Karamandan.com

Karamandan.com

05 Temmuz 2020 Pazar
karaman

Tüm gözler Dolar'da! İşte ilk rakamlar...
Dolar kuru, ABD Başkanı Donald Trump'ın Türkiye'ye dönük olumlu açıklamaları ve dolar endeksindeki gerilemeye paralel bir miktar gevşeyerek dün akşam 5.
Kategori : Ekonomi
04 Aralık 2019 10:10
 
Tüm gözler Dolar'da! İşte ilk rakamlar...

Dolar kuru, ABD Başkanı Donald Trump'ın Türkiye'ye dönük olumlu açıklamaları ve dolar endeksindeki gerilemeye paralel bir miktar gevşeyerek dün akşam 5.73'lü seviyelere geriledi ancak kalıcı olamadı. 4 Aralık günü dolar/TL 5.74 üzerinde el değiştiriyor.

Dolar kuru 5.70 - 5.75 arasındaki dar bantta sınırlı dalgalanmayı sürdürüyor. Donald Trump'ın NATO zirvesinde Türkiye'ye yönelik olumlu açıklamalarıyla dolar/TL bir miktar gerilese de kalıcı olamadı.

Trump Londra'daki NATO liderler zirvesi kapsamında yaptığı açıklamada, "Türkiye'yi seviyorum ve Cumhurbaşkanıyla iyi geçiniyorum, o çok iyi bir NATO üyesi veya üyesi olacak" dedi. S-400'ler konusunda Obama yönetimini suçlayan Trump, Türkiye'nin Bağdadi operasyonundaki rolünü de takdir etti. 

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın Merkel, Macron ve Johnson ile Suriye meselesine dair yaptığı dörtlü zirvede de pozitif mesajlar verildi.

Analistler, gelişmelerin yanı sıra dolar endeksindeki düşüş ve piyasada genel olarak volatilitenin azalması nedeniyle kurun tepkisiz kaldığını belirtiyor. Enflasyonun beklentinin altında gelmesiyle piyasaların 12 Aralık'ta yapılacak PPK toplantısında Merkez Bankası'nın 100 baz puan faiz indirmesi bekleniyor. 

4 Aralık günü dolar kuru 5.7454 TL'den işlem görüyor. Euro ise 6.35 üzerinde.

Küresel tarafta ise ABD-Çin ticaret görüşmelerinin yanı sıra diğer ülkelere getirilen gümrük vergileri izleniyor.

Brezilya ve Arjantin'den ithal çelik ve alüminyuma yönelik gümrük vergilerini yeniden getireceğini söyleyen Trump, Fransa'dan da ithal ürünlere gümrük vergisi getirebileceğini açıklarken, Fransa ve Avrupa Birliği (AB) karşılık vermeye hazır olduklarını belirtti. piyasasında getirilerde son aylarda yaşanan sert düşüş eğiliminin ardından son günlerde yatay seyir izleniyor.

 

Okunma : 1173
EKSPERTİZ
guney sigorta
karaman


Gündem haberleri
Karaman’da bir fabrika virüs nedeniyle üretimi durdurdu
01 Temmuz 2020 Okunma: 19367 Ekonomi
Karamanlı polis memuru hayatını kaybetti
03 Temmuz 2020 Okunma: 11866 Gündem
Cumartesi Pazarında yangın
04 Temmuz 2020 Okunma: 8918 Asayiş
Son dört günün en çok okunan haberlerini gösterir
Ayın en çok okunan haberleri için tıklayın