Foto galeri

Karamandan.com

Karamandan.com

 
 
Tarih : 18 Haziran 2019  -  Saat : 12:06:31   Görüntülenme: 3183

Hollanda gündemine dair 15 haber
Karamanlı gurbetçilerimizin çokça yaşadığı Hollanda'dan 15 güncel haberi topladık.

1- Amsterdam’ın sevilen abisi Şaban Berk infaz edildi

Amsterdam şehrinin sevilen simalarından olan Şaban Berk, dük akşam uğradığı silahlı saldırı sonucu hayatını kaybetti. Şehrin kuzeyinde Papaverweg sokağında, saat 21:20 sıralarında uğradığı silahlı saldırı sonucu hayatını kaybeden kişinin, Amsterdam şehrinin tanınan ve renkli siması Şaban Berk olduğu ortaya çıktı.

2- Rotterdam Avrupa İslam Üniversitesinin yetkileri alındı

Rotterdam şehri Avrupa İslam Üniversitesi'nin (IUE) yetkilerinin elinden alındığı ve Üniversite statüsünü kaybettiği açıklandı. Hollanda Eğitim Bakanı İngrid van Engelshoven, , Eğitim Müfettişliği tarafından yürütülen soruşturma sonrası yayılanan rapora istinaden, Rotterdam İslam Üniversitesinin ünvanının ve yetkilerinin alındığını duyurdu.  Rapora göre okulun ciddi Mali ve idari sorunları var.  Okul geçtiğimiz şubat ayında zaten iflas açıklamış ve eğitimi durdurmuştu.

3 -Hollanda'da emeklilik sistemi değişiyor mu?

FNV sendika üyelerinin hafta sonu onaylaması ile son engelde aşıldı. Yeni yasanın yaz tatili öncesi mecliste onaylanarak senatoya gönderilmesi bekleniyor. (AOW) Emeklilik yaşı önümüzdeki 3 yıl 66 olarak sabit kalacak. Düşük gelirliler 3 yıl daha erken emekli olabilecekler. AOW yaşı 2024 yılında 67'e yükselecek. Mevcut yasa ile 2021 yılında 67 olacaktı. 3 sene dondurulduğu anlamına geliyor.

4- Avrupalı Türklerden bilet fiyatlarına isyan ve fiyatları düşürün çağrısı

Beş kişilik bir ailenin uçak bileti fiyatının 5 bin avroyu geçtiğini söyleyen aileler, ” Artık yetkililerin bu sesi duyması gerekir. Uçak biletlerinin fiyatını düşürün #HepbirlikteTürkiyeyeUçalım çağrısında bulundu. Bilet fiyatı düşsün eziyetimiz bitsin Avrupalı Türkler Astronomik ve uçuk fiyatlara yükselen yaz sezonu biletleri için Milli hava yolumuz olan Türk Hava Yollarına çağrı bulundular. Fiyatları makul ve ödebilir yapın #HepbirlikteTürkiyeyeUçalım dediler.

5- Hollanda’da Lise bitirme sınav sonuçları açıklandı

Hollanda’da Mayıs ayının ilk haftası ülke genelinde yapılan Lise bitirme Final Sınav sonuçları açıklandı. Anasayfa  Teknoloji  Hollanda’da Lise bitirme sınav sonuçları açıklandı. Hollanda’da, 2018 – 2019 eğitim yılı lise dengi okul bitirme sınavlarına 217 bin öğrenci katıldı.  VWO – HAVO ve MBO, Fen lisesi, düz lise ve Meslek Liselerinde son sınıfta okuyan öğrenciler, bir sonraki eğitimlerine, yani yüksekokul veya üniversite eğitimlerine devam edebilmek için, Lise öğretim bitirme Final Sınavlarına giriyorlar.

6- Hollanda'da tüketici fiyatları Mayıs yüzde 2,4 arttı

Hollanda İstatistik Bürosundan yapılan açıklamaya göre, tüketici fiyatları 2019 yılı mayıs ayında yüzde 2,4 artış gösterdi. Günlük yiyecek, giyim, benzin, kira ve sigorta primlerinde fiyatlar artarken,  Elektirik ve doğalgaz fiyatları ve ulaşım giderlerinde fiyatlar değişmedi.  Fiyatların azaldığı tek sektör ise giyim ve ayakkabı oldu.

7- Hollanda'da Hastalıktan ödenek alan 2 bin kişi tekrar kontrol edilecek!

Hollanda İşçi Sigortaları Kurumu (UWV), Hastalıktan iş göremez gerekçesiyle ödenek alan emekliyi yeniden muayenene çağırıp, sıkı kontrolden geçirecek. Hollanda' da Hastalıktan ödenek alanlar tekrar kontrol edilecek!!! Hollandada 2006 ile 2010 yılları arası, yaklaşık 3 bin kişinin doktor yerine  hemşireler tarafından muayene edilerek, malulen emkli edildikleri ortaya çıktı. 

8- Hollandalı senatörden İsrail için mücadele sözü

Hollanda'da Reformcu Devlet Partisi (SGP) Senatörü Diederik van Dijk, İsrail için mücadele edeceği sözünü verdi. Van Dijk, Hollanda Senatosunda iki gün önce yapılan yemin töreni sonrası sosyal medya hesabından, İsrail için mücadele sözünde bulundu. Senatör, "Peter Schalk ile yeniden Hollanda Senatosunda yemin ettik. Yaşam için mücadele. Aile için. İsrail için." mesajını paylaştı. İsrail'e yakınlığıyla bilinen SGP'nin resmi internet sayfasında İsrail politikasına ilişkin için özel bir bölüm bulunuyor. Kudüs'ün tamamının İsrail'e ait olduğunu iddia eden SGP, Hollanda'nın bu ülkedeki büyükelçiliğinin de Kudüs'e taşınmasını istiyor. ABD'nin işgal altındaki Golan Tepeleri'ni "İsrail toprağı" şeklinde tanımasını destekleyen parti, Birleşmiş Milletler Filistinli Mültecilere Yardım Ajansının (UNRWA) varlığının gereksiz olduğunu savunuyor.

9- Halil Erol cinayet zanlısı yakalandı

Polis tarafın yapılan açıklama ile duyurulan habere göre 2010 yılında Steenwijk şehrinde hunharca öldürülen Halil Erol un cinayet zanlısı şüphesi ile bir kişi gözaltına alındı. Tam 9 yıldır aydınlatılamayan ve cesedinin bazı parçaları bulunamayan Halil Erol ciyanetinde daha önce aralarında eski eşi de dahil bir çok kişi gözaltına almış ve ancak sonradan serbest bırakmıştı. Polis Meppel şehrinde yakalanan 42 yaşındaki zanlının uzun soluklu bir adli tıp çalışması sonucunda elde edilen deliller ışığında yakalandığını açıkladı. Bu yakalanma ile cinayetin 9 senenin ardından aydınlatılması bekleniyor.

10- Hollandalı Müslümanlardan afiş dağıtan ırkçı lidere tepki

Hollanda'nın Eindhoven kentinde Faslıların gittiği El Furkan Camisi önünde izinsiz afiş dağıtan İslam ve göçmen karşıtı PEGIDA hareketi liderine tepki gösterildi. Hollanda'nın Eindhoven kentinde Faslıların gittiği El Furkan Camisi önünde izinsiz afiş dağıtan İslam ve göçmen karşıtı PEGIDA hareketi liderine tepki gösterildi. Hollanda basınında çıkan haberlere göre, kendilerini "Batı'nın İslamlaşmasına karşı vatansever Avrupalılar" olarak tanımlayan PEGIDA'nın Hollandalı lideri Edwin Wagensveld ve bazı PEGIDA üyeleri El Furkan Camisi önünde İslam karşıtı afiş dağıttı.

11- Hollanda'nın Eroin kralı Türk yakalandı

İspanya'nın kuzey batısındaki Galicië kentinde dün gece düzenlenen operasyon ile Hollanda ve Türk vatandaşlığına sahip, Eroin kralı lakaplı Sadullah U. yakalandı. Yapılan açıklamalarda, son yıllarda uyuşturucu kaçakçılığına karşı Avrupa'da yapılan en büyük operasyonlardan birinin düzenlendiği kaydedildi. Yakalananların arasında, Hollanda pasaportlu Türk vatandaşı Sadullah U. (61) yakalandı. Bu kişinin şebekenin lideri olduğu ve Eroin kralı anlamına gelen alias Nicol lakaplı olduğu belirtildi.

12- İPLE ASILI BULUNAN 12 YAŞINDAKİ TÜRK ÇOCUK HASTANEDE ÖLDÜ

Almanya’da bir okulun spor salonunda iple asılı halde bulunan Türk kökenli A.T 10 gündür tedav gördüğü hastanede yaşamını yitirdi.

13- HOLLANDA’DA PEGİDA’NIN IRKÇI LİDERİ CAMİ ÖNÜNDE DAYAK YEDİ

Hollanda’nın Endhoven kentinde Faslıların gittiğ El Furkan Camisi önünde izinsiz afiş dağıtan İslam ve göçmen karşıtı PEGIDA hareket lider dayak yedi.

14- BULGARİSTAN’DAN GURBETÇİLERE YENİ ‘ÇORBA PARASI’ TUZAĞI

Anavatana araçlarıyla giden gurbetçlerimiz son zamanlarda Bulgarstan’da yen bir çorba parası tuzağıyla karşılaşıyor. Bulgartstan’dan geçecek olanları gümrüklerde pasaport kontrollerinde evraklarını iyi kontrol etmeleri konusunda uyarıyor. Bulgarstan’ın giriş gümrüğünde pasaport ve oturum belgelerini gümrük memuruna teslim eden vatandaşlar, kendilerne teslim edilen evraklarının bilnçli olarak eksik teslim edildiğini idda ediyorlar. Durumu fark ettklerinde geri dönemeyen, ya da çıkış gümrüğünde fark eden vatandaşlar, çıkıştak memura durumu izah ettiklerinde polisin giriş memuruyl irtbat kurduğunu ve belgelernin girşte kaldığını itraf ettklerini söylüyorlar.

15- HOLLANDA’DA MALULEN EMEKLİ OLAN 2000 KİŞİNİN DOSYASI YENİDEN İNCELENECEK

Sosyal İşler Bakanı Wouter Koolmees, Gronngen’deki UWV kurumu tarafından değerlendirilen 1991 malulen emekli olmaların dosyasını yenden gözden geçireceklerini söyledi. UWV, normalnde hasta kişinin durumuna göre karar vermektedir. örneğin bir kişinin kalıcı hastalığı varsa ve iş göremez durumda ise bu da uzman Doktorlar tarafından tespit edilrse bu kişinin malulen emekli olma hakkı bulunmaktadır. Mart ayının sonunda bakan Koolmees, bu yöntemin ‘operasyonel ve yasal şartlarda’ yanlış olduğunu belrtmşti.

Hollanda gündemine dair 15 haber
Hollanda gündemine dair 15 haber Karamanlı gurbetçilerimizin çokça yaşadığı Hollanda'dan 15 güncel haberi topladık.