Karamandan.com

Karamandan.com

29 Şubat 2020 Cumartesi
Gurbetçilerin sadece acil tedaví ve reçeteleri karşılanacak
Türkiye'ye gelen gurbetçilerin artık sadece acil tedaví ve reçeteleri karşılanacak.
Kategori : Gurbetçilere
11 Eylül 2019 23:38
 
Gurbetçilerin sadece acil tedaví ve reçeteleri karşılanacak

Türkiye'ye gelen gurbetçilerin artık sadece acil tedaví ve reçeteleri karşılanacak.

Avrupanın bir çok farklı ülkesinde yaşayan gurbetçilerimiz bugüne kadar Türkiye'ye geldiklerinde tedavi olmak veya kullandıkları ilaçları almak istediklerinde sadece cüzi bir katkı payı ödeyerek alabiliyorlardı. Ancak Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) 2 Eylül 2019 tarihinden itibaren sadece acil durumlardaki tedavi ve ilaç masraflarını karşılayacak.

Türkiye ile sağlık alanında sözleşme imzalamış ülkelerde ikamet edenlerin Türkiye’de geçirdiği süre boyunca yurt dışında bağlı oldukları sağlık sigortası şirketinden sağlık belgesi almaları şartı ile sağlık hizmetlerinden ücretsiz olarak yararlanma hakları vardı. Ancak Almanya tarafından başlatılan sonrasında Hollanda dahil diğer ülkelerinde dahil olduğu yeni uygulama ile yıllık izinlerinlerini Türkiyede geçirenler Turist muamelesi görecek.  Kısa acil olmayan durumlarda tüm sağlık gidelerini cepten karşılayacak ve sonrasında iadesi istenecek.
 
Türkiye’de geçici süre ile bulunan yani izinli v.s. olarak gelen Almanya, Avusturya, Hollanda, Belçika, Makedonya, Romaya, Arnavutluk, Bosna Hersek, Çek Cumhuriyeti, Lüksemburg’da yaşayan gurbetçilerimiz SGK’ya başvurup YUPASS numarası alarak tüm sağlık hizmetlerinden yararlanabiliyordu. Fakat 2 Eylülden itibaren yapılan değişiklikle Sosyal Güvenlik Kurumu geçici süre ile ülkemizde bulunan gurbetçilerimizi turist olarak kabul ediyor ve sadece acilde yazılan ilaçlarını karşılıyor. "
 
GURBETÇİ VATANDAŞLARIMIZ TURİST OLARAK KABUL EDİLECEK

Saydan, "Eczacılar olarak kurumdan uygulama değişikliklerini yaparken önce resmi duyuru yapmasını istiyoruz. Maalesef kurum önce uygulamaya başlıyor sonradan duyuru yayınlıyor. Vatandaşa karşı güç durumda kalıyoruz" diyerek şöyle devam etti: 
"Suriyeli misafirler ilaç katılım payı, muayene ücreti vs. ödemeden tüm ilaçlarını alabilmekte ancak, gurbet ellerde çalışan ülkeye döviz girdisi sağlayan vatandaşlarımızın anavatana gelmeleri SGK tarafından “turistik gezi “ olarak kabul edilmekte ve ilaç paralarını kendileri ceplerinden karşılamak zorunda kalmaktadırlar. Eczane eczacılarının sendikası TEİS olarak, bu durumun eczanelerimizden kaynaklanmadığını, kurumun uygulaması olduğunu gurbetçi vatandaşlarımızın ve vatandaşlarımızın bilgisine sunmak istiyor, bu uygulamanın da bir an önce düzeltilmesini talep ediyoruz. "
 
TÜRKİYEDE İKAMET EDEN GURBETÇİ KÖKENLİLER İÇİN GEÇERLİ DEĞİL

45 yasasından veya hastalıktan veya emekli ve malülen emekli olup ikametgahını Türkiyeye alanlara da Türkiye SSK sının zorluk çıkardığı ve her işlem için hastanelerin ücret talep ettiği duyumunu alıyoruz. Burada bir yanlış anlaşılma olduğu Hollanda Sigorta şirketi tarafından teyit edildi. Türkiyede yaşayanlar geçici olarak değil yerleşik olarak kayıt altına alınıp sigorta işlemi yapılması gerekiyormuş.  Bu kişilerin, Türkiyedeki sağlık harcamaları tamamen sigorta kapsamında olup, her hangi bir zorluk veya değişiklik söz konusu değil. 

2 Eylülde Başını Almanyanın çektiği sonradan Hollandanında dahil olduğı yeni uygulama ile bu ülkelerdeki sigorta şirketleri, dolandırıcılığı ve şişirilmiş faturaları önlemek için, acil olmayan durumların karşılıklı özel izne tabi tutulması veya kişinin cebinden ödeyip, tatil sonrası geri talep bildirisi ile talep edilmesi isteniyor. 

KONU ile ilgili olarak GURBETÇİLERİN VEKİLİ OLARAK BİLİNEN Sayın Mustafa Yeneroğlu Bazı Avrupa ülkelerinde yaşayan ve Türkiye’de geçici olarak bulunan vatandaşlarımızın sağlık hizmetlerinden yararlanabilmesi noktasında gelen yoğun şikâyetlere binaen açıklama yapmış ve açıklamasında daha önce katkı ve katılım payları hariç alkıları hizmetten ücretsiz yararlanabildiklerini fakat 2 Eylül 2019 tarihinden itibaren milyonlarca vatandaşımızın sorun yaşadığı dile getirdi. Ayrıca daha fazla vatandaşımızın mağdur olmaması için konuyu Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığımızdan vatandaşlarımızı ciddi manada mağdur eden mevcut uygulamanın askıya alınması ve ikili anlaşmaların vatandaşlarımızın zorunlulukları ve karşılıklı menfaatler doğrultusunda tekrar ele alınıp güncellenmesi için talepte bulunduklarını ve bundan sonraki süreçte de konunun yakın takipçisi olacaklarını söyledi.

Okunma : 1607
Gündem haberleri
Şehit Olan Kardeşinin Acı Haberini Karaman'da Aldı
28 Şubat 2020 Okunma: 20709 Gündem
Karaman’da 23 yaşındaki genç, kanlar içinde ölü bulundu!
26 Şubat 2020 Okunma: 12212 Asayiş
Karaman Hava Durumu; Önce Yağmur Sonra Kar Geliyor!
27 Şubat 2020 Okunma: 11367 Karaman Hava Durumu
Son dört günün en çok okunan haberlerini gösterir
Ayın en çok okunan haberleri için tıklayın