Karamandan.com

Karamandan.com

13 Kasım 2019 Çarşamba
Otobüste bagaj kavgası
Karaman'da TCDD otobüslerinde özellikle gurbetçi vatandaşlarımız bagaj sorunu yaşıyor.
Kategori : Gurbetçilere
31 Ağustos 2019 17:18
 
Otobüste bagaj kavgası

Karaman'da TCDD otobüslerinde özellikle gurbetçi vatandaşlarımız bagaj sorunu yaşıyor. 

Karaman'da TCDD bünyesinde çalışan personelin özellikle gurbetçilere ikinci çanta veya valiz için sorun çıkarmaları tepkilere yol açıyor. 

Görevlilerin yolcular için sadece 1 çanta veya valiz taşınabileceğini söylediklerini iddia eden gurbetçiler memleketlerinden gurbete giderken zorluk yaşıyorlar.

Karaman'da yapımı devam eden hızlı tren altyapı çalışmaları nedeni ile Karaman'dan Konya'ya tren yolcuları Devlet Demir Yolları tarafından otobüsler ile taşınıyor. Otobüsler ile Karaman tren garından alınan yolcular Konya tren garına ulaştırılıyor.

TCDD adına Karaman'dan Konya'ya giden otobüslerde ise TCDD'ye ait mutlaka 1 görevli bulunuyor. TCDD adına Konya'ya giden otobüslerde  iddiaya göre ikinci çanta veya valiz bazı görevliler tarafından otobüse alınmıyor. 

Kameralar karşısında da 1 kişinin sadece 1 çanta veya valiz götürebileceğini söyleyen görevli gazetecilerin sorularınıda yanıtsız bırakıyor.

RESMİ BAGAJ SINIRI NE?

TCDD resmi web sayfasında ise "Ticari mahiyette olmayan; 65x50x35 cm. ebatlarını geçmeyen 1 parça veya, 55x40x23 cm ebatlarını geçmeyen 2 parça veya, Tren içerisinde baş üstünde bulunan bölüme sığacak ölçülerde sporcu çantaları( kişi başı iki parça), el bagajı (kabin bagajı) olarak kabul edilerek göre ücretsiz taşınır. Yukarıda sınıflandırılan eşyaların yolcu başına tamamının toplam ağırlığı yolcu başına 30 kg. `ı geçemez. Yukarıda belirtilen miktarın dışında yine aynı ölçülere sahip olmak kaydı ile yolcu yanında bulunan ilave bagajlar parça başına 10. 00 TL ücrete tabidir. Ücretli dahi olsa yukarıda belirtilen ebatlarda taşınacak valiz sayısı orta boy valizlerde iki, küçük boy valizlerde üç adetten fazla olamaz.  Ayrıca yukarıda belirtilen ölçülerden daha büyük boy (battal boy ) valizlerden birinci valiz için 10.00 TL sabit ücret, 2. parça battal boy valiz için 30 TL sabit ücret alınır. Yüksek Hızlı Trenlere kabul edilecek Battal boy valiz sayısı kişi başı iki adetten fazla olamaz." denilmektedir.

Okunma : 12199
Foto galeri
EKSPERTİZ
seç
maboto
guney sigorta
Gündem haberleri
Karaman'da öğrencilerine cinsel istismarda bulunduğu iddia edilen öğretmen tutuklandı
12 Kasım 2019 Okunma: 25457 Asayiş
Karaman'da yeni iş yeri açıldı
09 Kasım 2019 Okunma: 9875 Ekonomi
Mahalleli mağdur geçiş hakkı istiyor
12 Kasım 2019 Okunma: 9137 Gündem
Son dört günün en çok okunan haberlerini gösterir
Ayın en çok okunan haberleri için tıklayın