Karamandan.com

Karamandan.com

22 Ekim 2019 Salı
Yücel Yaman; Bu karardan acilen dönülmesi gerekiyor
Karaman Damızlık Koyun Keçi yetiştiricileri Birlik Başkanı Yücel Yaman, Koyun keçi aşılarının ücretli hale getirilmesi ile salgın hastalıkların yayılma endişesini doğurdunu söyledi.
Kategori : Gündem
11 Temmuz 2019 14:27
 
Yücel Yaman; Bu karardan acilen dönülmesi gerekiyor

Karaman Damızlık Koyun Keçi yetiştiricileri Birlik Başkanı Yücel Yaman, Koyun keçi aşılarının ücretli hale getirilmesi ile salgın hastalıkların yayılma endişesini doğurdunu söyledi.

Daha önce el emeği haricinde ücretsiz yapılan koyun – keçi aşıları bakanlığın  02.07.2019 tarih ve E 1864363 sayılı olurları ile ücretli hale getirildi.

Tarım ve orman bakanlığı destek hizmetleri dairesi başkanlığı tarafından il müdürlüklerine gönderilen tebliğ gereği şap, koyun-keçi vebası, koyun – keçi  brucellozu, mavi dil, şarbon, sığır brucellozu ve koyun keçi aşılarının tamamı ücretli hale getirildi.

Karaman Damızlık Koyun Keçi yetiştiricileri Birlik Başkanı Yücel Yaman; "Girdi maliyetlerinin sürekli yükselmesinden dolayı zor durumda olan hayvancılık sektörünün bu güne kadar ücretsiz yapılan ve yapılma zorunluluğu bulanan aşıların paralı hale getirilmesi üreticilerimiz tarafından kaygı verici olarak değerlendirilmektedir. Zira bu tebliğ ile aşı maliyetleri de 5-10 kat arasında artmaktadır. Yem, saman ve çoban maliyetlerinin %50 ila %100 oranında arttığı bir zamanda aşılarında ücretli hale getirilmesi doğru bir karar olamayacaktır" dedi.

Yaman; "Bu karardan acilen dönülmesi gerekiyor. Uygulanması güç olan bu tebliğden dolayı il ve ilçe müdürlüğün veteriner hekimleri de zor durumda kalacaklardır. Cebinde parası olmayan yetiştirici aşı ücretini sonra ödemek isteyecek. Bu paranın ne kadarı gelir! Gelmez ise personel ne yapacak cebinden mi ödeyecek, yoksa aşıyı yapmadan geri dönecek. 

Alınan bu sürpriz karardan dolayı bir çok üretici aşı yaptırmama yolunu tercih edecek ve önümüzdeki yıllarda brucella, şap veba gibi birçok salgın hastalık yaygın hale gelecektir. buda hayvancılığa büyük bir darbe vurmuş olacaktır" dedi.

Okunma : 7957
seç
maboto
EKSPERTİZ
guney sigorta
Gündem haberleri
Elması para etmeyen çiftçinin türkülü isyanı
18 Ekim 2019 Okunma: 11062 Magazin
Komşuları tarafından ölü olarak bulundu
20 Ekim 2019 Okunma: 9509 Asayiş
SON DAKİKA: BABA OĞULU AYAKLARINDAN VURDULAR
20 Ekim 2019 Okunma: 9346 Asayiş
Son dört günün en çok okunan haberlerini gösterir
Ayın en çok okunan haberleri için tıklayın