Karamandan.com

Karamandan.com

22 Ekim 2018 Pazartesi
Taşeron işçilerinin kadro sorunu çözüldü mü ?
Yıllardır gündemden düşmeyen Kamu kurum ve kuruluşlarında çalışan taşeron işçilerinin sorunları çözüldü mü ? Yüzleri gülecek mi ?  Bundan sonra partilerin seçim vaatlerinde olmayacak mı ? Kimler yararlanacak ? Kimler hayal kırıklığına uğrayacak ? Kamudan taşeron tamamen kalkıyor mu? Kamu Taşeron İşçileri Platformu Kurucusu.
Kategori : Gündem
07 Aralık 2017 08:36
 
Taşeron işçilerinin kadro sorunu çözüldü mü ?

Yıllardır gündemden düşmeyen Kamu kurum ve kuruluşlarında çalışan taşeron işçilerinin sorunları çözüldü mü ? Yüzleri gülecek mi ?  Bundan sonra partilerin seçim vaatlerinde olmayacak mı ? Kimler yararlanacak ? Kimler hayal kırıklığına uğrayacak ? Kamudan taşeron tamamen kalkıyor mu?

Kamu Taşeron İşçileri Platformu Kurucusu. Taşeron İşçi Dernekleri Federasyonu Kurucu Üyesi ve Kamu Taşeron İşçileri Birliği Sözcüsü Sedat Tugan Karamandan.com’a yaptığı açıklamada şu ifadelere yer verdi.

“Taşeron sorunu meselesinin ortaya çıkmasıyla birlikte kamuoyunda artarak ilgi çeken bir konu başlığı haline geldi. Bizler 2011 yılından bu tarafa dernekler kurarak bu sorunu dile getirmeye çalıştık, bakanlıklarla temaslar kurduk ve yıllar içinde bu sorun devasa bir hale dönüştü. 2014 Eylül ayında çıkan 6552 sayılı torba yasa ile bazı haklar garanti altına alındı (kıdem, izin v.s) Sonra partilerin seçim vaatlerine taşeron işçileri de girdi ve konu artık memleket meselesine dönüştü. 22 Mart 2016 Tarihinde Dönemin Başbakanı Sn. Ahmet Davutoğlu bir açıklama yaparak Kamu da çalışan taşeron işçilerini kamuda istihdam edeceğiz 15 gün içinde bunu nihayete erdireceğiz dedi fakat sonrasında süreç uzadı ve akabinde 15 Temmuz darbesi oldu ve bir nevi taşeron işçilerinin hayallerine de darbe vuruldu diyebiliriz. Hükümet konuyu daha kapsamlı ele alacaklarını söyleyerek süreci uzattı ve dün tarihi açıklama Sn. Cumhurbaşkanımız tarafından yapıldı,  "Yaklaşık 900 bin çalışanımızı ilgilendiren taşeron olarak bilinen alt işveren işçileriyle ilgili düzenlemeye değinmek istiyorum. Kamudaki 450 bin ile belediyeler ve il özel idarelerindeki 400 bin işçimiz, belediyelerde istihdam edilecekler. 23 bin mevsimlik işçilerin halen en fazla 5 ay 29 gün olan çalışma süreleri de 9 ay 29 güne kadar çıkartılabilecek. Yine kamuda 4C statüsünde çalışan kardeşlerimiz de 4B kadrosuna alınıyor. Böylece kamuoyumuzda uzun zamandır tartışılan bu meseleyi çözmüş oluyoruz. Bu arada komisyonlar, taşeronlar ortadan kalkıyor. Belediyelerde de iktisadi teşekküllerinin görevlisi olarak devam ediyor. Nasıl? Böylece hepsi işçi kadrosuyla görev alıyorlar. Belediyelerde belediye personeli olacaklar. Hayırlı olsun diyorum." Dedi.

 Sonrasında Ntv televizyonunun canlı yayın konuğu olan Sn. Çalışma Bakanı J.Sarıeroğlu açıklamalarda bulundu, bu açıklamalarında önemli olan ayrıntı bir sınavın olacağı şeklinde ki açıklamasıydı, ayrıca Çalışma Bakanının twitter hesabından yaptığı bir paylaşımda şu ifadelere  yer verdi; ‘’Merkezi yönetimde genel bütçe kapsamındaki kamu idareleri, özel bütçe kapsamındaki idareler, düzenleyici ve denetleyici kurumlar ile sosyal güvenlik kurumlarında alt işveren işçisi olarak çalışan TÜM kardeşlerimizi, sürekli işçi kadrosuna alıyoruz. Özel sözleşmeli, geçici, bir yıllık, üç yıllık değil, sürekli işçi kadrosuna geçiriyoruz. Yaş sınırı, eğitim şartı, asıl iş, yardımcı iş ayrımı olmayacak. Bugün, bu sabah itibariyle, kamuda çalışan taşeron işçi kardeşlerimiz bundan sonra KADROLU işçi olacak.’’

 Bu bağlamda taşeron işçilerinin aklında soru işaretleri oluştu, özel bütçeli idareler nedir? Düzenleyici ve denetleyici kurumlar nedir ? Bu soruların cevabına aşağıda vereceğim linkten ulaşabilirsiniz 

http://peb.bumko.gov.tr/TR,2593/ozel-butceli-idareler-ii-sayili-cetvel.html

Özel Bütçe kapsamında olmayan kamu kuruluşlarında çalışan taşeron işçileri bu kanundan faydalanacak mı ? Faydalanmayacak mı ? Şu ana kadar bununla ilgili net bir açıklama olmamakla birlikte kafa karışıklığı devam etmektedir.

Özel bütçe kapsamında olmayan kurumlar hangileridir?

Devlet Personel Başkanlığı, 69 kurumun özel bütçe kapsamında olmadığını yayınlamış ve bunları web sitesinden ilan etmiştir.


İŞTE ÖZEL BÜTÇE KAPSAMINDA OLMAYAN KURUMLAR
Anadolu Ajansı T.A.Ş.Genel Müdürlüğü
Atatürk Orman Çiftliği Müdürlüğü
Avrupa Birliği Eğitim ve Gençlik Programları Merkezi Başkanlığı
Basın İlan Kurumu Genel Müdürlüğü
Borsa İstanbul Anonim Şirketi Başkanlığı
Boru Hatları ile Petrol Taşıma A.Ş. (BOTAŞ) Genel Müdürlüğü
Çanakkale Savaşları Gelibolu Tarihi Alan Başkanlığı
Çay İşletmeleri (ÇAY-KUR) Genel Müdürlüğü
Darülaceze Başkanlığı
Devlet Hava Meydanları İşletmesi Genel Müdürlüğü
Devlet Malzeme Ofisi (DMO) Genel Müdürlüğü
Doğal Afet Sigortaları Kurumu Başkanlığı
Elektrik Üretim A.Ş. Genel Müdürlüğü
Enerji Piyasaları İşletme Anonim Şirketi
Ereğli Kömür-Havzası Amele Birliği Biriktirme ve Yardımlaşma Sandığı Başkanlığı
Eskişehir 2013 Türk Dünyası Kültür Başkenti Ajansı Genel Sekreterliği
Et ve Süt Kurumu Genel Müdürlüğü
Eti Maden İşletmeleri Genel Müdürlüğü
EXPO 2016 Antalya Ajansı Genel Sekreterliği
EXPO 2020 İzmir Yönlendirme Kurulu Başkanlığı
Gayrimenkul Anonim Şirketi Genel Müdürlüğü
Hamitabat Elektrik Üretim ve Ticaret A.Ş. Genel Müdürlüğü
İller Bankası Anonim Şirketi Genel Müdürlüğü
Kalkınma Ajansları
Kefalet Sandığı Başkanlığı
Kemerköy Elektrik Üretim ve Ticaret A.Ş. Genel Müdürlüğü
Kıyı Emniyeti Genel Müdürlüğü
Makine ve Kimya Endüstrisi Kurumu (MKEK) Genel Müdürlüğü
Merkezi Finans ve İhale Birimi Başkanlığı
Merkezi Kayıt Kuruluşu
Milli Piyango İdaresi Genel Müdürlüğü
Milli Savunma Bakanlığı Akaryakıt İkmal ve NATO POL Tesisleri İşletme Başkanlığı
Posta ve Telgraf Teşkilatı Anonim Şirketi Genel Müdürlüğü
Soma Elektrik Üretim ve Ticaret A.Ş. Genel Müdürlüğü
Spor-Toto Teşkilat Başkanlığı
Sulama Birlikleri
Sümer Holding A.Ş. Genel Müdürlüğü
Şeker Kurumu Başkanlığı
T.C. Devlet Demiryolları İşletmesi (TCDD) Genel Müdürlüğü
T.C. Ziraat Bankası A.Ş. Genel Müdürlüğü
Tarım İşletmeleri Genel Müdürlüğü (TİGEM) Genel Müdürlüğü
Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu Başkanlığı
Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu Başkanlığı
Telekomünikasyon İletişim Başkanlığı
Toplu Konut İdaresi Başkanlığı
Toprak Mahsulleri Ofisi (TMO) Genel Müdürlüğü
Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası Başkanlığı
Türkiye Cumhuriyeti Devlet Demiryolları Taşımacılık Anonim Şirketi (TCDD Taşımacılık A.Ş.)
Türkiye Demiryolu Makineleri Sanayii A.Ş. (TÜDEMSAŞ) Genel Müdürlüğü
Türkiye Denizcilik İşletmeleri A.Ş.Genel Müdürlüğü
Türkiye Elektrik Dağıtım A.Ş. ( TEDAŞ) Genel Müdürlüğü
Türkiye Elektrik İletim A.Ş. Genel Müdürlüğü
Türkiye Elektrik Ticaret ve Taahhüt A.Ş. Genel Müdürlüğü
Türkiye Elektromekanik Sanayii A.Ş. Genel Müdürlüğü
Türkiye Halk Bankası A.Ş. Genel Müdürlüğü
Türkiye İhracat Kredi Bankası A.Ş. (TÜRK EXIMBANK) Genel Müdürlüğü
Türkiye İhracatçılar Meclisi Genel Sekreterliği
Türkiye Kalkınma Bankası A.Ş. Genel Müdürlüğü
Türkiye Kömür İşletmeleri Kurumu (TKİ) Genel Müdürlüğü
Türkiye Lokomotif ve Motor Sanayii A.Ş. (TÜLOMSAŞ) Genel Müdürlüğü
Türkiye Petrolleri A.O. (TPAO) Genel Müdürlüğü
Türkiye Radyo-Televizyon Kurumu Genel Müdürlüğü (TRT)
Türkiye Sanayi Sevk ve İdare Enstitüsü Başkanlığı
Türkiye Şeker Fabrikaları A.Ş. Genel Müdürlüğü
Türkiye Taşkömürü Kurumu (TTK) Genel Müdürlüğü
Türkiye Uydu Haberleşme ve İşletme (TÜRKSAT) A.Ş. Genel Müdürlüğü
Türkiye Vagon Sanayi A.Ş. (TÜVASAŞ) Genel Müdürlüğü
Türkiye Yatırım Destek ve Tanıtım Ajansı Başkanlığı
Yeniköy-Yatağan Elektrik Üretim ve Ticaret A.Ş. Genel Müdürlüğü.

Önemli bir gelişme ise BELEDİYE VE İL ÖZEL İDARELERİNDE çalışan taşeron işçilerinin istihdam şekli. Bu yerlerde çalışan taşeron işçileri için B.İ.T Belediye İktisadi Teşekküllerinde bir istihdam şekli olacağı söylendi. Belediyelerde ve Özel idarelerde çalışan taşeron işçileri bu yeni durumu henüz anlamış değil, birçoğu muhtemelen şunu diyordur biz kadrolu mu olacağız? Nasıl olacak? Ayırım mı yapılıyor? İstihdamın ne şekilde olacağı konusunda teknik detayları ancak taslak ve yönetmelikler resmi gazetede yayımlanınca bilebiliriz fakat ortada ki belirsizliği gidermek adına şunu söyleyebilirim; Evet bu işyerlerinde çalışan arkadaşlarımızı bildiğimiz şekilde bir kadro(4D) olmayacak. Fakat söylemlerden yola çıkarsak özlük hakları bakımından diğer taşeron işçileriyle aynı hakları alacaklar. Aradan taşeron firmalar kalkacağı için muhatap sayısı azalacak Belediye ve özel idareler tek bir şirket daha doğrusu kendisinin kurduğu tek bir şirket olacağı için hem kendisi rahatlayacak hem de işçilerle olan bağ sağlamlaşacak prosedürler ortadan kalkacak, belirsiz süreli çalışma olacak yani 2 yılda 1, 3 yılda 1 sözleşme diye bir durum olmayacak. 

Bizim anladığımız kadarıyla taşeron işçi sorunu tam manasıyla ortadan kalktı diyemeyiz. Açıklamaları incelediğimizde kamu da çalışan taşeron işçi sayısının 900.000 olduğu ifade edilse de aslında bu rakam 1.500.000 civarındadır. Dışarıda kalan taşeron işçilerinin akıbeti konusunda net bir açıklama olmadığı için taşeron sorununun ortadan tamamen kalkacağını sıfırlanacağını söylemek de yanlış bir ifade olur. Ayrıca taşeron işçilerine kadro haberlerinden sonra milyonlarca K.P.S.S ye giren adaylar haklı olarak bu istihdam durumuna tepki gösteriyorlar. Bu konuyu televizyon programında Sn. Bakan da dile getirdi ve taşeron işçilerine sınav yapılacağını söyledi. Kamu kurum ve kuruluşlarında personel istihdamı kamu personel yasası ile yapılmakta olup şu şekildedir 657 Sayılı Kanuna göre 4 çeşit istihdam şekli bulunmaktadır. Bunlar: Memur, Sözleşmeli Personel, Geçici personel ve işçi. Taşeron işçilerine düşünülen kadro şekli 4D kadrosu yani işçi kadrosu. 657 Sayılı Kanuna Göre İşçi Kimdir? Bunlar hakkında 657 Sayılı Kanun hükümleri uygulanmaz. Bu maddede belirtilen mevsimlik işçilerin çalışma süresi de yeni çıkacak kanunla birlikte 9 ay 29 güne çıkarılacak. Yine bu çıkacak yasayla birlikte kamuoyunda 4C liler olarak bilinen personeller 4B kadrosuna geçirilecek.
Bu çıkacak olan yasanın detaylarını yönetmeliklerini zaman içerisinde hep beraber göreceğiz.


BİZLERİN BEKLENTİSİ;
AYIRIM YAPILMADAN HERKESİN AYNI ŞARTLARDA KAMUDA İSTİHDAM EDİLMESİDİR.

ÜCRETLERİN AÇLIK SINIRININ ÜSTÜNDE VE YOKSULLUK SINIRINA YAKIN OLMASIDIR.

BİZLERE GÖRE SADECE BİR İŞÇİ SORUNU DEĞİL AYNI ZAMANDA BİR İNSANLIK SORUNU OLAN(SOMA, ERMENEK VE HER YILBAŞI DRAMATİK ŞEKİLDE HABERLERE KONU OLAN İŞTEN ÇIKARTMALAR, ŞİRKET YÖNETİCLERİNİN İNSAN ONURUNU ÇİĞNEYEN YAKLAŞIMLARI)  TAŞERON SİSTEMİNİN GERÇEK MANADA ORTADAN TAMAMEN KALDIRILMASIDIR.

22 MART 2016 TARİHİNDE YAPILAN AÇIKLAMA SONRASINDA Kİ GİBİ SÜRECİN UZAMAMASIDIR….

TAŞERON İŞÇİLERİ HER DAİM DEVLETİNİN MİLLETİNİN YANINDADIR VE VATANDAŞA EN İYİ HİZMETİ VEREBİLMEK İÇİN GEREKŞİ DONANIMA SAHİPTİR.

KADRO ALINCA ÇALIŞMAZLAR DİYENLERE ŞUNU HATIRLATMAK İSTERİM; KARAYOLLARINDA TAŞERON OLARAK ÇALIŞAN İŞÇİLER KADRO ALDI VE KADRO ALDIKTAN SONRA PERFORMANSLARI NEREDEYSE 3 KATI ARTMIŞTIR.

BU SÜRECİN HAYRILARA VESİLE OLMASINI CANI GÖNÜLDEN TÜM TAŞERON İŞÇİLERİ ADINA İSTİYORUZ. İNŞALLAH BU SORUNUNUN ÇÖZÜLMESİYLE BİRLİKTE MİLYONLARI İLGİLENDİREN BU KONUDA TARAFLAR MEMNUN KALIR. "dedi

Okunma : 10956
GÜNEY EMLAK
Aktekke
gultes c6
isabet
Gündem haberleri
Karaman'da trafik kazası: 1 Ölü
19 Ekim 2018 Okunma: 12605 Asayiş
İstanbul'da Aranan Katil Zanlısı Karaman'da Yakalandı!
19 Ekim 2018 Okunma: 10664 Asayiş
Verdiği sözü tuttu! Başkan Erdoğan için 10 kurban...
18 Ekim 2018 Okunma: 10365 Gündem
Son dört günün en çok okunan haberlerini gösterir
Ayın en çok okunan haberleri için tıklayın