Karamandan.com

Karamandan.com

23 Ekim 2018 Salı
Yaralı kızıl şahine şantiye çalışanları sahip çıktı
Mersin'in Erdemli ilçesinde karayolu şantiyesi çalışanları, buldukları 4 yaşındaki yaralı kızıl şahini Doğa Koruma ve Milli Parklar yetkililerine teslim etti.
Kategori : Gündem
13 Şubat 2018 14:43
 
Yaralı kızıl şahine şantiye çalışanları sahip çıktı

Mersin'in Erdemli ilçesinde karayolu şantiyesi çalışanları, buldukları 4 yaşındaki yaralı kızıl şahini Doğa Koruma ve Milli Parklar yetkililerine teslim etti.

İlçeye bağlı tarihi ve turistik Kızkalesi'nde yol çalışması yapan karayolları ekipleri çalışma esnasında yaralı bir kızıl şahin buldu. Duyarlı çalışanlar şahini şantiyeye getirdi, ardından da Doğa Koruma ve Milli Parklar yetkililerine ulaşıp yardım istendi. Bunun üzerine ekipler Kızkalesi'ndeki şantiyeye gelerek yaralı kızıl şahini teslim aldı.

Şantiye yetkilisi Emel Akgül Yıldız, "Burada çalışan mesai arkadaşlarımız, şahini buldu. Kanadının kırık olduğunu gördük, çok üzüldük. Neticede yaşam döngüsü içerisinde yeri olan bir hayvan. Rehabilite edilip yeniden doğaya salıverilmesini istedik. Doğa korumayı aradık. Rehabilite edilip tekrar doğaya salınması için güvenli ellere şimdi teslim ettiğimize inanıyoruz. Umarız her şey yolunda gider ve doğaya salınır, çok mutlu oluruz" dedi.

Doğa Koruma ve Milli Parklar Erdemli Şefi Mevlüt Çetin ise kuşu inceleyerek yaralı bölgenin tespitini yaptı. Çetin, "Karayolu şantiyesinden duyarlı arkadaşlarımız bizleri aradı. Çalışma esnasında yarılı bir şahin bulduklarını söylediler. Biz de ekip arkadaşlarımızla geldik buraya. Bu yaralı şahini teslim alıyoruz. 

Yaptığımız ön incelemede, kanadında kırık olduğunu tespit ettik. Yaralı şahinimize anlaşmalı olduğumuz Tarsus'taki hayvanat bahçesine göndereceğiz. Burada tedavisini yapacağız. Tedavi edildikten sona tekrar doğaya salacağız" diye konuştu.

Vatandaşlardan yaban hayvanları konusunda duyarlılık beklediklerini aktaran Çetin, bu şekilde yaralı hayvanların yetkililere bildirilmesini istedi.

Kızıl şahinlerin koruma altında olduğunu da ifade eden Çetin, "Yaptığımız araştırmada, incelememizde kızıl şahin olduğunu tespit ettik. Kızıl şahin nesli tükenen hayvanlar arasındadır. Ve korumamız altındadır" şeklinde konuştu.

Teslim alınan 4 yaşındaki yaralı kızıl şahin tedavisi yapılmak üzere Tarsus ilçesinde hayvanat bahçesine gönderildi.

Okunma : 396
Gündem haberleri
Karaman'da trafik kazası: 1 Ölü
19 Ekim 2018 Okunma: 13322 Asayiş
İstanbul'da Aranan Katil Zanlısı Karaman'da Yakalandı!
19 Ekim 2018 Okunma: 12459 Asayiş
Kar değil dolu
22 Ekim 2018 Okunma: 9030 Gündem
Son dört günün en çok okunan haberlerini gösterir
Ayın en çok okunan haberleri için tıklayın