Karamandan.com

Karamandan.com

14 Aralık 2019 Cumartesi
Yücel Yaman kurbanlık satanları ve alanları uyardı
Karaman Damızlık Koyun Keçi Yetiştiricileri Birliği Başkanı Yücel Yaman vatandaşların kurbanlık alanında satanın da dikkatli olmasını istedi.
Kategori : Gündem
10 Ağustos 2019 14:06
 
Yücel Yaman kurbanlık satanları ve alanları uyardı

Karaman Damızlık Koyun Keçi Yetiştiricileri Birliği Başkanı Yücel Yaman vatandaşların kurbanlık alanında satanın da dikkatli olmasını istedi.

Karaman Damızlık Koyun Keçi Yetiştiriciler Birliği Başkanı Yücel Yaman ile Karaman CHP Milletvekili İsmail Atakan Ünver, Çeltek mahallesinde kurulan kurban pazarını ziyaret ederken satıcılarla ve alıcılarla bir süre sohbet ettiler.

Başkan Yaman ve Vekil Ünver, kurban pazarlarını gezerek yetiştiricilere bereketli satışlar ve hayırlı bayramlar dilediler.

Çeltek mahallesinde kurulan pazarda gazetecilere açıklamalarda bulunan Yaman tüm üreticilerin, Karamanlıların ve İslam aleminin kurban bayramını kutladı.

Kurban bayramının hayvan üreticilerinin yetiştirdikleri hayvanların değerlendirilmesi için en önemli fırsat olduğunu belirten Yaman, "Üreticimiz tüm hesaplarını alacağının vereceğini, düğününü  kurbana göre ayarlar. Bu bir gelenektir. Ürettiği satmak için önceden aldığı hayvanları kurban bayramı öncesi satar ve geçimini sağlar. Bu sene küçükbaş fiyatları bin lira ile bin 600 lira arasında. Geçen seneye yakın fiyatlar. Girdilerin artmasına rağmen fiyatlarda değişiklik yok. Yinede üretici kanaatkar. Şikayet etmiyor." diye konuştu.

Hem satıcılara hemde kurbanlık alanlara uyarılarda bulunan Yaman, şunları kaydetti:

" Üreticilerimiz dolandırıcılara karşı dikkatli olsun. Ben koyunu eve bırakıp geleyim, ben bankamatikten para alıp geleyim gibi yalanlara inanmasınlar. Tanımadıkları insanlara parasını almadan hayvan satmasınlar. Aldıkları paraların sahte olup olmadığına dikkat etsinler. Alıcılarda aldıkları hayvanların kurban olup olmayacağını kontrol etsinler. Vatandaşlarımız kurbanlıklarını sokak aralarında değilde belediyemizin gösterdiği yerlerde kessinler. Kurbanlarını kendileri kesemiyorlar sa işin ehli insanlara kestirsinler. Kesilen kurbanların atıklarını açığa atmasınlar. Özellikle hayvanların akciğerlerini yemesinler, kedi ve köpeklere vermesinler. Akciğerleri mümkünse sokak hayvanlarının çıkaramayacağı şekilde toprağa gömsünler veya yakarak yok etsinler. Çünkü akciğerlerde insanlar ve hayvanlar için zararlı olabilecek kistler olabilmektedir."

 

Okunma : 4350
Foto galeri
YARIŞMA
maboto
MEVLANA YEMEK
İSABET
EKSPERTİZ
seç
guney sigorta
Gündem haberleri
Davutoğlu'nun partisi kuruldu, Karamandan iki isim kurucular arasında
13 Aralık 2019 Okunma: 12076 Siyaset
Karamanlı Sanayicinin Büyük Başarısı
12 Aralık 2019 Okunma: 11182 Ekonomi
Sokak ortasında adam vurdular
13 Aralık 2019 Okunma: 10788 Asayiş
Son dört günün en çok okunan haberlerini gösterir
Ayın en çok okunan haberleri için tıklayın