Karamandan.com

Karamandan.com

03 Haziran 2020 Çarşamba
Yeni Ehliyet Sistemi
Sürücü kursuna kaydını yaptıran, ilgili derslere devam ederek eğitimini tamamlayan sürücü adayları ehliyet sınavına girerek başarılı bir sonuç aldıkları takdirde sürücü belgesi almaya hak kazanırlar.
Kategori : Gündem
25 Nisan 2019 12:12
 
Yeni Ehliyet Sistemi

Sürücü kursuna kaydını yaptıran, ilgili derslere devam ederek eğitimini tamamlayan sürücü adayları ehliyet sınavına girerek başarılı bir sonuç aldıkları takdirde sürücü belgesi almaya hak kazanırlar. Yeni ehliyet sistemine göre sınavlar artık elektronik ortamda yapılabilmektedir. Sınava hazırlanan yüz binlerce aday için elektronik ehliyet sınavı büyük bir kolaylık sağlamaktadır.

Sınava Giriş

Yeni ehliyet almak için adayların sürücü kursunda eğitimlerini tamamladıktan sonra sınav için başvuruda bulunmaları gerekmektedir. Bununla beraber sınav için belirlenen bedel ödenerek ibraz edilmelidir. 81 ilde kurulan e-sınav merkezlerinde yapılacak olan sınav haftanın 7 günü randevu usulüyle gerçekleştirilecektir. Tekrar sınava girmek için ilk sınavla arasında 15 günlük bir süre bulunmalıdır. Sınava giriş için internet üzerinden bir randevu oluşturulmalıdır. Belirlenen tarih sınava 4 ( dört ) gün kala yine internet sitesinden değiştirilebilmektedir. Belirlenen tarihte sınava girmeyen aday 1 ( bir ) sınav hakkını kullanmış sayılmaktadır.

Yeni Ehliyet Sınav Ücretleri

Ehliyet sınavına girecek olan sürücü adayları için 2019 yılında belirlenen harç ücreti 613 TL olarak güncellenmiştir. Kâğıt bedeli 165 TL, Polis Teşkilatını Güçlendirme Vakfı hizmet bedeli ücreti 31 TL olarak belirlenmiştir. Buna göre B sınıfı almak isteyen bir sürücü adayı 2019 yılında toplam 800 TL ücret ödeyecektir.

Yeni Ehliyet E-sınav Sistemi

Bu sistem ile adaylar uygulama kurallarını okuyup anladıklarını işaretledikten sonra bireysel dokunmatik bilgisayarlarında sınava başlayacaklardır. Bu bilgisayar adaya özel olarak tahsis edilmektedir. Bütün işaretlemeler dokunmatik ekrandan yapılacak ve ekranda sınavda kalan süre ve soru sayısı da yer alacaktır. Sınav süresi dolmadan sınavını bitiren adaydan uygulama iki kez onay isteyecek ve sınav sonlanacaktır. Sınava girmeyen adayı salon görevlisi yoklama listesinde girmedi yazarak belirtecektir.

Sınav Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Yeni ehliyet almak isteyen adaylar ilk yardım, trafik ve çevre, araç tekniği ve trafik adabı derslerinden sorumlu olarak teorik sınava girmektedir. Ehliyet sınav soruları için daha önceki yıllarda çıkmış sorular incelenebilir, doğru cevaplar için çözümlemeli örnekler araştırılabilir. Daha fazla test çözerek sorulara aşina olmak ve kesinlikle derslere katılım göstermek başarıya giden yolu açacaktır. İlk yardım dersinden 12 soru, araç tekniği dersinden 9 soru, trafik ve çevre dersinden 23 soru ve trafik adabı dersinden ise 6 soru sorulmaktadır. Toplamda 50 soru yöneltilecek adaylara verilen süre 45 dakikadır. Sertifika türüne göre görülen derslerden çıkacak olan sorularda başarı puanı olarak en az 70 puan alınması beklenmektedir.

Yeni Ehliyet Sınavı Sonuçları

Sürücü adayının girdiği sınavda alacağı sonuç aynı gün açıklanabilmektedir. Elektronik ehliyet sınavı sınavın bitmesi ile açıklanabilen bir sınavdır. Aday internet üzerinden TC kimlik numarası ile sonucunu öğrenebilmektedir. Bununla beraber bağlı bulunduğu sürücü kursundan, sınava girdiği merkezden de bilgi edinebilmektedir.

Ehliyet Yenileme İşlemleri

Eski ehliyetlerinizi yeni ehliyet ile değiştirmek, ilk defa ehliyet çıkarmak, kayıp, çalıntı ve yıpranan ehliyeti yenilemek, süresi dolan ehliyeti yenilemek, soyad değişikliği ve ya ehliyet sınıfı değişikliği için ehliyet yenileme işlemleri için Nüfus Müdürlüklerine başvurabilirsiniz. Randevu almadan gidebileceğiniz gibi yoğunluktan işleminizin yapılamama riski de bulunduğunu unutmayınız. Ehliyet yenileme için eski ehliyet, kimlik belgesi, sağlık raporu, 2 adet biometrik fotoğraf, parmak izi, yenileme harcı, vakıf bedeli, kan grubunu gösteren belge gerekmektedir.

Ehliyet Yenileme Ücreti

Eski tip ehliyetten yeni ehliyete geçiş 15 TL, kayıp çalıntı için 15 TL, yeni tip ehliyeti yenileme 196 TL ile ücretlendirilmektedir.

Yeni Ehliyet sistemi hakkında daha detaylı bilgi ve ehliyet sınavına hazırlanmak için kaynak: https://www.ehliyettestsorulari.com/

Okunma : 873
Gündem haberleri
Karaman'da iki bina karantinaya alındı
30 Mayıs 2020 Okunma: 11222 Gündem
Karaman’da traktör ile çapa motoru arasına sıkışan şahıs öldü 
01 Haziran 2020 Okunma: 8404 Asayiş
ŞARAMPOLE UÇTU; AĞIR YARALILAR VAR
01 Haziran 2020 Okunma: 6422 Asayiş
Son dört günün en çok okunan haberlerini gösterir
Ayın en çok okunan haberleri için tıklayın