsiyetler arası eşit ilişkilerin gelişmesinde üç kez orgazm olmak sorun çözücü müdür? 

Sorularım bunlar. 

Yanlış anlaşılmasın, bu kadınların zeka potansiyellerini ortaya koyan bu pankartlara ve söylemlere karşı değilim, sadece gereksiz buluyorum. 

O pankart açılınca ne değişiyor? Bu bir örnek tabi. "Susma haykır me.. uçları vardır", "Namus mu kirletmeden duramam" türündeki pankartlar, mücadelenin güçlenmesi için katkı sunuyorsa tamam. Daha fazla kadını örgütlüyor, daha fazla kadında farkındalık yaratıyor, Anadolu köylüsünü, fabrikadaki kadın işçiyi bu sloganlar arkasında daha fazla yürüyorsa, daha fazla kadını özgürleştiriyor, ekonomik ve toplumsal baskıları azaltıyorsa ne âlâ. Daha fazlası da açılsın. 

Ama tam tersi ise bir oturup düşünelim. 

Mizah güzeldir ama her sene bunlar konuşuluyor. Mesela dün yürüyüşün ve pankartların konuşulduğu kadar  işçi kadınların kazanımları konuşulmadı. 

Medyamız bunları seviyor. Bu pankartlar 'renkli görüntüler' diye servis ediliyor ama gerçek sorunlar neden bu kadar konuşulmuyor? 

Dediğim gibi, bu absürt komediye karşı değilim, gereksiz buluyorum. Dikkati dağıtıyor, gerçek sorunların konuşulmasında odak noktasını kaçırıyoruz: Tekelci medyadaki sansür yoksa böyle mi kırılıyor? 

Bu pankartlar yerine gerçek sorunları içeren dövizler olsa daha iyi olmaz mı? 

Sadece soruyorum. Biri beni aydınlatabilirse, sevinirim.

Okunma : 2549
Foto galeri
EKSPERTİZ
guney sigorta
maboto
Gündem haberleri
Karaman'da traktör devrildi: 1 genç hayatını kaybetti!
20 Temmuz 2019 Okunma: 30545 Asayiş
Sağ kurtulan olmadı; 7 ölü
21 Temmuz 2019 Okunma: 18172 Asayiş
Karaman'da işyeri önünde silahlı saldırı
19 Temmuz 2019 Okunma: 13939 Asayiş
Son dört günün en çok okunan haberlerini gösterir
Ayın en çok okunan haberleri için tıklayın