Karamandan.com

Karamandan.com

07 Aralık 2019 Cumartesi
Gurbetçiler MÜSİAD'ın iftar programında buluştu
Hollanda’da Müstakil Sanayici ve İşadamları Derneğince (MÜSİAD) İftar programı düzenlendi.
Kategori : Gurbetçilere
27 Mayıs 2019 10:48
 
Gurbetçiler MÜSİAD'ın iftar programında buluştu

Hollanda’da Müstakil Sanayici ve İşadamları Derneğince (MÜSİAD) İftar programı düzenlendi.

MÜSİAD Amsterdam, Rotterdam ve Utrecht şubelerince Haarlemmermeer Belediyesine bağlı Badhoevedorp köyündeki bir otelde düzenlenen iftara, Türkiye’nin Lahey Büyükelçisi Şaban Dişli, Amsterdam Başkonsolosu Engin Arıkan, MÜSİAD Yurt Dışı Teşkilatlanma Başkanı İbrahim Uyar, Amsterdam Şubesi Başkanı Ümit Akbulut, Rotterdam Şubesi Başkanı Mustafa Duyar, Utrecht Şubesi Başkanı Ali Köklü, Yunus Emre Enstitüsü Amsterdam Müdürü Abdullah Altay, Uluslararası Demokratlar Birliği Hollanda Başkanı Turan Atmaca, THY Hollanda Müdürü Cengiz İnceosman ve iş adamları katıldı.

Dişli, iftar öncesi yaptığı konuşmada, Hollanda’daki 25 bine yakın iş adamının iki ülke arasında köprü vazfesi gördüğünü söyledi. Dişli, “İki ülke arasındaki ilişkilerde önemli bir süreçten geçtik. İlşkilerimiz her geçen gün pozitif yönde ilerliyor. Toplumumuzun üzerindeki pskolojik baskı yavaş yavaş gideriliyor.” dedi.

Türkiye ile Hollanda arasındaki ticaretin geliştiğini, Türkiye’ye bu ülkeden gelen turist sayısının arttığını dile getiren Dişli, karşılıklı görüşme ve ziyaretlerin yeni dönemde de devam edeceğini belirtti.

Uyar da Hollanda ile ticari ilşkilerin canlı tutulması gerektiğine işaret ederek, “Ticari her türlü bilgiyi karşılıklı paylaşmalıyız ki fırsatları daha iyi değerlendirelim. Hedef pazarlarda stratejik çalışmalar yapmalıyız.” diye konuştu.

Yeni dünya düzeninde şirketlerin ve sivil toplum kuruluşlarının öneminin arttığını söyleyen Uyar, “Teşkilatlarımızla bulundukları bölgelerde oluşturduğumuz yerel gücü, merkez daha güçlü kılmaktadır. Yerelde güçlülük, merkezde de güçlü bir yapıyı temin edecektir” ifadesini kullandı.

Uyar, Türkiye ve Hollanda’nın ekonomik, ticari, siyasi ve tarihi açıdan birbirini tamamlayan iki ülke olduğunu belirterek şunları kaydetti:

“Türkiye’nin Hollanda’ya ihracatı 4,8 milyar dolar, Hollanda’dan ithalatı ise 3,3 milyar dolar. Dış ticaret fazlası veriyoruz. Her yıl ülkemize yaklaşık 800 bin Hollandalı turist gelmektedir.”

Uyar, Türkye’nin fırsatlar ülkesi olduğunun muhataplara anlatılması gerektiğini vurguladı.

Selamlama konuşması için kürsüye gelen Rotterdam MÜSİAD başkanı Mustafa Duyar yaptığı kısa konuşmada misafirlere hoş geldiniz dedikten sonra üç başkanın ortak çalışmasıyla meydana gelen bu birliktelikten son derece mutlu olduğunu dile getirdi. Herkesin kadir gecesini şimdiden kutlayarak hayırlı bayramlar dileyen Duyar, ramazanın her bireyin kendisiyle yüzleştiği ve kendisini yenilediği, iş dünyasını düzenlediği, temizlediği ve her yıl insanlığı daha iyiye taşımak için gelen bereketli bir ay olduğunu dile getirdi.

Duyar sözlerini şöyle sürdürdü: “Ramazan sevgidir, samimiyettir, paylaşmaktır. Unutmayalım ki, birlik beraberlik içerisinde olduğumuz müddetçe her geçen gün daha da güçleneceğiz. İşte bugün burada muhteşem bir kalabalıkla bunun bir örneğini görmekteyiz ve bunu mutlaka devam ettirmeliyiz.” diyerek sözlerini tamamladı.

 

Okunma : 1387
Foto galeri
YARIŞMA
seç
maboto
guney sigorta
EKSPERTİZ
MEVLANA YEMEK
Gündem haberleri
Karamanlı kadın kocası tarafından öldürüldü
06 Aralık 2019 Okunma: 22056 Asayiş
Karaman'da büyük halı kampanyası
03 Aralık 2019 Okunma: 9526 Ekonomi
Meteoroloji saat verdi! Kar geliyor...
03 Aralık 2019 Okunma: 8004 Karaman Hava Durumu
Son dört günün en çok okunan haberlerini gösterir
Ayın en çok okunan haberleri için tıklayın