Foto galeri

Karamandan.com

Karamandan.com

 
 
Tarih : 09 Ekim 2019  -  Saat : 13:11:59   Görüntülenme: 4093

Hollanda'nın Karamanlı genç işadamları başarılarını katlıyor

Hollanda'da yayımlanan Manşet Gazetesi'nden Mehmet Ali Topçu'nun Hollanda genç girişimcilerinden Karamanlı hemşehrimiz Recep Duyar ile yaptığı söyleşi.

Recep bey öncelikle iş yeriniz hayırlı uğurlu ve bol kazançlı olsun. Yeni yeriniz Fresh Apetite’ye hangi tarihte start verdiniz?

Herkese hitap etsin diye işyerimizin ismini Fresh Appetite koyduk. Buraya 1 Haziran 2019 tarihi itibariyle giriş yaptık ve 10 Haziran'da anahtarı aldık. 12 Ağustos’a kadar tamir tadilat işleri sürdü. 13 Ağustos itibariyle de bismillah dedik kapıları açtık. Bir ayı henüz yeni doldurduk hamdolsun ilgi alaka çok iyi. Henüz çevremize çok fazla duyurmadık, inşallah bundan sonra daha fazla ilgi göreceğimize inanıyorum.

Mönüleriniz konusunda açıklamada bulunabilir misiniz?

Konseptimiz sağlıklı ve doğal yiyecekler üzerine olduğu için mönülerimizi kendimiz günlük taze olarak hazırlıyoruz. Biz bu yönümüzle farklı olmaya çalışıyoruz. Organik yani doğal malzemeler kullanıyoruz. İşyerimizde başta Wrap olmak üzere spesiyalimiz olan 16 farklı salata ve 16 çeşit kumpirde iddialıyız. Burger mönülerimiz de oldukça zengin. 

Wrap dediğimiz dürüm yiyeceklerinde müşteri kendi istediği salatadan istediği kadar alabiliyor, doğru değil mi?

Kesinlikle… Müşterimiz 16 çeşit salatadan, istediği kadar alabilir. Bizde bunu bir slogan haline getirdik : “İstediğinden istediğin kadar doldur.” Bu uyguladığımız kampanyamız şu ana kadar gerçekten büyük ilgi gördü. Çok şükür iyi de gidiyor. Zaman içerisinde benzer uygulamalarımız olacak, ürün yelpazemizi daha da genişleteceğiz. 

Neden sağlıklı yaşam konsepti, bu fikir nereden çıktı?

Şu ana kadar takip ettiğimiz kadarıyla  sağlıklı yaşam konsepti alanında Hollanda’da Türk İşletmeleri içersinde bu uygulamanın benzerini henüz yapan bir işletmeye rastlamadık. Yani biz bu konsept üzerine hizmet veren ilk Türk iş yeriyiz. Bu konuda bir ilk olduğumuzu düşünüyorum Hollanda’da.

Sizin gastronomi alanında tecrübeye sahip olduğunuzu biliyoruz. Üstelik Amsterdam'da yıllarca bu alanda işletmecilik yaptınız. Rotterdam’ın merkezi kalbi durumunda olan bir yerde böylesi bir mekâna açmak fikri nereden doğdu? Şuana kadar gördüğünüz kadarıyla müşteri potansiyelini Türkler mi, Hollandalılar mı yoksa diğer milletler mi oluşturdu?

Evet, bu alanda 7-8 yıl kadar hizmet verdik tecrübe edindik.  Bu da bizim bu alanda adım atmamızı kolaylaştırdı, bu işi sürdürmemize vesile oldu. Rotterdam da ikamet ediyorum sürekli Amsterdam'a gidip gelmek her manada sıkıntılı oluyor idi. Rotterdam merkezinde bu iş yerinin satılık olduğunu öğrendikten sonra araştırdık ve burayı almaya karar verdik. En büyük avantajı en büyük artısı haftanın 7 günü açık olması, Rotterdam merkezinde ve Markthal kapalı çarşısının hemen yanında olması bizim bu işletmeyi devralmamıza neden oldu.  Yaklaşık bir aydır gördüğümüz manzara ise her türlü milletten müşterilerimizin olduğu yönünde. Öğrenci müşterilerden tutun çalışanlar işyerimizi sürekli ziyaret eden insanlar. Hollandalı müşteri yüzdesi biraz daha fazla görünüyor.

Hâlihazırda kaç kişilik personeliniz var?

Özellikle baş aşçımız Hollandalı, kendisi uzun yıllardır bu alanda tecrübeye sahip başarılı bir insan. O yüzdendir ki mönülerimizi aşçımızın belirlemesi sonucu gerçekleştirdik. Türk Faslı ve başka milletlerden olan 6 kişilik ekibimiz var.

Recep Bey işyeriniz hangi günler ve hangi saatler arası hizmet veriyor?

Haftanın 7 günü sabah 9'dan akşam 20`ye kadar açığız. Cuma cumartesi günleri 21`e kadar açığız. Öndeki terasımıza oturup orada bir yemek yemek, orada bir şeyler içmek gerçekten çok güzel. Yemek eşliğinde, gerek küp evler olsun gerek Markthal çarşısı olsun haftanın 2 günü semt pazarı olsun bunları terasta dinlenerek gözlemlemek çok güzel.

İleriye yönelik bir planınız hedefiniz var mı, varsa okuyucularımızla paylaşabilir misiniz?

Acele etmeden planlı programlı ve talebe göre işlerimizi yürütmeyi planlıyoruz. Şartların oluşması durumunda neden bir iki veya üç şube açılmasın ki!

Biraz da işyerinizin teknik yapısı ile alakalı bilgi verebilir misiniz?

İşyerimiz 2 katlı. Asıl iş yaptığımız yer aşağısı giriş bölümümüz. Yukarıdaki salonumuz ise ihtiyaca göre özel günlere veya bir özel programlara rezerve edilebilecek kiraya verilebilecek bir yapıya sahip. Talep olursa mekânımızı kiraya verme imkanımız var. Teras giriş ve yukarı bölümler toplamda 100 kişiye hitap edecek kapasitede. İlerleyen zaman içerisinde belki açık büfe kahvaltı konseptini uygulayabiliriz, henüz karar vermiş değiliz ama düşünüyoruz. 

Sizin genç bir MÜSİAD Üyesi olduğunuzu biliyoruz, Genç Müsiad Rotterdam da aktif göreviniz var mı?

Evet, yıllardır genç MÜSİAD Rotterdam şubesinde üyeyim ve orada aktif yönetim kurulunda görev yapmaktayım.

Röportaj: Mehmet Ali Topcu

Karaman haber / Karamandan.com

Röportaj: Mehmet Ali Topcu

Karaman haber / Karamandan.com

Hollanda'nın Karamanlı genç işadamları başarılarını katlıyor
Hollanda'nın Karamanlı genç işadamları başarılarını katlıyor Hollanda'da yayımlanan Manşet Gazetesi'nden Mehmet Ali Topçu'nun Hollanda genç girişimcilerinden Karamanlı hemşehrimiz Recep Duyar ile yaptığı söyleşi.