Karamandan.com

Karamandan.com

28 Eylül 2020 Pazartesi
Virüs yayıyor denilen Türkler'den etliekmekli insanlık dersi
Belçika'da virüs yayıyor diye algı oluşturulan Türkler etliekmek dağıtarak insanlık dersi verdi.
Kategori : Gurbetçilere
08 Nisan 2020 16:19
 
Virüs yayıyor denilen Türkler'den etliekmekli insanlık dersi
karaman

Belçika'da virüs yayıyor diye algı oluşturulan Türkler etliekmek dağıtarak insanlık dersi verdi.

Karamanlı hemşehrilerimizin de yaşadığı ve toplamda 200 Bin Türk vatandaşın yaşadığı Belçika'da, aşırı sağcı guruplar ve bazı siyasilerin günah keçisi olarak olarak Türkleri hedef seçip "Virüsü Türkler yayıyor" diyerek algı oluşturmaya çalışmalarına rağmen bölgede yaşayan Türkler insanlık dersi veriyor.

Flaman hükümetinde Çevre, Turizm ve Adalet Bakanı olan, Türkler ve Müslümanlar hakkındaki ırkçı ve İslamofobik çıkışları ile bilinen aşırı sağcı N-VA partisi üyesi Zuhal DEMİR 21 Mart’ta kendi Facebook hesabında Türkleri suçlayıcı probagandasına, Belçikalı başka Milletvekilleri' de katıldı. Bu paylaşımlar üzerine ülke genelinde bir anda Türklere karşı aşırı bir tavır alınmasına sebep oldu.

Büyükelçiliğin olaya el koyması üzerine hastanelerden alınan bilgi ve hastane yönetimlerinin yaptığı basın açıklamalarıyla konunu bir algı oyunu olduğu ortaya çıktı. Bu konu Türkler arasında büyük rahatsızlığa yol açtı.

Belçika’daki Türk toplumu Koronavirüs krizine karşı nasıl bir tutum sergiledi?

Belçika’nın salgına hazırlıksız yakalanması ve ardından hastanelerde maske sıkıntısı çekildiğinin öğrenilmesiyle beraber UID başta olmak üzere STK' ların katkılarıyla Türk kökenli kadınların evlerinde bulunan dikiş makinalarıyla Koronavirüs salgınına karşı mücadele eden sağlık çalışanları için gönüllü olarak maske dikmeye başladıkları bilinmektedir. Ayrıca bazı Türk kökenli işletme sahipleri de piyasada buldukları maskeleri satın alarak sonrasında hastanelere bağışlamıştır.

TÜRKLER VARLIĞINI HİSSETTİRDİ

Ayrıca Türk İş adamları ve market sahipleri bağışta bulunarak ihtiyaç sahiplerine gıda ve hijyen malzemeleri ulaştırılmakta, bazı hastahanelerin sağlık çalışanlarının günluk öğün yemekleri ve su ihtiyaçları giderilmektedir.

Vatandaşlarımızın Belçika toplumundaki diğer bireyler gibi bu zorlu günleri en az kayıpla atlatmak adına ellerinden geleni yaptıklarını göstermektedir.

Türk baba kız sağlık personeline yardım kampanyası başlattı

Öte yandan Belçika Türk baba kızın, sağlık personeline yardım amaçlı başlattığı kampanyayı konuşuyor.

Brüksel’de baba ile kızı, “Ele Ele” projesi altında sağlık personeline yardım amaçlı bir kampamya başlattı. Bilindiği gibi Belçika'da acil serviste çalışan personel günde sık sık ellerini yıkamaktadır ve uzun vadede sağlık problemi yaşamaktadır. Ve son günlerde koronavirüs sebebiyle ülkenin sağlık sektörü yavaş yavaş krize doğru gitmektedir.

Bu sebeple ülkenin dört bir yanında, çeşitli hastanelerde halka yönelik yardım kampanyaları başlatıldı. Amima Kökten ve Halis Kökten de bu yardım kampanyası zincirine el attı. Amina Kökten (Thepinkmina) sosyal medyada aktifliğini insani amaçlı kullanmak arzusuna babasını da faal duruma getirerek “El Ele” lampanyasını başlattılar.

Baba kız, vatandaşa İnstagram ve Facebook aracılığıyla duyuru yaparak projelerine hız kattılar ve vatandaşlardan hastane personelinin ihtiyacı olan el kremlerini toplayıp ve hastanelere tedarik misyonunu üstlendiler.

Haber: Osman Gültekin / Belçika

 

Okunma : 7877
Foto galeri
guney sigorta
EKSPERTİZ
karaman


Gündem haberleri
Doktorlara 'Ölüyorum, beni kurtarın' diye yalvardım
24 Eylül 2020 Okunma: 9153 Gündem
Arabayla dolaşırken fenalaşan genç hayatını kaybetti
25 Eylül 2020 Okunma: 7584 Asayiş
Tüfekle vurduğu eski eşini taşırken yakalandı
25 Eylül 2020 Okunma: 7128 Asayiş
Son dört günün en çok okunan haberlerini gösterir
Ayın en çok okunan haberleri için tıklayın