Foto galeri

Karamandan.com

Karamandan.com

 
 
Tarih : 15 Nisan 2019  -  Saat : 22:40:24   Görüntülenme: 3369

Ünlü Notre Dame Katedrali yanıyor

Fransa'nın başkenti Paris'te bulunan dünyaca ünlü Notre Dame Katedrali'nde yangın çıktı. Katedralin çatısının tamamı çıkan yangında çöktü.Paris Emniyet Müdürlüğünden yapılan açıklamada, Avrupa'da en çok ziyaret edilen yerlerin başında gelen tarihi Notre Dame Katedrali'nde renovasyon çalışmaların yapıldığı bölümde yangının çıktığı aktarıldı.

Paris'in simgelerinden 850 yıllık ünlü Notre Dame Katedrali'nde çıkan yangın nedeniyle katedralden uzak durulması çağrısında bulunuldu.

Olay yerine gelen itfaiye ekipleri, sebebi henüz belirlenemeyen yangını söndürmek için çalışma başlattı.

Çevre binalarda bulunanlar tahliye edildi. Notre Dame Katedrali'nin çatısının tamamı çıkan yangın sonucu çöktü.

Yangının söndürülememesi nedeniyle çevre binalarda yaşayanların tahliye edilmesine karar verildi.

Macron olay yerine gidiyor. Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, sarı yeleklilerin taleplerine ilişkin yapacağı konuşmayı iptal ederek olay yerine hareket etti.

Sosyal medya hesabından mesaj paylaşan Macron, "Notre Dame alevler içinde. Tüm ulus duygu yüklü. Düşüncelerim bütün Fransızlar ve Katolik dünyasıyla beraber. Tüm yurttaşlarımız gibi ben de parçamızın bu akşam yanmasından üzüntü duyuyorum." ifadelerini kullandı.

Meryem Ana'ya ithafen 12'nci yüzyılda inşa edilen ve 5 bin 500 metrekare alanı kaplayan Notre Dame Katedrali, her yıl milyonlarca ziyaretçiye ev sahipliği yapıyor.

Victor Hugo Notre Dame'in Kamburu eserini bu katedralden esinlenerek yazdı. Yapımı yaklaşık 170-200 yıla yakın sürdü.

Ünlü Notre Dame Katedrali yanıyor
Ünlü Notre Dame Katedrali yanıyor Fransa'nın başkenti Paris'te bulunan dünyaca ünlü Notre Dame Katedrali'nde yangın çıktı.