Karamandan.com

Karamandan.com

23 Mayıs 2019 Perşembe
Yoğun yağış sonrası Mardin'de de Ortaya çıktı
Karaman'da bahar aylarında yağan yağmurla birlikte görülen dolaman mantarı Mardin'de de yoğun yağışlar sonrası ortaya çıktı.
Kategori : Gündem
24 Nisan 2019 14:26
 
Yoğun yağış sonrası Mardin'de de Ortaya çıktı

Karaman'da bahar aylarında yağan yağmurla birlikte görülen dolaman mantarı Mardin'de de yoğun yağışlar sonrası ortaya çıktı.

Mardin’de, yaklaşık iki yıl aradan sonra yoğun yağışlar sonrası ortaya çıkan, halk arasında Dolaman mantarı olarak bilinen Trüf mantarı, köylülerin geçim kaynağı oldu. Mantarları toplayan köylüler, besin değeri yüksek gıdanın kilosunu 125 liradan satmaya başladı.

Mardin'de aşırı yağışlar, toprağın altında gizlenen besin değeri yüksel gıdaları da gün yüzüne çıkardı. 2 yıldır köylülerin bulamadığı ve bu yıl, yoğun yağışlar sonucu gün yüzüne çıkan, nadir görülen Dolaman mantarı Mardin kırsalında köylüler tarafından bulundu.

Tarihi Mardin'de pazara getirilen Dolaman mantarı özelikle şifa bekleyen hastalar ve bebekleri olan aileler tarafından tercih ediliyor. 

Hal esnafından Hikmet Ak, 2 yıldır tezgahta bulunamayan Dolaman mantarının bu yıl aşırı yağışlar sonucu tekrar yetiştiğini söyledi.

Çok nadir görülen Dolaman mantarının değerli olduğunu kaydeden Ak, “Aşırı yağış ve şimşeklerle birlikte bölgede buluyoruz, çok nadir olur. Köylüler 15 kilo bulabilmiş getirdi. Çok değerlidir, yemeğin içinde patates gibi pişirilerek kullanıyor. Bu yıl 125 liradan satışa sunduk. Bunu bilen alıyor değerlidir” dedi.

Okunma : 12868
Foto galeri
guney sigorta
maboto
EKSPERTİZ
KORKMAZLAR
Gündem haberleri
TOKİ Karaman Kırbağı 2019 kura çekilişi ne zaman?
20 Mayıs 2019 Okunma: 10842 Gündem
Özel Selçuklu Hastanesi kapanıyor mu?
20 Mayıs 2019 Okunma: 10545 Ekonomi
Römork altında can verdi
21 Mayıs 2019 Okunma: 9675 Asayiş
Son dört günün en çok okunan haberlerini gösterir
Ayın en çok okunan haberleri için tıklayın